W trakcie Mszy Świętej palusze otrzymało także 33 innych metropolitów ustanowionych w ciągu ostatniego roku, wśród których znajduje się jeszcze jeden Polak, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego.
W gronie nowych metropolitów obok dwóch Polaków było pięciu Amerykanów z USA, czterech Brazylijczyków, trzech Włochów, trzech Meksykanów, dwóch Hiszpanów i dwóch Kanadyjczyków. Paliusze otrzymali także arcybiskupi: stolicy Wielkiej Brytanii, Salwadoru, Burkina Faso, Tajlandii, Sri Lanki oraz Algerii.
Podczas Mszy Benedykt XVI zwrócił się do wiernych po polsku: Moje serdeczne pozdrowienie i wyrazy duchowej łączności kieruję do pielgrzymów polskich, a szczególnie do tych, którzy towarzyszą nowym metropolitom: arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze ze Szczecina i mojemu byłemu sekretarzowi, arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu ze Lwowa, którzy dzisiaj otrzymują paliusz. Zawierzając was wszystkich wstawiennictwu świętych apostołów Piotra i Pawła, z serca wam błogosławię.
Następnego dnia Benedykt XVI przyjął nowych arcybiskupów metropolitów. Do abp. Andrzeja Dzięgi zwrócił się po polsku: Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Pozdrawiam szczególnie nowego metropolitę szczecińsko-kamieńskiego arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, który wczoraj otrzymał paliusz i wiernych tej metropolii. Niech ten paliusz w Roku Kapłańskim będzie także dla wszystkich kapłanów symbolem i zachętą do budowania jedności z własnym biskupem, między sobą oraz wśród wiernych.
_______________________________________________
Paliusze są zakładane na ornat i maja formę białej wstęgi wykonanej z owczej wełny z sześcioma krzyżami z czarnego jedwabiu. Owce, z których wełny wykonyje się paliusze, papież błogosławi w dniu św. Agnieszki, 21 stycznia. Wykonane paliusze przechowuje się w specjalnej szkatułce umieszczonej na konfesji św. Piotra w bazykyce watykańskiej. Paliusze, symbolizujące łączność ze Stolicą Apostolską i podkreślające funkcje i władzę metropolity, nadawane są od od 513 r.
Zdjęcia: Servizio Fotografico by L'Osservatore Romano