1 Kościół lokalny | Kościół Szczecińsko-kamieński
Kościół lokalny 19 grudnia 2018 14:40 wyświetleń: 5969 S.Z.
Tematy: Kościół lokalny (111) | Abp. Andrzej Dzięga (93) |

Konsekracja Kościoła pw. św. Barbary w Bielinku

W dniu wspomnienia liturgicznego św. Barbary, 4 grudnia 2018 roku, uroczystość konsekracji odrestaurowanego kościoła przeżyli wierni z Bielinka, miejscowości należącej do wspólnoty Parafii w Krajniku Górnym, w dekanacie Chojna. Świątynia została dedykowania św. Barbarze, patronce m. in. górników, z racji na górnictwo odgrywkowe w okolicy tej miejscowości.

Każdy kościół jest świętym miejscem oddawania hołdu i czci Bogu. Jest miejscem sprawowania Eucharystii, modlitwy i sakramentów świętych, które mają wprowadzać wszystkich w aurę świętości. Ma więc świątynia niezwykle ważne znaczenie dla zbawienia każdego człowieka. Cieszyć musi więc to, że zniszczona przez gehennę II wojny św. zachodniopomorska ziemia odzyskuje dla pełnego kultu kolejne świątynie. Tym razem 4 grudnia 2018 roku podniosłą uroczystość konsekracji odrestaurowanego kościoła przeżyli wierni z Bielinka, cząstki wspólnoty parafii w Krajniku Górnym, w dekanacie Chojna.

Bielinek jako wieś o metryce średniowiecznej, wzmiankowana w źródłach była po raz pierwszy w 1337 r., w księdze ziemskiej margrabiego Ludwiga. Parafia w Krajniku Górnym powstała w 300 rocznicę męczeństwa Św. Andrzeja Boboli 29 kwietnia 1957 a pierwszym proboszczem został już śp. Ks. Kan Jan Kozieł. Rok później wierni z Bielinka proszą skutecznie bp. W. Plutę o odłączenie od Chojny i przyłączenie do parafii w Krajniku. Uczęszczają na Msze dalej do Piasku ale niedługo potem udaje się przenieść życie duchowe do jednego z domów w Bielinku. Modlono się najpierw u p. Zofii Durnakowskiej a następnie u Sabiny Piaseckiej. W sercach mieszkańców gości jednak pragnienie odbudowy kościoła z 1910 roku, który w latach 60 XX wieku został rozebrany do fundamentów. Po latach oczekiwań w maju 1993 roku powstaje w Bielinku Społeczny Komitet Budowy Kościoła pod duchową opieką ks. Kan. Michała Kostrzewy, który całym sercem oddał się temu dziełu, z przew. Czesławem Szóstakiewiczem a także Janiną Piasecką, Janiną Bednarek i Marią Durnakowską. Zostaje uprzątnięty gruz, przeprowadzono ekspertyzę gruntu fundamentu przez inż. Michała Hamberga a architektem został inż. Walenty Zaborowski. Mieszkańcy wraz z Państwem M i R Fulber zebrali dokumentację w postaci zdjęć, rycin i opisów świadków. Odnaleziono dawnych mieszkańców, którzy przekazali w darze dla świątyni organy. Wiecha na kościele zostaje umieszczona 8 lipca 1995 roku a pierwsza Msza św. w murach kościoła została odprawiona 23 lipca 1995 roku. Ks. abp Z. Kamiński dekretem z dn. 16 marca 2005 roku zatwierdził tytuł kościoła jako św. Barbary, patronki górników, szczególnie z tego względu, że w pobliżu wsi znajduje się „Kopalnia Bielinek” (pozyskiwanie kruszywa), należąca do spółki Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A. Prace przy doposażeniu kościoła trwają do dziś i jest to zasługa kolejnych proboszczów: ks. Kan Zb. Rzeszótki, ks. Kan Henryka Marczaka oraz obecnego ks. Hieronima Sebastiana, Kopalni, UG w Cedyni oraz mieszkańców Bielinka.

Uroczystości konsekracyjne zgromadziły znamienitych gości z ks. abp. Andrzejem Dzięgą na czele, dziekanem chojeńskim ks. Januszem Mieszkowskim, ks. Kan Michałem Kostrzewą – dziekanem dekanatu Cedynia, który rozpoczął i dokończył dzieło wznoszenia kościoła, poprzednimi proboszczami ks. Mirosławem Łąkiewiczem, ks. Kan Zbigniewem Rzeszótko, kapłanami z dekanatu, władzami samorządowymi i wiernymi. Modlitwa zgromadzonych rozpoczęła się od przypomnienia historii odbudowy przez ks. Hieronima Sebastiana. Dopełnieniem bogactwa początkowej części liturgii konsekracji było poświęcenie murów nowo wzniesionej świątyni, po czym rozpoczęło się sprawowanie Najświętszej Ofiary. Przed liturgią Słowa Bożego dokonano poświęcenia ambonki, z której proklamowane będzie odtąd natchnione Słowo. W konsekracyjnej homilii ks. arcybiskup przybliżył wartość i znaczenie trwałych struktur ewangelizacyjnych podkreślając wagę wspólnoty serc zjednoczonych w życiu parafialnym. W tym kontekście złożył hołd dziękczynienia tym, którzy z wielkim heroizmem wiary wznieśli tę bardzo piękną w swej wymowie architektonicznej świątynię podkreślając ważność miejsca sakralnego dla uświęcenia człowieka i budowania prawdy o drodze do zbawienia.

Zasadniczym elementem liturgii była konsekracja ołtarza do sprawowania Najświętszej Ofiary. Jest to obrzęd bardzo przemawiający do wnętrza ludzkiego poprzez swą symbolikę i nawiązanie do najistotniejszych funkcji, które spełnia Ołtarz Żertwy Pańskiej. Po namaszczeniu ks. Arcybiskup dokonał tego samego obrzędu w czterech miejscach kościoła przy tzw. zacheuszkach, które stanowią widoczny znak świętości tego miejsca. Rozbudowany obrzęd okadzenia ołtarza i świątyni oraz zapalenie świec ołtarzowych a także świec kandelabrowych przy zacheuszkach wprowadziły uczestników Eucharystii w dalsze przeżywanie Najświętszej Ofiary. Warto podkreślić bardzo czynny udział w liturgii górników w ich odświętnych strojach, którzy oddawali hołd swojej patronce, której figura znajduje się we wnętrzu świątyni. 

Uroczystość w Bielinku ukazała bogactwo ducha tutejszych wiernych zjednoczonych wokół prawd Bożych oraz mądrze i godnie kierowanych miłujących ich sercem Proboszczów. Piękno wybudowanego od podstaw kościoła, duch modlitwy oraz świadectwo wiary zaangażowanych w wielu formatach wspólnoty wiernych budzi podziw. Niech temu szlachetnemu wzrastaniu w świętości dopomaga Św. Barbara, której dedykowana jest ta świątynia!


Tekst i zdjęcia: ks. Robert Gołębiowski

aktualizowano: 2019-01-04 12:15

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone