1
Uroczystą mszą św. w szczecińskiej archikatedrze uczczono jubileusz 50-lecia kapłaństwa metropolity szczecińsko-kamieńskiego arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego. W trakcie mszy odczytano list z błogosławieństwem dla jubilata od papieża Benedykta XVI. Dziękując w homilii abp. Kamińskiemu za posługę kapłańską kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że 'wielkiej sprawie Boga i człowieka, a także sprawie godności narodu i człowieka pracy ks. abp Zygmunt poświęcił całe swoje życie'. (PAP)
Sylwetka
Dnia 1 maja 1999 roku Papież Jan Paweł II mianował arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim bp. Zygmunta Kamińskiego, dotychczasowego biskupa diecezji płockiej. Wcześniej Ojciec Święty przyjął rezygnację z obowiązków pasterza archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej abp. Mariana Przykuckiego, którą złożył po przekroczeniu 75 roku życia. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, biskup diecezjalny, który ukończył 75 lat, proszony jest o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu.
Arcybiskup Zygmunt Kamiński urodził się 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu-Bełżycach na Lubelszczyźnie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, 22 grudnia 1956 r. został wyświęcony na kapłana przez bp. Piotra Kałwę.
Był wikariuszem: w Piaskach (1957-1959), w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie (1961-1963) i parafii św. Teresy w Lublinie (1963-1966).
W latach 1959-1961 studiował ponadto na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, gdzie w 1971 r. uzyskał doktorat. Od 1966 r. pracował w Kurii Diecezjalnej Lubelskiej jako notariusz, referent ds. duszpasterstwa młodzieży i wizytator nauczania katechetycznego. Od 1975 r. był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.
28 października 1975 r. papież Paweł VI mianował go biskupem tytularnym Midica i biskupem pomocniczym lubelskim. Sakrę biskupią przyjął 30 listopada 1975 r. z rąk bp. Bolesława Pylaka.
W latach 1975-1984 pełnił ponadto funkcję wikariusza generalnego, dziekana Kapituły Katedralnej Lubelskiej, wykładowcy prawa kanonicznego w seminarium lubelskim i Wydziale Teologicznym KUL. Jako biskup w latach 1976-1984 był także proboszczem parafii katedralnej w Lublinie.
10 stycznia 1984 r. mianowany koadiutorem biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego, a 4 lutego 1988 r. został biskupem płockim.
1 maja 1999 r. decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II przeniesiony z diecezji płockiej na stolicę metropolitalną archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Uroczysty ingres do katedry, poprzedzony kanonicznym objęciem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, odbył 23 maja 1999 r.
W Konferencji Episkopatu Polski był: - przewodniczącym strony Kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki Państwo - Kościół, - członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu, - członkiem Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu Polski, - wiceprezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Abp Kamiński lubi czytać utwory Mickiewicza, ks. Twardowskiego, literaturę prawniczą i społeczną. Chętnie ogląda transmisje z meczów piłki nożnej, siatkówki i zawodów lekkoatletycznych.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz