1 885. rocznica misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 20 listopada 2024 r. imieniny: Anatola, Edyty, Rafała Środa XXXIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Rafała Kalinowskiego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 14 czerwca 2009 18:25 wyświetleń: 13336

885. rocznica misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim

Z racji przypadającej 885. rocznicy chrztu Pyrzyc, w dniach 13-14 czerwca br. odbyły się obchody upamiętniające to doniosłe wydarzenie z 1224 roku, które miało znaczący wpływ na kształtowanie się Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.

Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick przewodniczył uroczystej liturgii i przekazał relikwie /fot.: Webmaster / Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick przewodniczył uroczystej liturgii i przekazał relikwie
/fot.: Webmaster /
Procesja z relikwiami św. Ottona z Bambergu   /fot.: Webmaster /
Procesja z relikwiami św. Ottona z Bambergu
/fot.: Webmaster /
Uroczyste wprowadzenie relikwi św. Ottona  /fot.: Webmaster /
Uroczyste wprowadzenie relikwi św. Ottona
/fot.: Webmaster /
Dało ono początek powrotowi Kościoła na Pomorze Zachodnie po pierwszej misji chrystianizacyjnej i stało się zalążkiem powstania właściwej administracji kościelnej, początkowo w postaci zorganizowanej sieci parafialnej, następnie aż do powstania pierwszego na Pomorzu Zachodnim biskupstwa w Wolinie.
Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick. Podczas liturgii Arcybiskup Schick przekazał na ręce Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi relikwie św. Ottona, które będą przechowywane w kościele św. Ottona w Pyrzycach.
 
Podczas przekazywania relikwii abp Schick przywołał fakt z roku 1924, gdy ówczesny arcybiskup Bambergu przybył zaproszony na uroczystości do Pyrzyc, aby pobłogosławić relikwiami Apostoła Pomorza całe miasto i jego mieszkańców, ale relikwie zabrał z powrotem do Bambergu. Dzisiaj zostają one na stałe w Pyrzycach.
 
Warto podkreślić fakt, że Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Świętych, dekretem z 14 lutego 2006 r. wyraziła zgodę, aby św. Otton został Patronem Pyrzyc.
 
_________________________________________________________
 
Pierwsze próby chrystianizacji Pomorza Zachodniego miały już miejsce za czasów księcia Bolesława Chrobrego. Myślano wówczas, że powołane do życia w 1000 roku biskupstwo kołobrzeskie w ramach metropolii gnieźnieńskiej przyniesie nie tylko obfite owoce w postaci przyjęcia przez miejscowy lud wiary katolickiej, ale również na stałe zwiąże polityczno-kościelnie losy Pomorza Zachodniego z Polską. Niestety w wyniku reakcji pogańskiej biskupstwo w Kołobrzegu upadło, a jego pasterz, biskup Reinbern, powrócił na dwór Chrobrego, by w roku 1018 zakończyć życie na odległej Rusi.
Do starej polityki pomorskiej nawiązał dopiero książę Bolesław Krzywousty. W latach 1121-1122 uzależnił całe Pomorze Zachodnie od Polski. Książę pomorski Warcisław I zobowiązał się przyjąć wiarę chrześcijańską.

Całością sprawy zajął się osobiści władca Polski. Nie mogąc jednak znaleźć misjonarza pośród polskiego duchowieństwa zwrócił się z prośbą do biskupa Ottona bamberskiego.

Biskup Otton, zwany Apostołem Pomorza, podjął dwie duże wyprawy misyjne na Pomorze: pierwszą w latach 1124-1125, a drugą w 1128 roku. Pierwszą z nich odbył na koszt polskiego księcia, drugą natomiast na koszt swojej diecezji. W sumie założył 14 kościołów w 12 miejscowościach. W czasie tylko pierwszej wyprawy ochrzcił 22 165 Pomorzan.

Zarówno wynik pierwszej, tak i drugiej misji pomorskiej był bardzo korzystny, gdyż odbyła się ona bez męczenników i rozlewu krwi pogańskiej. A na schrystianizowanych terenach zaczęła funkcjonować normalna sieć parafialna.

Niemniej jednak po dzień dzisiejszy nurtuje historyków wyczekująca postawa Ottona wobec uporządkowania spraw kościelnych na Pomorzu. Tym bardziej zastanawiająca, że Otton aż do swojej śmierci, trzymał w skarbcu katedralnym, poświecony przez papieża Honoriusza II pierścień przeznaczony dla przyszłego biskupa pomorskiego.

Dopiero jego następca biskup Egilbert osobiście przekazał pierścień i inwestyturę ks. Wojciechowi z Wolina, kandydatowi na biskupa pomorskiego, desygnowanego jeszcze przez Bolesława Krzywoustego i Warcisława I.
 
opracowanie historyczne
ks. dr hab. Grzegorz Wejman
 
aktualizowano: 2013-01-29 13:02
Wszystkich rekordów:

Polecane:

VI Forum Ogień z Nieba w Szczecinie

W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji. 

»

Procesja ze świętymi - Szczecin 2024

Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2024

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.

Zdjęcia: Daniel Szysz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności