1
Uroczysta Msza Św. święceń biskupich ks. Henryka Wejmana odbyła się w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, 20 grudnia 2014 r. Liturgii święceń przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Abp Celestino Migliore. Współkonsekratorami byli: Ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński oraz Bp Grzegorz Kaszak, Biskup Sosnowiecki.
Obszerna relacja z uroczystości święceń biskupich będzie emitowana w TVP Szczecin w niedzielę, 21 grudnia, o godz. 17:30 oraz powtórzona w poniedziałek, 22 grudnia, również o godz. 17:30.
Zobacz całość uroczystości
Były to trzecie święcenia biskupie w szczecińskiej Katedrze. Pierwsze święcenia biskupie miały miejsce 40 lat temu, w 1974 r. i były to święcenia Bp Jana Gałeckiego. Poprzednie miały miejsce 34 lata temu i dotyczyły Bp Stanisława Stefanka.
W uroczystości wezięło udział 21 biskupów, prawie 180 kapłanów i licznie przybyłe siostry zakonne, przestawiciela władz wojewódzkich, miejskich, samorządowych i słuzb mundurowych oraz liczne delegacje wiernych z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wśród przybyłych biskupów byli m. in. Ks. Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Bp Włodzimierz Juszczak z Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła bizantyńsko-ukraińskiego, Bp Czesław Kozon z Kopenhagi oraz Bp Herwig Gössl z Bambergu.
Uroczystość święceń biskupich była transmitowana przez Radio PLUS Szczecin, TV TRWAM i Radio Maryja.
Zobacz galerię zdjęć ze święceń
Zobacz homilię wygłoszoną podczas uroczytości święceń Nuncjusz Apostolskiego.
Tekst bulli nominacyjnej Ojca Świętego Franciszka
Biskup Franciszek, Sługa Sług Bożych, śle pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo umiłowanemu synowi, Henrykowi Wejmanowi, duchownemu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, który został ustanowiony biskupem pomocniczym tejże wspólnoty kościelnej i wybrany zarazem na biskupa tytularnego Sinitis , dotychczas dziekanowi miejscowego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Czcigodny brat Andrzej Dzięga, który spełnia wobec wiernych Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego zadanie nauczania, uświęcania i pasterzowania, mając w zamyśle wiele działań duszpasterskich, poprosił o biskupa pomocniczego, czyli współpracownika w codziennej posłudze. My zatem, zasiadający obecnie na katedrze świętego Piotra, postanowiliśmy przychylić się do uzasadnionego życzenia tegoż biskupa. Ponieważ Ty, umiłowany synu, spełniłeś gorliwie wiele nadzwyczaj pożytecznych zadań w kilku parafiach wspomnianej wspólnoty kościelnej, w Wyższym Seminarium Duchownym, na Wydziale Teologicznym oraz w różnych komisjach i radach kurialnych, przejawiając odpowiednie przymioty umysłu i serca, wydajesz się nader odpowiedni do pełnienia tej posługi. A zatem za radą Kongregacji do spraw Biskupów, najwyższą naszą Władzą Apostolską ustanawiamy cię biskupem pomocniczym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i mianujemy biskupem tytularnym Sinitis, nadając wszystkie prawa i obowiązki właściwe tej godności zgodnie z przepisami prawa. Zezwalamy, abyś przyjął święcenia z rąk katolickiego biskupa poza Rzymem, z zachowaniem przepisów liturgicznych, złożywszy najpierw zgodnie z nakazami świętych kanonów wyznanie katolickiej wiary i przysięgę wierności wobec nas i naszych następców. Równocześnie zachęcamy cię, umiłowany synu, byś zjednoczywszy wysiłki z arcypasterzem wspomnianego Kościoła Metropolitalnego, okazał się biskupem pełnym poświęcenia oraz gorliwym głosicielem Chrystusa i Jego zbawczego dzieła.
Wydano w Rzymie, u świętego Piotra, dnia 22 listopada roku Pańskiego 2014, w drugim roku naszego pontyfikatu.
/-/ Papież Franciszek
/Z j. łacińskiego tłumaczył ks. dr hab. Jarosław Nowaszczuk/
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz