1
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w 8. Szczecińskim Orszaku Trzech Króli, który odbędzie się w sobotę, 6 stycznia br. Tradycyjnie, rozpocznie się na Placu Armii Krajowej o godz. 11.30.
W samo południe Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga poprowadzi modlitwę Anioł Pański, po której na plac wmaszerują Trzej Królowie oraz ich orszaki, aby wyruszyć do „Betlejem”. Wszyscy uczestnicy prowadzeni przez barwne orszaki śpiewając wspólnie kolędy i przyozdobieni koronami przejdą na Plac Lotników do stajenki betlejemskiej, gdzie królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus. Po tej scenie uczestnicy orszaku zostaną zaproszeni do dalszego wspólnego śpiewania kolęd.
W trakcie orszaku wolontariusze będą rozdawali uczestnikom korony, śpiewniki i naklejki, a także zbierali pieniądze do puszek – w publicznej zbiórce Caritas, z której dochód zostanie przekazany na sfinansowanie wyposażenia kuchni w Domu Samotnej Matki w Poczerninie. Będzie również można wesprzeć akcję „Pielucha dla małego Jezuska”, z przeznaczeniem dla potrzebujących, samotnych mam.
– Hasło ogólnopolskie tegorocznego Orszaku Trzech Króli - „Bóg jest dla wszystkich” - ma przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku czy światopoglądu, że czeka na niego nawet jeśli drogi życia zaprowadziły go daleko od Niego - zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść na drogę do Niego. W haśle zawiera się również dewiza orszaku, który jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnego pochodzenia, poglądów i wyznań. Zapraszamy na szczeciński orszak również uczestników z Niemiec oraz Ukrainy. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności – zachęcają organizatorzy.
Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka, które mają na celu zachęcić mieszkańców Szczecina do wspólnego obchodzenia Święta Trzech Króli. W 2017 roku orszaki przeszły w 520 miejscowościach, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W orszakach planowanych na 6 stycznia 2018 r. zgłosiło swoje uczestnictwo ponad 600 miejscowości. Orszak szczeciński tworzą rodziny, uczniowie i nauczyciele szkół: SP Nawigator i SP Fale z Przylepu, Szkoły Salezjańskie w Szczecinie, SP z Będargowa, Szkoły Delta, strażacy OSP z Gminy Kobylanka i ludzie dobrej woli. Zapraszamy całe rodziny, zwłaszcza dzieci, do wspólnego, atrakcyjnego i radosnego spaceru przez centrum Szczecina.
Program ramowy Orszaku Trzech Króli:
11:30 – rozpoczęcie formowania orszaku na Pl. Armii Krajowej, rozdawanie koron i śpiewników, śpiew kolęd moderowany ze sceny, występy i pokazy grup dzieci i młodzieży.
12:00 – Rozpoczęcie orszaku, przemówienia Patronów orszaku.
12:15 – Przemarsz orszaku na Plac Lotników, wspólne śpiewanie kolęd, udział w scenach jasełkowych odgrywanych na trasie orszaku.
13:15 – Złożenie darów przez Trzech Króli wraz z orszakami królewskimi w scenie - stajence na Placu Lotników, wspólne kolędowanie prowadzone przez zespół muzyczny.
***
6 stycznia obchodzimy uroczystość Święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Święto Trzech Króli od 2011 r. jest dniem wolnym od pracy. Od początku swojego istnienia Orszak Trzech Króli miał wymiar nie tylko kulturalny, ale także artystyczny i edukacyjny w przestrzeni miejskiej, a co więcej stanowił zaproszenie do wspólnego świętowania dla wszystkich mieszkańców danych miejscowości. Orszak jest radosną alternatywą dla czasu spędzonego w tym dniu, w domu przed telewizorem.
Patroni Honorowi Szczecińskiego Orszaku Trzech Króli:
– Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga;
– Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek;
– ogólnopolskimi Partnerami Orszaku Trzech Króli są: Lotto, PGNiG, Nałęczowianka oraz Inter Risk;
– wsparcia finansowego dla szczecińskiego Orszaku Trzech Króli udzieliło Miasto Szczecin oraz DROBIMEX Spółka z o.o.
Szczegóły i informacje: www.orszak.org.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz