1
Dnia 4 września 2011r. odbyło się w katedrze w Roskilde (Dania) ekumeniczne nabożeństwo upamiętniające 1025 lat śmierci na wyspie Wolin króla duńskiego Haralda Sinozębego, który wprowadził Danię do rodziny karajów chrześcijańskich i został pochowany w Roskilde. W nabożeństwie wziął udział Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga.
Uroczyste obchody ku czci króla Haralda Sinozębego rozpoczęły się przy Muzeum Wikingów, gdzie kustosz muzeum Anton Englert wprowadził szeroką rzeszę zgromadzonych w kontekst historyczny i geograficzny obchodów. W czasie spaceru przez miasto do Katedry kustosz Frank Birkebæk z Muzeum Miejskiego w Roskilde oraz profesor Niels Lund z Uniwersytetu Kopenhaskiego mówili o historii miasta i króla Haralda.
W Katedrze w Roskilde o godz. 14-tej procesją, w której uczestniczyli duchowni i Ambasador RP w Danii Rafał Wiśniewski, rozpoczęło się duńsko-polskie nabożeństwo.
Słowo wstępne o Haraldzie Sinozębym i jego związkach z Roskilde wygłosili: po polsku - pastor emeritus Bent Christensen z protestanckiej diecezji Lolland-Falster, a po duńsku proboszcz Katedry w Roskilde pastor Maria Harms.
Kazanie Marii Harms tłumaczył na polski katolicki biskup Danii Czeslaw Kozoń, urodzony w Danii na wyspie Falster.
Następnie zabrało głos trzech uczestniczących w nabożeństwie biskupów.
Arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga podkreślił podobieństwa między Haraldem Sinozębym a Mieszkiem I. Harald przyjął chrzest pomiędzy rokiem 953-965 a Mieszko w 966. Chrzest każdego z nich miał olbrzymie znaczenie dla historii obu krajów. Arcybiskup zaznaczył zależność między tym co się stało, a tym co dzieje się w każdym pokoleniu, tym co przetrwało przez tysiąc lat i tym co ostoi się za następne tysiąc lat.
Haralda i Mieszka wspomniał też katolicki biskup Danii Czesław Kozoń. Przypomniał jak operatywni byli ludzie średniowiecza, dzięki czemu Harald Sinozęby, będąc królem Danii i Norwegii, jednocześnie posiadał swą bazę na Wolinie (gdzie prawdopodobnie znajdowała się twierdza Jomsborg). Stwierdził też, że Polska i Dania w dalszym ciągu graniczą ze sobą poprzez Bałtyk, a jego biskupstwo sąsiaduje z metropolią arcybiskupa Dzięgi.
Biskup protestanckiej diecezji w Roskilde Peter Fischer-Møller przyznał, że są różne opinie, gdzie Harald Sinozęby w rzeczywistości jest pochowany, ale nie należy z tego powodu tracić okazji, aby wspólnie obchodzić uroczystości. Przypomniał, że 6 czerwca 1989 r. Katedra w Roskilde gościła polskiego papieża Jana Pawła II. Z okazji papieskiej wizyty przed katedrą zasadzono dąb. Drzewo ze swymi gałęziami może m.in. symbolizować kościół.
Po wygłoszonej po duńsku i po polsku modlitwie „Ojcze Nasz” odśpiewano w obu językach psalm „Nærmere, Gud til Dig” (Być bliżej Ciebie chcę, o Boże mój). W nabożeństwie uczestniczyli także pastor z Katedry w Roskilde Jens Arendt, proboszcz katolickiego kościoła św. Wawrzyńca w Roskilde Alren Soosaipillai, pomysłodawca uroczystych obchodów ku czci Haralda Sinozębego proboszcz katolicki kościoła św. Marii w Haderslev Jan Zalewski oraz honorowy przewodniczący Federacji „Polonia” Roman Śmigielski.
ks. Jan Zalewski
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz