Abp. Andrzej Dzięga

Abp. Andrzej Dzięga 24 grudnia 2012 21:14 wyświetleń: 17776
Tematy: Abp. Andrzej Dzięga (93) |

Życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2012

Słowo Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2012 r. oraz życzenia świąteczne - wersja .mp3

Drodzy Bracia Kapłani,
Osoby życia konsekrowanego,
Umiłowani Siostry i Bracia, Dzieci Boże Świętego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego, i wszyscy świętujący z nami w tym roku Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna,któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy „Bóg z nami”( Mt 1,23).
Przez wiele pokoleń te słowa mesjańskiej zapowiedzi podtrzymywały nadzieję oczekiwania na przyjście Zbawiciela – Boga, który żyjąc pośród swojego ludu nie tylko odbuduje duchowe życie swoich dzieci, ale przez nowy porządek ducha pomoże też odbudować miłość i sprawiedliwość pomiędzy ludźmi.

Dzisiaj znowu jesteśmy wezwani głosem aniołów, abyśmy – jak pasterze – podążyli do Betlejem oddać pokłon Panu. Oddać pokłon Bogu – to podstawowe zadanie każdego człowieka, który chce przeżyć i sensowną doczesność i szczęśliwą wieczność. Idziemy więc do Betlejem pośrodku dzisiejszego świata, w którym bardzo wielu ludzi robi wrażenie, iż nie chce się Bogiem przejmować. My jednak z radosnym sercem podążamy do Betlejem, aby oddać pokłon Panu. W Roku wiary ten pokłon
oddajemy jeszcze szczerzej i owocniej.

W Betlejem, wpatrzeni w postać Dziecięcia Jezus, możemy na nowo odnaleźć dla siebie wzorzec dobrego osobistego życia. Wpatrzeni w postaci Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa możemy odnaleźć zdrowy wzorzec życia rodzinnego. Wpatrzeni w pasterzy możemy odnaleźć wzorzec zdrowych relacji międzyludzkich, w tym sąsiedzkich i przyjacielskich. Wpatrzeni w postawę mędrców i monarchów możemy odnaleźć wzorzec właściwego podejmowania i rozstrzygania spraw społecznych i politycznych. Betlejem jest bowiem otwarte dla każdego, gdyż narodzony Jezus Chrystus czeka dosłownie na każdego.

W dzisiejszą Uroczystość Narodzenia Pańskiego pragnę życzyć Wam wszystkim,Drodzy Siostry i Bracia wraz z Waszymi duszpasterzami, takiego właśnie spojrzenia z żywą wiarą na Betlejem, spojrzenia z wiarą na Boga i spojrzenia z wiarą na siebie nawzajem oraz na sprawy świata. Niech Wasze serca napełnią się radością, że Bóg rzeczywiście przyszedł na świat i jest pośród nas. Czeka jedynie na otwarcie się naszego serca. Serca nasze pełne Boga sprawią, że będziemy prawdziwie światłem Boga w tym świecie oraz solą tej ziemi.

Życzeniami i modlitwą ogarniam także wszystkich chorych, samotnych,zdradzonych i płaczących. Nie jesteście zapomniani. To z miłości ku Wam przecież Bóg przyszedł na świat w biedzie i osamotnieniu. Tą swoją miłością Jezus chce otwierać udzkie serca także na Wasze sprawy.

Pozdrawiam też wszystkich odpowiedzialnych za codzienną organizację ludzkich spraw oraz pełniących – także teraz, podczas naszego świętowania – posługę na rzecz drugiego człowieka. Ta posługa niech dzisiaj będzie także Waszym świętowaniem,a kierowane do Was przez ludzi – brzmiące na pozór banalnie słowo: Wesołych Świąt – przyjmujcie po prostu jako słowo dobrych życzeń.

