1 Abp. Andrzej Dzięga | Kościół Szczecińsko-kamieński

Abp. Andrzej Dzięga

Abp. Andrzej Dzięga 8 kwietnia 2012 01:24 wyświetleń: 17991
Tematy: Abp. Andrzej Dzięga (93) |

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Wielkanoc 2012

Słowo Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz życzenia wielkanocne (plik audio).

/fot.: Łukasz Szełemej /

 

Drodzy Bracia Kapłani, osoby życia konsekrowanego, a także wszyscy Siostry i Bracia - Diecezjanie i goście, którzy z nami przeżywacie Święta Paschalne!

Chrystus Zmartwychwstał!
Żyje i żyć będzie!

Święty Paweł, Apostoł Chrystusa Zmartwychwstałego, zachęca nas, abyśmy szukali tego, co w górze, czyli przestrzeni życia duchowego (Kol 3,3). Podczas Świąt Paschalnych, my – chrześcijanie – doświadczamy, że właśnie w Zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie objawia się nam zasada nowego życia: życia w nadziei, radości, swoistym entuzjazmie, a jednocześnie w miłosierdziu, łagodności, pokorze, cichości, cierpliwości, a nade wszystko w zwycięskiej Prawdzie i Miłości. Tę moc nadziei daje nam nasza wiara, która już jest uczestniczeniem w życiu Boga. Oznacza to pełne przylgnięcie do Chrystusa oraz aktywność w Duchu Świętym.

Mija w tym roku 25 lat od chwili, gdy Błogosławiony Jan Paweł II mówił do nas w Szczecinie: „Bardzo chodzi o to, ażeby było upodobanie do Słowa Bożego, było upodobanie do Słowa Prawdy. Tylko takie upodobanie może rodzić działanie w duchu Prawdy, może kształtować prawdziwą odnowę, a przecież tutaj właśnie, na Wybrzeżu, mówiło się tak wiele o tej odnowie, której nie przestajemy pragnąć”. Oto dzisiaj znowu potrzebujemy w całej Polsce, a szczególnie na Zachodnim Pomorzu, nowej nadziei, którą realnie może nam dać jedynie otwarcie się na Chrystusa oraz na Bożego Ducha. Zbankrutowało dzisiaj wiele idei ekonomicznych i społecznych, które nie chciały uznać wartości Bożego Prawa. Pozostało po nich wiele cierpień, także w polskich rodzinach. Dlatego pogłębia się, także w Polsce, wiele ludzkich dramatów. Narasta fala protestów, nieskuteczne są tzw. konsultacje społeczne, podejmowane kolejne marsze, organizowane miasteczka namiotowe pod siedzibą Premiera Rządu, a nawet podejmowane są protesty głodowe. Wskazuje to na konieczność radykalnego powrotu do normalnej dyskusji społecznej, w której rządzący nie tylko – jak twierdzą – wiedzą lepiej niż naród, co jest dzisiaj i co będzie w przyszłości dobre dla Polski, ale realnie, czyli także z pewną pokorą, chcą wspólnie ze wszystkimi obywatelami – także z chrześcijanami –szukać dobra wspólnego, i to nie na kilka lat, ale rzeczywiście na całe pokolenia.

Trzeba nam odważnie głosić Zmartwychwstałego i razem z Nim, błagając o nowe wylanie się Jego Ducha, podjąć na nowo próbę odnowy oblicza tej ziemi. Trzeba się wiele modlić za Polskę, by nie bała się uwierzyć i zawierzyć Chrystusowi. Dlatego – dziękując za wielorakie formy duszpasterskiej aktywności, podejmowane w Wielkim Poście – na tegoroczne Święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa życzę Wam wszystkim odnowienia i pogłębienia duchowego życia w Chrystusie Zmartwychwstałym, nowej odwagi modlitwy i nowej mocy działania w Duchu i Prawdzie!

+ Arcybiskup Andrzej
Metropolita Szczecińsko-Kamieński

Szczecin, Wielkanoc 2012 r.

aktualizowano: 2013-03-05 00:03

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa dojechała na Jasną Górę

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę zameldowała się przed Cudownym Obrazem w częstochowskim sanktuarium. Jej uczestnicy w tydzień przejechali ponad 600 kilometrów. Do celu dotarło ponad 170 pielgrzymów.

»

VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci - 08.06.2024

W sobotę, 8 czerwca br. w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie miała miejsce VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci. Zaproszenie do udziału było skierowane do wszystkich dzieci, a szczególnie do dzieci komunijnych i ich rodziców. Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście, wiarę wzmacniajcie”, które wpisało się w dziękczynienie za dar Pierwszej Komunii Świętej zarówno dzieci jak i ich rodzin. 

 

»

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone