1 Liturgia | Kościół Szczecińsko-kamieński

Liturgia

Liturgia 24 listopada 2018 20:30 wyświetleń: 6279
Tematy: Tydzień Słowa Bożego (4) | Psalmy (2) | Liturgia (2) |

Tydzień Słowa Bożego 2018

MATERIAŁY DO HOMILII

Wprowadzenie

„Spośród […] śpiewów doniosłe znaczenie ma psalm następujący po pierwszym czytaniu” Lekcjonarz mszalny. T. I, Wprowadzenie, p. 9.

Powyższe słowa nie są jedynymi podkreślającymi znaczenie psalmu responsoryjnego w Liturgii Słowa. W kolejnych punktach Wprowadzeń do lekcjonarza i do mszału można znaleźć precyzyjne wskazania regulujące różne aspekty śpiewu psalmu responsoryjnego: osobę śpiewającego, sposób i miejsce wykonania itd. Zmierzają one nie tylko do zapewnienia pewnej technicznej, zewnętrznej, poprawności, ich właściwym celem jest takie ukształtowanie Liturgii Słowa, które uczyni z niej autentyczny moment dialogu Boga z człowiekiem. W tym dialogu psalm responsoryjny odgrywa zasadniczą rolę, jako czas odpowiedzi całego zgromadzenia.

...

W przekazanych na tegoroczny Tydzień Słowa Bożego (26 listopada – 1 grudnia 2018) materiałach szczególną uwagę zwrócono na psalmy responsoryjne. W obecnym, kończącym się w tym tygodniu, cyklu czytań (rok II) jego funkcję pełnią psalmy zaczerpnięte z Księgi Psalmów. Każdy ze stu pięćdziesięciu psalmów ma swoją historię. Wpierw stanowią ją konkretne sytuacje życiowe, z których wyrastają te teksty. Może to być celebracja w świątyni powiązana z zakończeniem pielgrzymki, innym razem wdzięczność wyrażana Bogu za uzdrowienie z choroby czy rozwiązanie trudnej sytuacji materialnej, jeszcze innym razem zdumienie wobec stworzonego świata czy słowa Bożego, które w tym świecie się objawia.

Inną „historią”, która tworzy psalmy, to często niezwykle długi proces ich powstawania. Żaden z tych utworów nie powstał „od ręki”; one dojrzewały. Dojrzewały latami, wiekami, pokoleniami. Wyrastały z różnych doświadczeń religijnych i hsitorycznych, aby w końcu precyzyjnie i ostatecznie wyrazić człowieka w jego skomplikowanym „być wobec Boga”.

Dojrzałość duchowa psalmów i zdolność „odnalezienia” się w różnych sytuacjach życia człowieka pobożnego, a nawet zagubionego, czy zgnębionego, stanowią o ich szczególnej zdatności dla współczesnego uczestnika liturgii. Dlatego Kościół tak często zachęca do korzystania z nich nie tylko w czasie mszy, czy przez modlitwę brewiarzową. Są one skarbcem modlitwy indywidualnej i wspólnotowej.

Ta szczególna sytuacja Księgi Psalmów i każdego pojedynczego psalmu zachęca, aby w ostatnim tygodniu roku przybliżyć je naszym wiernym w zwięzłych słowach homilii. Ufamy, że załączone komentarze staną się inspiracją do tej posługi.

w imieniu całego zespołu ks. Cezary Korzec



aktualizowano: 2018-11-24 20:43

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone