1 Szczecin | Kościół Szczecińsko-kamieński
Szczecin 5 marca 2012 18:01 wyświetleń: 19877
Tematy: Szczecin (108) |

Odnaleziona urna być może z sercem Carla Loewe

W czasie prowadzonych prac renowacyjnych we wnętrzu szczecińskiej katedry, u szczytu filara południowego przy prospekcie organowy na wysokości ponad 16 m., odkryto niszę, w której znajdowała się kamienna urna. Według znanych opisów historycznych mogłaby ona zawierać serce Johanna Carla Gottfrieda Loewe, znanego muzyka i kompozytora zwanego "Schubertem Północy".

W dniu 5 marca 2012 r. w Bazylice Katedralnej pw. Św Jakuba w Szczecinie zebrała się Komisja powołana przez Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego, w celu określenia zawartości i wartości historycznej urny kamiennej znalezionej podczas prac remontowych w filarze szczecińskiej katedry.
W wyniku prac Komisji ustalono co następuje:
1) W kamiennej urnie wykonanej z jasnego piaskowca (waga 18 kg., wysokość 42 cm, średnica 25 cm.) znaleziono owalną metalową kapsułę o średnicy ok. 10 cm.
2) W oparciu o wcześniejsze informacje znajdujące się w opisach historycznych m. in. w Historii Szczecina Martina Wehrmanna z 1911 r., a także tekst dawnej tablicy kamiennej umieszczony na filarze szczecińskiej katedry, możemy przypuszczać, że wewnątrz kapsuły znajduje się serce Carla Loewego.
3) Na zewnątrz i wewnątrz urny nie znaleziono żadnej inskrypcji.
4) Urna zostanie przekazana do dalszych specjalistycznych badań.
Otwarcie urny odbyło się w obecności Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz przedstawiciela Zakładu Patomorfologii i Medycyny Sądowej PUM.

Po zakończeniu procedury komisyjnego otwarcia, na krótkiej konferencji, urnę zaprezentowano przedstawicielom mediów.

Zdjęcia (poniżej): ks. inf. Edmund Cybulski



Johann Carl Gottfried Loewe (Löwe), najczęściej Karl lub Carl Loewe (30 listopada 1796 – 20 kwietnia 1869) – niemiecki kompozytor, dyrygent, śpiewak (baryton) i organista. Przez współczesnych zwany "Schubertem północnych Niemiec".
Urodził się w Löbejün koło Halle jako dwunaste dziecko w rodzinie nauczyciela. Pierwsze lekcje muzyki odebrał od ojca. Był członkiem chóru w Köthen (Anhalt), a później w Halle, gdzie uczęszczał do szkoły. Podczas nauki został dostrzeżony przez króla Westfalii, który wspomagał finansowo jego dalszą edukację muzyczną oraz studia teologiczne na Uniwersytecie w Halle.
W 1820 r. przeniósł się do Szczecina, gdzie pracował jako organista w kościele św. Jakuba i dyrektor szkoły muzycznej, którą utworzył w 1824 r. Brał czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich, samemu także koncertując. Doprowadził do wykonania wielu wybitnych dzieł – m.in. Pasji według św. Mateusza i Pasji według św. Jana Jana Sebastiana Bacha. W 1827 r. poprowadził szczecińskie prawykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz światowe prawykonanie dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego – uwertury koncertowej do Snu nocy letniej Williama Szekspira. Utwory angielskiego dramaturga sam tłumaczył, podobnie jak dzieła George'a Byrona.
Pisał muzykę do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej. Skomponował muzykę do utworów Adama Mickiewicza w przekładzie Carla von Blankensee. Opublikowany w 1835 r. tom tych kompozycji pt. Die Polnische Balladen zawierał m.in. ballady:
* Der junge Herr und das Mädchen (Panicz i dziewczyna)
* Der Woywode (Czaty)
* Die drei Budrisse (Trzech Budrysów)
* Das Switesmädchen (Świtezianka)
* Die Schlüsselblume (Pierwiosnek)
* Frau Twardowska (Pani Twardowska)
* Wilia und das Mädchen (Wilija, naszych strumieni rodzica).
W jego dorobku znajduje się też muzyczna wersja ballady Johanna Wolfganga Goethego Król Elfów (oryg. Erlkönig), dorównującą jakością znacznie popularniejszej kompozycji Franza Schuberta.
Choć współczesnym znany był głównie z ballad, Carl Loewe tworzył też inne formy: oratoria, opery i liczne kompozycje instrumentalne. Tylko jedna opera doczekała się wystawienia: Die drei Wünsche, dzieło pokazane w 1834 r. w Berlinie, przeszło jednak bez echa.
Po osiągnięciu znacznej popularności w latach 40. i 50. XIX wieku, jako śpiewak udał się na tournée po Europie. Występował m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwecji. Po powrocie do Niemiec, w 1866 r. przeniósł się do Kilonii, gdzie zmarł na zawał serca w 1869 roku. Tam też został pochowany.
Pomnik Loewego stał do 1945 r. przed ówczesnym szczecińskim kościołem farnym św. Jakuba, później podniesionym do rangi katedry i bazyliki. Do dziś ocalał tylko neogotycki cokół, na którym stoi obecnie figura Maryi. Wiadomo, że do 1945 roku serce kompozytora znajdowało się w Katedrze św. Jakuba w Szczecinie, przy dawnych organach katedralnych.

aktualizowano: 2013-03-04 23:47

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2024

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.

»

Dyspensa od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek, 27 grudnia 2024 r.

Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej  i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.

»

Betlejemskie Światło Pokoju w szczecińskiej Kurii

Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone