Abp. Andrzej Dzięga
bp Henryk Wejman
Caritas
Centrum Formacji Biblijnej
duszpasterstwo rodzin
Ewangelizacja
Hymn Trzech Młodzieńców
Jan Paweł II
katechumenat
Kościół lokalny
Liturgia
Marsz dla Życia
Maryja
Miłosierdzie
młodzież
Muzyka Kościelna
Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego
Noc Konfesjonałów
Ojciec święty
Psalmy
rekolekcje
rekolekcje dla małżeństw
Rokitno
sanktuarium
Seminarium Duchowne
studenci
studium Pisma św.
Szczecin
szkoła biblijna
Światowe Dni Młodych
Tydzień Biblijny
Tydzień Słowa Bożego
życie konsekrowane
Najliczniejszy w Polsce Marsz dla Życia przemaszerował przez Szczecin
Kilkunastotysięczny, największy w Polsce, Marsz dla Życia kolejny raz przeszedł przez Szczecin. Szczecinianie przeszli głównymi ulicami miasta z wpiętymi znaczkami przedstawiający stópki 10-tygodniowego nienarodzonego dziecka w skali 1:1. Hasłem marszu było "Dzieci nasze anioły".
Zobacz relację filmową z Marszu
oraz galerię zdjęć.
Marsz rozpoczął się tradycyjnie na Jasnych Błoniach, przy figurze Jana Pawła II, skąd aleją Jana Pawła II, Niepodległości i Stefana Kard. Wyszyńskiego, ponad kilometrowy zwarty pochód dotarł do Bazyliki Archikatedrze św. Jakuba Apostoła, w której wierni w uroczysty sposób podjęli Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, otrzymując specjalny różaniec na rękę i pamiątkową kartę z tekstem codziennej modlitwy za dziecko. Różańce są wyjątkowe, wykonano je ze starych, uszkodzonych różańców, które wierni oddają w swoich parafiach na terenie całej Polski. W ten sposób stare różańce otrzymują „nowe życie”. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.
Młodzież Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przepisała na stumetrową wstęgę materiału instrukcję „Donum Vitae” o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i godności jego przekazywania. Uczestnicy Marszu dla Życia nieśli ten materiał z przepisanym tekstem, by symbolicznie zwrócić uwagę publiczną na ten ważny dokument Kościoła. Najmłodszych uczestnikom rozdawano anielskie skrzydełka. Przy wyjściu z Jasnych Błoni, każdy uczestnik marszu otrzymał jeden znaczek przedstawiający stópki 10-tygodniowego nienarodzonego dziecka w skali 1:1. Rozdano ok. 13 tys. znaczków. Na trasie do Marszu licznie dołączali mieszkańcy Szczecina.
Wśród uczestników byli szczecinianie, ale i mieszkańcy innych miejscowości: Barlinka, Gryfina, Kamienia Pomorskiego, Pobierowa czy Stargardu Szczecińskiego. Organizatorzy szacują, że łącznie w całym Marszu mogło brać udział nawet 15 tyś. osób.
IX Szczeciński Marsz dla Życia jako element wielkiej strategii obrony życia
IX Szczeciński Marsz dla Życia postrzegany jako manifestacja przeszedł do historii, ale rozumiany jako element bardzo ważnej strategii obrony życia trwa w szczecinie nieprzerwanie od 9 lat i z pomocą bożą nadal się będzie rozwijał.
W tym, który miał miejsce niedzielę 08.05.br. uczestniczyło w ok.15 tysięcy min.: z Choszczna, Stargardu Szczecińskiego, Barlinka, Pełczyc, Nowogardu, Mieszkowic, Morynia, Maszewa, Warnic, Pobierowa, Legnicy, Torunia, Poznania, Zielonej Góry, Koszalina, Warszawy i Berlina. Marsz zgromadził liczne grupy młodzieży, osoby niepełnosprawne, całe rodziny i ogromną liczbę dzieci ze skrzydełkami i kolorowymi balonami. Wspólnoty, Ruchy i Stowarzyszenia Kościelne z transparentami i charakterystycznymi dla siebie emblematami czy strojami oraz osoby z tysiącami kolorowych flag i rozpostartymi parasolami sprawiły, że Marsz wyglądał malowniczo i barwnie. Uczestnicy przeszli głównymi ulicami miasta do bazyliki archikatedralnej, w której została odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgi z podjęciem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tę niezwykłą duchową opiekę ok. 600 osób wzięło poczęte, nienarodzone, zagrożone dziecko, a ponad 13 tysięcy osób otrzymało stópki - znaczek Obrońcy Życia odpowiadający wielkością stópkom dziecka w 10 tygodniu życia.
