Abp. Andrzej Dzięga
bp Henryk Wejman
Caritas
Centrum Formacji Biblijnej
duszpasterstwo rodzin
Ewangelizacja
Hymn Trzech Młodzieńców
Jan Paweł II
katechumenat
Kościół lokalny
Liturgia
Marsz dla Życia
Maryja
Miłosierdzie
młodzież
Muzyka Kościelna
Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego
Noc Konfesjonałów
Ojciec święty
Psalmy
rekolekcje
rekolekcje dla małżeństw
Rokitno
sanktuarium
Seminarium Duchowne
studenci
studium Pisma św.
Szczecin
szkoła biblijna
Światowe Dni Młodych
Tydzień Biblijny
Tydzień Słowa Bożego
życie konsekrowane
Światowe Dni Młodych
Warszawa: spotkanie diecezjalnych koordynatorów ŚDM Kraków 2016
W środę, 23 września br., szczecińskie Archidiecezjalne Centrum ŚDM wzięło udział w ogólnopolskim spotkaniu duszpasterzy i koordynatorów ŚDM, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polskie w Warszawie. W spotkaniu pod przewodnictwem Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 oraz Krajowego Biura ŚDM wzięły udział delegacje ze wszystkich diecezji w Polsce, a także przedstawiciele zakonów, wspólnot i ruchów kościelnych.
Relacja KAI ze spotkania:
Już prawie 360 tys. osób zarejestrowało się do udziału w Światowych Dniach Młodzieży - poinformowano podczas zebrania diecezjalnych koordynatorów ŚDM. Na spotkaniu w Warszawie zostały przekazane najnowsze dane dotyczące przyszłorocznego wydarzenia. Delegaci opowiedzieli o duchowych i organizacyjnych przygotowaniach do Dni w Diecezji poprzedzających spotkanie z papieżem.
- W środę rano zarejestrowanych było 357 tys. osób, w tym 200 tys. spoza Polski - poinformował ks. Andrzej Wojpiuk, koordynator sekcji rejestracji i przyjmowania pielgrzymów. Jednocześnie zastrzegł, że dane zmieniają się szybko. - W ciągu tygodnia liczba zgłoszeń wzrosła o 10 tys. - zauważył ks. Wojpiuk. Koordynator ds. rejestracji poinformował też, że na Dni w Diecezjach zapisanych jest już 125 tys. pielgrzymów. Są takie diecezje, jak np. archidiecezja częstochowska, gdzie już nie przyjmuje się grup. Jednak miejsc dla pielgrzymów z zagranicy nie zabraknie. - Są takie miejsca, gdzie na razie obłożenie gośćmi jest niewielkie. Namawiamy diecezje, aby wymieniały się informacjami, dokąd skierować zgłaszające się grupy - mówi ks. Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Diecezje, które czekają na zgłoszenia, to m.in.: Gniezno, Pelplin, Sandomierz, Tarnów. Ks. Suchodolski zapowiedział diecezjalnym koordynatorom, że w listopadzie odbędzie się w Polsce spotkanie krajowych delegatów ŚDM reprezentujących ok. 100 episkopatów na świecie. Będzie to dobra okazja, by pokazać ofertę poszczególnych diecezji na dni poprzedzające wydarzenia w Krakowie.
Podczas spotkania w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski diecezjalni delegaci przedstawili, co do tej pory udało się zrobić, aby program był dla pielgrzymów interesujący. W wielu diecezjach gminy i miasta pomagają zorganizować dla gości atrakcje kulturalne. Na przykład młodzież przyjeżdzająca do diecezji sandomierskiej będzie mogła uczestniczyć w koncercie Piotra Rubika, zaś goście diecezji świdnickiej z jednym biletem wstępu zwiedzą kilka najciekawszych muzeów w regionie, w tym zamek w Książu. Koordynatorom przedstawiono najważniejsze podejmowane obecnie inicjatywy. Do udziału w rekolekcjach dla wolontariuszy ŚDM, które organizuje na początku października klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej, namawiał ks. Suchodolski. Przedstawił też projekt "Młodzi Misjonarze Miłosierdzia", który będzie zainaugurowany 8 grudnia. Ideą, jaka przyświeca temu projektowi, jest pokazywanie za pomocą filmików, rysunków i zdjęć przykładów dzieł miłosierdzia. Na spotkaniu został podsumowany dotychczasowy efekt akcji „Bilet dla Brata”, w której zbiera się fundusze dla ludzi młodych mieszkających w ubogich krajach, które chciałyby uczestniczyć w spotkaniu z papieżem. Dotychczas uzbierano 408 tys. W przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży wpisuje się ogłoszony na spotkaniu program duszpasterski „DeoProfil” do realizacji z młodzieżą w ramach nowego roku formacyjnego, który rozpocznie się w grudniu.
W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele ruchów i wspólnot kościelnych, które włączają się w przygotowania do ŚDM, m.in. Ruch Światło-Życie i Chemin Neuf. Ks. Marek Sędek, generalny moderator Ruchu Światło-Życie zapowiedział powstanie Banku Pomysłów Ewangelizacyjnych. – Projekt, który organizujemy z fundacją Kibicuj Rodzinie ma pomóc duszpasterzom w znalezieniu sposobu na dotarcie do młodych ludzi i zainteresowanie ich Ewangelią – podkreślił duszpasterz.
mip / Warszawa