Sercem ogarniam też i szczególnie pozdrawiam rolników z naszego Województwa Zachodniopomorskiego, którzy już od kilku tygodni prowadzą w Szczecinie swój rolniczy protest przeciwko wadliwej metodzie sprzedaży, a właściwie wyprzedaży polskiej ziemi ornej w ręce obcokrajowców. Rozumiem ten protest jako wielkie wołanie zwykłych polskich obywateli do władz Rzeczypospolitej o uznanie wreszcie problemu własności ziemi jako polskiej racji stanu nad Odrą i Bałtykiem. To jest naprawdę ważny temat. Chodzi tu przecież o własność ponad połowy całej powierzchni gruntów rolnych naszego województwa. Wielokrotnie rolnicy już przypominali, że sprzedaż polskiej ziemi jest aktem jednorazowym i nieodwracalnym. Ziemia ta powinna zaś skutecznie służyć zabezpieczeniu żywności także na szereg następnych pokoleń. To jest ważne również dla mieszkańców polskich miast. Ziemia ma służyć nie tylko jej prywatnym właścicielom, ale także państwu polskiemu jako całości. Jest faktem, że obcokrajowcy są równie dobrymi gospodarzami jak Polacy, ale jest też faktem, że te gospodarstwa powinny przede wszystkim wzmacniać polskie życie gospodarcze. Z tej racji także gospodarka narodowa winna odpowiednio chronić polski stan posiadania. Dziwne jest, że rozumieją to prości rolnicy i mają odwagę o tym mówić, zaś wydają się tego nie rozumieć odpowiedzialni za to państwowi urzędnicy.

Dziękujemy Wam – polscy rolnicy, że od lat chcecie o tym rozmawiać z przedstawicielami rządu. Jest nam przykro, że Wasz głos ciągle jest wyciszany. Czas Narodzenia Pańskiego jest naszym powrotem do Betlejem, a więc do Źródła pokoju serc, za którym łatwiej może być uzyskane także porozumienie woli. Życzymy Wam, aby Wasze szczere wołanie o dobro wspólne naszej Ojczyzny nie naruszyło Waszego religijnego przeżywania Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Niech Jezus Chrystus – Dawca sprawiedliwości, błogosławi Waszym działaniom dla dobra Rzeczypospolitej.

Pozdrawiam też wszystkich, którzy w dniach adwentu jeszcze szerzej niż zwykle otworzyli swoje serca na potrzeby ludzi potrzebujących, Te Wasze dary serc – docierając do drugiego człowieka, faktycznie dotarły aż do Betlejem. Dziękując Wam za tę piękną postawę ludzką i chrześcijańską, życzę Wam wiele cichej radości z pełnionego przez Was dobra.

Umiłowani. Niech brzmi Wasz śpiew kolęd i pastorałek. Przy tym śpiewie rozważajcie wielkie sprawy Boga w niebie i na ziemi. A serca Wasze niech będą radosne, że Bóg stał się Człowiekiem, by człowiek mógł być prawdziwie sobą. Dzielcie się tą radością.

Wszystkim Wam na to świętowanie szczerze błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 

/-/ + Andrzej Dzięga
Arcybiskup Metropolita
Szczecińsko-Kamieński

 

Szczecin, 24 grudnia 2012 roku

aktualizowano: 2013-03-05 00:05

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post 2021

„W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy 'żywej wody nadziei' i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie" - zachęca papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2021 r. Ojciec Święty przypomina w nim, że odnowa wiary, nadziei i miłości nie jest opcją, ale pilną koniecznością w życiu każdego chrześcijanina, możliwą do zrealizowania poprzez konkretne praktyki: post, spowiedź, pełną skupienia modlitwę i konkretne, nawet drobne gesty miłości.

»

Dzień Życia Konsekrowanego 2021

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2021 r., w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie obchodzono XXV Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II.

Zdjęcia: S. Michaela Szczepańska

»

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021

W poniedziałek, 18 stycznia br., rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9).

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone