1
W tym roku Zgromadzenie Małych Sióstr Jezusa świętuje jubileusz 75 lat istnienia i 25 lat od śmierci założycielki, małej siostry Magdaleny Hurtin, która opracowała konstytucje Zgromadzenia wg idei bł. Karola de Foucauld, założyciela Zgromadzenia Małych Braci Jezusa. Małe Siosty Jezusa, posługujące w Szczecinie od 1984 r., zapraszają na uroczystości rocznicowe do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela (ul. Słowackiego), 6 listopada br. o godz. 18:00.
W tym samym czasie gdy wybuchała II wojna światowa, na Saharze, pośród ubogich koczowników i muzułmanów rodziło się nowe zgromadzenie zakonne – odrobina ewangelicznego zaczynu do ciasta. Wobec szerzącej się przemocy, nienawiści i eliminowania drugiego człowieka, misją Małych Sióstr Jezusa stało się niesienie orędzia Bożego Narodzenia, świadczenie całym ich życiem o głębokim znaczeniu Betlejem i Nazaretu. „ Niech wspólnoty wszędzie, na całym świecie, staną się naprawdę, jak Grota Betlejemska, znakiem Bożej czułości… promieniem światła i nadziei pośrodku świata pełnego niesprawiedliwości i przemocy. Niech będą oazami cichości, pokoju, miłości i radości ” – tak pisała ms Magdalena do swoich sióstr.
Narodziny tej wspólnoty są jednym z wielu owoców śmierci błogosławionego Karola de Foucauld, francuskiego arystokraty, który odzyskał swoją wiarę dzięki spotkaniu ze światem islamu. To on pierwszy utorował w Kościele drogę dla nowej formy życia zakonnego: życia kontemplacyjnego, które nie odgradza się od świata za murem klauzury, ale toczy się w warunkach, w jakich żyją zwykli ludzie. Zafascynowany Mesjaszem, który większą część Swojego życia przeżył w ukryciu - Jezusem z Nazaretu, ubogim cieślą – brat Karol zrozumiał, że zwykła codzienność przeciętnego człowieka może stać się miejscem spotkania z Bogiem i kontemplowaniem Jego Oblicza.
Przez pierwsze lata swojego istnienia Małe Siostry Jezusa zakładały wspólnoty jedynie pośród muzułmanów, pragnąc nie tyle słowem, co życiem świadczyć o Ewangelii. To w szczególności za nich oddają Bogu swoje życie na ofiarę. Z biegiem czasu zrozumiały, że Pan wzywa je również do innych środowisk, zwłaszcza tych najbardziej oddalonych od Kościoła, wykluczonych i żyjących na peryferiach współczesnych społeczeństw.
Dziś są obecne w prawie 70 krajach świata, na wszystkich kontynentach. Tworzą małe, 3-4 osobowe wspólnoty i starają się naśladować ukryte życie Jezusa w Nazarecie, mieszkając na przykład w bloku albo w domku jednorodzinnym. Fizyczną, nisko kwalifikowaną pracą zarabiają na własne utrzymanie. W swoich mieszkaniach jeden pokój przeznaczają zawsze na kaplicę, w której jest obecny Najświętszy Sakrament. To jest serce ich życia, miejsce gdzie adorują Boga i modlą się za ludzi wśród których żyją i pracują.
Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Zdjęcia: Adam Szewczyk