Rozmiar tego wydarzenia w pewnym sensie obrazują cyfry: 3500 balonów, ok. 200 flag, 3 tys. plakatów rozwieszonych na mieście, 100 tys. szt. rozdanych ulotek, 300 m2 banerów, spoty TV i reklamy ekranowe w autobusach i tramwajach oraz ok. 1000 osób na bms (Bractwo Małych Stópek), ale nie oddają one pełnego obrazu rzeczywistości. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na ponad 3 tysięczną Armię Modlitwy jaka powstała na terenie naszej archidiecezji od 25.05.2011r. poprzez osoby, które podjęły Duchową Adopcję dziecka Poczętego i uczestników comiesięcznej Eucharystii sprawowanej w intencjach Obrony Życia. Nie można również pominąć rzeszy ludzi, którzy coraz liczniej gromadzą się wokół tych wszystkich spraw, które związane są z przygotowaniami oraz młodzieży, która w ramach całorocznej pracy na rzecz Marszu dla Życia, jakby automatycznie uczestniczy w pewnych przemianach i przechodzi odpowiednią formację duchową.
Podsumowując, z odwagą możemy powiedzieć, że w jakiejś mierze odpowiadamy na apel bł. Jana Pawła II, który w encyklice Evangelium Vitae skierował do całej ludzkości: „…potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia”. Za najważniejszą i fundamentalną płaszczyzną tej strategii uznajemy płaszczyznę duchową, w której modlitwa, głęboki kontakt osobowy z Bogiem jest podstawowym źródłem siły i inspiracji. Niezwykła moc modlitwy, szczególnie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego to jednocześnie najpotężniejsza broń przeciwko Złemu Duchowi, który jak lew czycha, by zniszczyć czyjeś życie. Dlatego comiesięczna msza św. „z życiem, bez prądu” odprawiana każdego 25 dnia miesiąca gromadzi przy ołtarzu Pana całą Armię Modlitwy, która rośnie z roku na rok. Czuwania przed Najświętszym Sakramentem w każdy pierwszy piątek miesiąca gromadzą młodzież, która czuwając przed obliczem Chrystusa wsłuchuje się w Jego głos i rozpoznaje swoją rolę i miejsce w owej strategii.
Z tej płaszczyzny duchowej samoczynnie wypływa wymiar formacyjny, który ma ogromne znaczenie w budowaniu strategii obrony życia. Wobec powszechnie łamanych zasad i wartości życia ludzkiego, prawdziwy jego obrońca musi nie tylko pozostawać wierny prawdzie o człowieku, ale z odwagą i mądrością bronić jej i strzec. Z tego właśnie względu podejmowanych jest w skali roku wiele inicjatyw i możliwości kontaktu z młodzieżą: od Nocnych Spotkań poświeconych pracy i modlitwie, poprzez pielgrzymki, Dni Skupienia i wspólną zabawę.
Ostatni, najbardziej widoczny wymiar Marszu dla Życia ma niewątpliwie największe znaczenie społeczne. Gromadząc rzesze uczestników oddziaływuje na świadomość i inspiruje do refleksji i działania. Hasła i główne symbole poszczególnych Marszy nawiązują do aktualnie przeżywanych dylematów społecznych i odpowiadają w jakiejś mierze na rodzące się w przestrzeni publicznej wątpliwości.
Tegoroczny dokument Kościoła Katolickiego - Donum vitae - (Dar życia) – INSTRUKCJA O SZACUNKU DLA RODZĄCEGO SIĘ ŻYCIA LUDZKIEGO I O GODNOŚCI JEGO PRZEKAZYWANIA odpowiada na wątpliwości rodzące się w świadomości współczesnego człowieka w aspekcie szeroko dyskutowanego problemu zapłodnienia In vitro oraz świadomości odpowiedzialnego ojcostwa i macierzyństwa. Dokument autorstwa Kardynała Józefa Razzingera przepisała młodzież szkolna z terenu naszej archidiecezji na 100 metrowym pasie materiału, którego niosąc w Marszu pokazała światu i symbolicznie zaprosiła ludzkość do studiowania i poznawania dorobku Dyrektorium Kościoła Katolickiego.
W aspekcie społecznym nie można pominąć bardzo dynamicznie rozrastającego się Bractwa Małych Stópek, czyli osób zaangażowanych do działania w przestrzeni internetowej i zcalającej środowiska Pro Life z terenu całej Polski z spoza jej granic.
Zatem budowanie strategii obrony życia i mobilizacja sumień z wysiłkiem etycznym to jedna z wielu odpowiedzi, do której zobowiązuje nas dzisiaj Chrystus. Przez orędownictwo błogosławionego Jana Pawła II możemy wypraszać potrzebne łaski, a z Chrystusa czerpać potrzebne nam siły.
Autor: mgr Joanna Szałata
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Szczecinie