Abp. Andrzej Dzięga

Abp. Andrzej Dzięga 8 kwietnia 2012 01:24 wyświetleń: 15098
Tematy: Abp. Andrzej Dzięga (93) |

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Wielkanoc 2012

Słowo Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz życzenia wielkanocne (plik audio).

/fot.: Łukasz Szełemej /

 

Drodzy Bracia Kapłani, osoby życia konsekrowanego, a także wszyscy Siostry i Bracia - Diecezjanie i goście, którzy z nami przeżywacie Święta Paschalne!

Chrystus Zmartwychwstał!
Żyje i żyć będzie!

Święty Paweł, Apostoł Chrystusa Zmartwychwstałego, zachęca nas, abyśmy szukali tego, co w górze, czyli przestrzeni życia duchowego (Kol 3,3). Podczas Świąt Paschalnych, my – chrześcijanie – doświadczamy, że właśnie w Zmartwychwstałym Jezusie Chrystusie objawia się nam zasada nowego życia: życia w nadziei, radości, swoistym entuzjazmie, a jednocześnie w miłosierdziu, łagodności, pokorze, cichości, cierpliwości, a nade wszystko w zwycięskiej Prawdzie i Miłości. Tę moc nadziei daje nam nasza wiara, która już jest uczestniczeniem w życiu Boga. Oznacza to pełne przylgnięcie do Chrystusa oraz aktywność w Duchu Świętym.

Mija w tym roku 25 lat od chwili, gdy Błogosławiony Jan Paweł II mówił do nas w Szczecinie: „Bardzo chodzi o to, ażeby było upodobanie do Słowa Bożego, było upodobanie do Słowa Prawdy. Tylko takie upodobanie może rodzić działanie w duchu Prawdy, może kształtować prawdziwą odnowę, a przecież tutaj właśnie, na Wybrzeżu, mówiło się tak wiele o tej odnowie, której nie przestajemy pragnąć”. Oto dzisiaj znowu potrzebujemy w całej Polsce, a szczególnie na Zachodnim Pomorzu, nowej nadziei, którą realnie może nam dać jedynie otwarcie się na Chrystusa oraz na Bożego Ducha. Zbankrutowało dzisiaj wiele idei ekonomicznych i społecznych, które nie chciały uznać wartości Bożego Prawa. Pozostało po nich wiele cierpień, także w polskich rodzinach. Dlatego pogłębia się, także w Polsce, wiele ludzkich dramatów. Narasta fala protestów, nieskuteczne są tzw. konsultacje społeczne, podejmowane kolejne marsze, organizowane miasteczka namiotowe pod siedzibą Premiera Rządu, a nawet podejmowane są protesty głodowe. Wskazuje to na konieczność radykalnego powrotu do normalnej dyskusji społecznej, w której rządzący nie tylko – jak twierdzą – wiedzą lepiej niż naród, co jest dzisiaj i co będzie w przyszłości dobre dla Polski, ale realnie, czyli także z pewną pokorą, chcą wspólnie ze wszystkimi obywatelami – także z chrześcijanami –szukać dobra wspólnego, i to nie na kilka lat, ale rzeczywiście na całe pokolenia.

Trzeba nam odważnie głosić Zmartwychwstałego i razem z Nim, błagając o nowe wylanie się Jego Ducha, podjąć na nowo próbę odnowy oblicza tej ziemi. Trzeba się wiele modlić za Polskę, by nie bała się uwierzyć i zawierzyć Chrystusowi. Dlatego – dziękując za wielorakie formy duszpasterskiej aktywności, podejmowane w Wielkim Poście – na tegoroczne Święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa życzę Wam wszystkim odnowienia i pogłębienia duchowego życia w Chrystusie Zmartwychwstałym, nowej odwagi modlitwy i nowej mocy działania w Duchu i Prawdzie!

+ Arcybiskup Andrzej
Metropolita Szczecińsko-Kamieński

Szczecin, Wielkanoc 2012 r.

aktualizowano: 2013-03-05 00:03

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post 2021

„W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy 'żywej wody nadziei' i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie" - zachęca papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2021 r. Ojciec Święty przypomina w nim, że odnowa wiary, nadziei i miłości nie jest opcją, ale pilną koniecznością w życiu każdego chrześcijanina, możliwą do zrealizowania poprzez konkretne praktyki: post, spowiedź, pełną skupienia modlitwę i konkretne, nawet drobne gesty miłości.

»

Dzień Życia Konsekrowanego 2021

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2021 r., w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie obchodzono XXV Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II.

Zdjęcia: S. Michaela Szczepańska

»

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021

W poniedziałek, 18 stycznia br., rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9).

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone