Abp. Andrzej Dzięga
bp Henryk Wejman
Caritas
Centrum Formacji Biblijnej
duszpasterstwo rodzin
Ewangelizacja
Hymn Trzech Młodzieńców
Jan Paweł II
katechumenat
Kościół lokalny
Liturgia
Marsz dla Życia
Maryja
Miłosierdzie
młodzież
Muzyka Kościelna
Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego
Noc Konfesjonałów
Ojciec święty
Psalmy
rekolekcje
rekolekcje dla małżeństw
Rokitno
sanktuarium
Seminarium Duchowne
studenci
studium Pisma św.
Szczecin
szkoła biblijna
Światowe Dni Młodych
Tydzień Biblijny
Tydzień Słowa Bożego
życie konsekrowane
Światowe Dni Młodych
Symbole ŚDM u św. Jana Chrzciciela i św. Jakuba Apostoła w Szczecinie
Licznie zgromadzeni mieszkańcy Szczecina zgromadzili się w poniedziałkowy wieczór przed Bazyliką Św. Jana Chrzciciela w oczekiwaniu na przyjazd samochodu - kaplicy, w którym znajdowały się Symbole Światowych Dni Młodzieży.
Kiedy wybiła godzina 20.00 zebrani kapłani, z biskupem Henrykiem Wejmanem na czele przywitali przy biciu dzwonów Święte Znaki. Młodzież parafii pw. św. Jana Chrzciciela przeniosła Krzyż i Ikonę na próg świątyni, gdzie biskup Henryk rozpoczął wspólną modlitwę. Po wejściu do Bazyliki, jej kustosz i dziekan Dekanatu Szczecin Śródmieście - proboszcz tej parafii, ks. prałat Aleksander Ziejewski dokonał kolejnych stacji wprowadzenia Symboli i zostały one umieszczone w prezbiterium świątyni. Po przywitaniu przez młodzież, ksiądz proboszcz oddał cześć i pokłon Krzyżowi i Ikonie, przypominając nam postać św. Jana Pawła II. Ks. Paweł Olewiński przybliżył historię peregrynacji i zachęcił byśmy wspólnie wyruszyli ulicami Szczecina w procesji wiary ze znakiem krzyża. Niosący krzyż co chwilę przystawali, aby wierni mogli go ucałować i adorować.
Ikona Maryi została przewieziona do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, dokąd wyruszyła procesja z krzyżem. Krzyż ŚDM wynieśli z Bazyliki parafianie, którzy ponieśli go aż do I stacji, u zbiegu ulic Bogurodzicy i Św. Wojciecha. Kolejne Stacje miały miejsce na skrzyżowaniach ulic Św. Wojciecha i Obrońców Stalingradu, na Placu Żołnierza, oraz przy zbiegu ulic Plac Żołnierza i Farna. Na każdej z tych czterech stacji diakon odczytywał fragment Ewangelii, następnie kapłani - duszpasterze młodzieży z parafii św. Jana Chrzciciela i katedralnej wygłaszali krótkie zachęty, by być świadkami wiary, by iść za krzyżem przez całe swoje życie, by w życiu dawać świadectwo krzyżowi. Każdą stację kończył Biskup Henryk modlitwą zanoszoną do Boga za nasze miasto, za młodzież, za tych, którzy podejmują swoje wybory życiowe i o rozeznanie życiowego powołania.
Przy biciu dzwonu procesja weszła na plac katedralny a potem przez Bramę Miłosierdzia do wnętrza świątyni. Do Bazyliki Archikatedralnej Krzyż i Ikonę wnieśli kapłani i klerycy prowadzeni przez Biskupa Henryka. Poszczególne stacje wewnątrz katedry prowadził proboszcz katedralnej parafii ks. prałat Dariusz Knapik, który następnie przywitał zgromadzonych i zaprosił wszystkich, by w godzinie Apelu Jasnogórskiego być, pamiętać i czuwać przy Maryi. W rozważaniu apelowym Biskup Henryk zachęcił do trwania w tym wieczornym i nocnym czuwaniu. Przypomniał o tym wielkim darze jakim jest możliwość trwania przy Symbolach ŚDM.
Następnie modlitwę przed Ikoną poprowadził proboszcz prawosławnej parafii Św. Mikołaja w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. Błogosławieństwo apelowe przyjęliśmy od Biskupa Henryka. Kolejny etap czuwania poprowadził ks. Paweł Olewiński z grupą młodzieży, po czym ks. Bartłomiej Bugajak przewodniczył liturgii odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Każdy zgromadzony mógł od paschału odpalić swoją święcę, którą otrzymał, aby świadomie wyznać wiarę w Boga. O godzinie 23.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz Bazyliki Archikatedralnej ks. prałat Dariusz Knapik. Zwieńczeniem czuwania przy Symbolach była wspólna Eucharystia sprawowana w katedrze przez kilkunastu kapłanów pod przewodnictwem ks. abpa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał m.in. na to, że na drzewie szatan wygrał w raju, na drzewie też został ostatecznie pokonany – na drzewie krzyża. Po zakończeniu uroczystej celebry każdy mógł jeszcze adorować Krzyż i Ikonę Matki Bożej.
16 lutego rano Siostry Jadwiżanki w kaplicy Najświętszego Sakramentu poprowadziły modlitwę Liturgii Godzin – Jutrznię. O godzinie 7.00 przed rozpoczęciem porannej Mszy św. ks. Dariusz wraz ze zgromadzonymi wiernymi odprowadził przez Bramę Miłosierdzia Święte Symbole, które powędrowały do innych miejsc archidiecezji.
Ks. Michał Mikołajczak