1 katechumenat | Kościół Szczecińsko-kamieński
katechumenat 28 maja 16:10 wyświetleń: 1137 WDR
Tematy: Kościół lokalny (126) | duszpasterstwo rodzin (27) | rekolekcje dla małżeństw (15) | Ewangelizacja (8) | katechumenat (2) |

Propozycje dla małżeństw - towarzyszenie we wspólnej drodze - relacja z Wiosennej Sesji Duszpasterstwa Rodzin

Małżeństwo i rodzina to najlepszy pomysł Boga dla człowieka. Tak możnaby streścić całą Wiosenną Sesję Duszpasterstw Rodzin, którą zorganizował Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Zachęcamy do zapoznania się z relacją uczestników tego ogólnopolskiego wydarzenia.

W dniach 21-22 maja br. odbyło się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy rodzin i diecezjalnych doradców życia rodzinnego w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie. Naszą archidiecezję reprezentowali: Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego i Dyrektor Archidiecezjalnej Poradni Rodzinnej w Szczecinie p. Monika Możejko i ks. Tomasz Ceniuch z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin.

Tematem tego jakże owocnego spotkania było towarzyszenie małżeństwu na jego drodze powołania. Przedstawicielami naszych pasterzy byli księża biskupi posługujący w Radzie ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski: bp Wiesław Śmigiel, bp Romuald Kamiński i bp Józef Wróbel i bp Krzysztof Chudzio. Zaprezentowane zostały różne propozycje towarzyszenia małżeństwom. Sesja była okazją do podjęcia zagadnień w ostatniej części Wskazań duszpasterskich dla Kościołów partykularnych, jakich udzieliła Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia w dokumencie pt. „Droga wtajemniczenia katechumenalnego dla życia małżeńskiego”.

Pierwszym prelegentem był ks. Przemysław Kwiatkowski z Gniezna, który w wykładzie: „Czy rozumiecie co wam uczyniłem? (J 13,12) – O towarzyszeniu młodym małżeństwom” podejmował m.in. temat wiary i doniosłości sakramentu małżeństwa, potrzeby nawiązywania więzi, sprawowania w codzienności sakramentu małżeństwa („tu dzieje się ten sakrament”,  „w życiu małżeńskim nie ma odpadków”, ale wszystko składa się na całość). Zachęcał też do ożywiania miłości małżeńskiej przez Eucharystię i codzienne poszukiwanie doświadczeń miłości Jezusa („Jezu, jak Ty dzisiaj powiedziałeś nam, że nas kochasz?”).

Kolejnym prelegentem był duszpasterz akademicki z Poznania – ks. Jan Cieślak, który przedstawiał Wspólnotę Młodych Małżeństw i jej założenia formacyjne. Bardzo mocno wybrzmiało przekonanie, że „małżeństwo jest pierwszym miejscem realizacji wspólnego powołania, a wspólnota nie jest miejscem poszukiwania szczęścia poza małżeństwem”.

Bardzo dumni byliśmy z wystąpienia kapłana naszej archidiecezji - ks. Jarosława Szymczaka posługującego na co dzień w Instytucie Świętej Rodziny w Łomiankach, który jest współautorem programu formacji dla małżonków: Programy na Miłość i Życie.

Wykład był bardzo dynamiczny, niejednokrotnie przeradzał się w dzielenie doświadczeniem towarzyszenia małżeństwom, także szczególnie w ostatnich latach przeżywającym różnorodne trudności.

Szczecinianin przywołał wiele z nauczania św. Jana Pawła II, np. „Nie żyje się, ani nie kocha się na próbę”, a wychodząc od zależności i dokonywanego w życiu wyboru pomiędzy takimi wartościami jak: posiadanie, czynienie, bycie, które wyrażają się przez pragnienie: chcę mieć, chcę działać, chcę być przedstawił założenia 9-letniego programu towarzyszenia małżeństwom Programy na miłość i życie, złożonego z poszczególnych rocznych programów: Ja+Ty=My, My+Rodzina, Nasza Rodzina + Społeczeństwo w triadach kolejno odnoszących się do natury, łaski i misji.

Metodą pracy są wprowadzenia poszerzone o warsztaty i zwieńczone dbałością o dialog małżeński wzmocniony twórczymi rytuałami związanymi z cyklicznością poszczególnych etapów - od codzienności – do wydarzeń corocznych.

Co ciekawe pary trenerskie, współprowadzące te programy z kapłanami czy siostrami zakonnymi już są w naszej archidiecezji, co daje duże nadzieje na rozwój tej drogi formacji małżeństw także w Kościele nad Odrą i Bałtykiem.

