Ks. bp Jan Gałecki jest pierwszym biskupem diecezji szczecińsko-kamieńskiej wywodzącym się z miejscowego prezbiterium.
Ksiądz bp Jan Stefan Gałecki urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu k. Ciechanowa (miejscowość ta należała do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krasnem, diecezja płocka), w rodzinie rolniczej. Po ukończeniu dziewięciu klas szkoły ogólnokształcącej – najpierw w Krasińcu, a następnie w Makowie Mazowieckim – wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku (w 1950 r.) Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1952 r. (po dwóch latach nauki) rozpoczął studia w gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.
Święcenia kapłańskiego otrzymał 23 czerwca 1957 r. w katedrze Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp., z rąk ks. bp. Teodora Benscha.
Do roku 1970 ks. Jan Gałecki pracował kolejno w wikariatach w Zielonej Górze (parafia pw. Najświętszego Zbawiciela, od 1 lipca 1957 r. do 1959 r.), Szczecinie-Niebuszewie Najświętszego Zbawiciela (1959-1960), Zielonej Górze (parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej, lata 1960-1966), Drawnie i Szczecinku. W latach 1970 – 1971 pełnił funkcję notariusza w kurii biskupiej (pracownikiem jej był już od 1964 r.).
W 1970 r. podjął również studia na Wydziale Teologicznym KUL. Dwa lata później uzyskał w Instytucie Teologii Pastoralnej stopień magisterski. Doktorat, na podstawie dysertacji “Religijność rodziców a religijność dzieci w środowisku miejskim. Studium socjologiczne”, uzyskał w 1978 r. w Sekcji Filozofii Społecznej Wydziału Filozoficznego KUL.
W latach 1971 – 1974 pełnił funkcję administratora i proboszcza parafii pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim.
4 grudnia 1973 r. ustanowiono go biskupem tytularnym Maiuca i biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Prekonizowany został 4 lutego, a sakrę biskupią otrzymał 17 marca 1974 r. w katedrze św. Jakuba w Szczecinie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz biskupów: Jerzego Stroby, ordynariusza szczecińsko-kamieńskiego, Bogdana Sikorskiego, ordynariusza płockiego. Następnego dnia ks. bp Jan został wikariuszem generalnym. 18 marca 1974 r. został ustanowiony wikariuszem generalnym
Po kanonicznym objęciu przez dotychczasowego ordynariusza szczecińsko-kamieńskiego ks. bp. dr. Jerzego Strobę archidiecezji poznańskiej, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, kapituła katedralna szczecińska na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 9 października 1978 r. wybrała ks. bp. dr. Jana Gałeckiego wikariuszem kapitulnym. Funkcję tę sprawował do 10 marca 1979 r., (1 marca 1979 r. komunikatem watykańskim nominowano ks. bp. Kazimierza Majdańskiego na ordynariusza diecezji szczecińsko-kamieńskiej, nowy biskup urzędowo diecezję objąl 10 mara 1979 r.).
Czas, w którym ks. bp Jan Gałecki sprawował odpowiedzialność za diecezję szczecińsko-kamieńską, naznaczony był śmiercią papieża Jana Pawła I (29 września 1978 r.), jak również wyborem (16 października 1978 r.) Polaka, kardynała Karola Wojtyły na papieża, który przybrał imię Jana Pawła II. Na uroczystą inaugurację do Rzymu udała się liczna delegacja z diecezji, z ks. bp. Janem Gałeckim na czele.
Wikariusz kapitulny starał się sprawować rządy w diecezji w duchu ks. bp. Jerzego Stroby. Spośród wielu zadań ks. bp. Jana Gałeckiego należy wymienić funkcję moderatora kurii biskupiej, moderatora Wydziału Duszpasterskiego, Sekcji Duszpasterstwa Sakramentalnego i Specjalnego oraz Rady Kapłańskiej. Od 15 maja 1978 r. pełni rolę prepozyta Kapituły Katedralnej. Od 1986 r. wykładał Katolicką Naukę Społeczną i Teologię Pastoralną w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.
W Episkopacie Polski był członkiem Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz Duszpasterstwa Turystycznego.
Notę biograficzną przygotował ks. dr Grzegorz Wejman