Z kolei o swojej jakże subtelnej inicjatywie opowiadał o. Ksawery Knotz OFMCap z Krakowa. Inicjatywa jest niejako wciąż rodząca się i odpowiadająca na zapotrzebowanie małżeństw poszukujących takiego towarzyszenia i jest oparta na cyklicznych spotkaniach, wykładach i zadaniach.

Ciekawą propozycję zaprezentowali także p. Agata i Andrzej Mleczkowie z Gniezna, którzy podjęli temat: „Misterogrande – odkryj małżeństwo”.

Ta pochodząca z Włoch inicjatywa i czerpie z nauczania św. Pawła: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.” (Ef 5,31n)

Kolejnego dnia prelegentami byli i kolejnymi propozycjami dzielili się:

s. M. Edyta Frankowska ISSM, „Szensztat na drodze formacji małżeńskiej w Kościele: formacja małżeńska” (w kilku parafiach naszej archidiecezji są już rodziny realizujące tę drogę formacji);

p. Dorota i Grzegorz Anczewscy o kawiarenkach dialogowych, które są dość łatwe do zorganizowane w różnych formach np. zaprzyjaźnionych małżeństw, lub korzystając z pomieszczeń parafialnych, a można korzystać ze sprowadzanych prostych i przystępnych materiałów formacyjnych;

p. Agnieszka i Mariusz Rogalscy o programie: „Miłość od A do Z”. p. Agnieszka jest tez współautorką wyżej wspomnianych Programów na Miłość i Życie.

  Swoim doświadczeniem towarzyszenia osobom o skłonnościach homoseksualnych i ich rodzinom dzielił się o. Wit Chlondowski OFM z Katowic i wyjaśnił m.in. czym jest Apostolat Courage i EnCourage oraz kim są osoby, które do niego należą.

W ostatniej godzinie sympozjum zaprezentowały kolejne propozycje:

p. Anna Stephan z Siedlec – „Warsztaty wychowania chrześcijańskiego”,

p. Ewa i Andrzej Dolny z Warszawy – Kana – Welcome (roczny program dla wszystkich małżeństw i par niesakramentalnych, wierzących lub nie, jest narzędziem, by formować, ewangelizować i towarzyszyć oraz włączać w życie parafii – szczególnie młode pary). Ten program czerpie z pochodzącej z Francji Wspólnoty Chemin Neuf i wg założeń mocno odwołuje się do zdrowej antropologii.

Ostatnim prelegentem była p. Luiza Organek z ISKK, zachęcająca do współudziału i promocji badań socjologicznych skierowanych do narzeczonych i parafii czy poradni organizujących katechezy, kursy czy nauki przedślubne.

Podsumowując chciałbym zaznaczyć, że spotkanie w odbiorze wielu uczestników, nie tylko było na wysokim poziomie, ale dawało nadzieję i konkretne narzędzia do wzrostu dla wszystkich chętnych i jakimkolwiek stopniu otwartych małżeństw (także par niesakramentalnych w części propozycji). W zasadzie wszystkie propozycje oparte są bardzo mocno na potrzebie umacniania dialogu.

Zmiana języka, który niejednokrotnie dziś młode pokolenia zniechęca, lub jest niezrozumiały i obcy ale przekazywanie treści niezmiennych, wartości mimo wszystko poszukiwanych i nieprzemijających.

Te wykłady, dzielenia, rozmowy i przemyślenia prowadzą do umocnienia przekonania, że małżeństwo i rodzina to najlepszy pomysł Boga dla człowieka.

Już teraz warto pamiętać, że na stronie Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin znajduje się wyszukiwarka rekolekcji, warsztatów i szkoleń organizowanych w całej Polsce, a skierowanych, do małżeństw i rodzin. Warto też skorzystać z oferty, która realizowana jest, poza codzienną lub coniedzielną posługą, w naszej archidiecezji w różnych parafiach i wspólnotach. Wspomnijmy o Domowym Kościele, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Ruchu Equipes Notre-Dame, Spotkaniach Małżeńskich, Ruch Szensztacki, Sychar – Wspólnota trudnych małżeństw czy nieco bardziej lokalnych wspólnotach. 

Warto też skorzystać z różnych propozycji, które poleca Fundacja Donum Vitae w Szczecinie.

Małżeństwo i rodzina to najlepszy pomysł Boga dla człowieka.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Krajowego Osrodka Duszpasterstwa Rodzin: https://www.facebook.com/p/Krajowy-Ośrodek-Duszpasterstwa-Rodzin-100069805303005/?paipv=0&eav=AfbOeqiKxRLBepxaKfVUrnutJpMbs9CK7rvLar2_eqV0wlruuYcQQFeFyYeSVRQUnBw&_rdr

aktualizowano: 2024-06-12 12:18

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2024

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.

»

Dyspensa od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek, 27 grudnia 2024 r.

Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej  i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.

»

Betlejemskie Światło Pokoju w szczecińskiej Kurii

Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone