1 Galeria zdjęć | Kościół Szczecińsko-kamieński
Galeria zdjęć 30 września 2015 11:52 wyświetleń: 25747 Joanna Szałata

XXV Jubileusz Szkoły Rodzenia im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego

Srebrny jubileusz Szkoły Rodzenia im. Prof. Włodzimierza Fijałkowskiego obchodzony w dn. 19 września 2015 r. zgromadził w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” nie tylko absolwentów i Kadrę Szkoły, ale również jej założycieli oraz wielu znamienitych gości. Wśród nich obecny był syn profesora – p. Paweł Fijałkowski, który złożył piękne, synowskie świadectwo oraz namaszczony przez profesora Fijałkowskiego jego godny zastępca – prof. Bogdan Chazan

Magdalena i Krzysztof Soska, Elwira i Zenon Chojnaccy – absolwenci Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Radosław Łosiewicz założyli w 1990 r. Szkołę Rodzenia w Szczecinie.To co w czasie studiów usłyszeli, zachwyciło ich i pociągnęło, a w efekcie przewartościowało i przeorganizowało ich świat. Jako młodzi małżonkowie chcieli budować swoje rodziny według bożego zamysłu i w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem. Nie było to łatwe, gdyż był to okres, w którym komunistyczne państwo, uzurpujące sobie wyłączne prawo do kreowania wizerunku polskiej rodziny według własnego pomysłu nie miało najmniejszego zamiaru dzielić się kompetencjami i wpływem na rodzinę. Rola opiekuńcza państwa tak głęboko wchodziła w rodzinę, że wprowadzanie jakichkolwiek zwyczajów i praktyk, stojących w sprzeczności z komunistycznym obrazem polskiej rodziny wiązało się represjami i różnego rodzaju konsekwencjami. Doświadczało ich wtedy wielu odważnych obrońców chrześcijańskich wartości rodziny, a wielu zwolenników budowania rodziny według planu Bożego zapłaciło najwyższą cenę.

Wprowadzanie w życie wręcz rewolucyjnego postrzegania rodziny nie było łatwe choćby w kontekście porodu rodzinnego, na które szpitale miały drzwi szczelnie zamknięte. Obecność ojca przy porodzie nie tylko była technicznie nie możliwa ze względu na sztywne zasady funkcjonowania ówczesnej służby zdrowia, ale i mentalnych, bowiem społeczeństwo było przyzwyczajone do takiego myślenia, że w czasie porodu ojciec ma swoje miejsce pod szpitalem, a prawo zobaczenia dziecka przysługuje mu po kilku dniach. Państwo Soskowie, w oczekiwaniu i przyjściu na świat pierwszego swojego dziecka przełamali te bariery i przy ogromnej pomocy dr Kazimierza Różewickiego – ówczesnego ordynatora oddziału ginekologiczno – położniczego w Zdrojach zapoczątkowali w efekcie porody rodzinne w Szczecinie. Pojechali do prof. Fijałkowskiego, przedstawili swój pomysł założenia Szkoły Rodzenia, skonsultowali jej program i otrzymali tzw. „list żelazny”. Natomiast w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Szczecinie czekało na nich ogromne wsparcie ówczesnego Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – p. Krzysztofa Puca, który w oddaniu się rodzinie i jej sprawom nie miał sobie równych. Powstało w Szczecinie zatem takie miejsce, w którym młodzi małżonkowie przygotowywali się do świadomego, wspólnego udziału w cudzie narodzin oraz do odpowiedzialnego rodzicielstwa opartego na głębokiej relacji i współpracy z Bogiem.

Srebrny jubileusz Szkoły Rodzenia im. Prof. Włodzimierza Fijałkowskiego obchodzony w dn. 19.09.2015 r. zgromadził w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” nie tylko absolwentów i Kadrę Szkoły, ale również jej założycieli oraz wielu znamienitych gości. Wśród nich obecny był syn profesora – p. Paweł Fijałkowski, który złożył piękne, synowskie świadectwo oraz namaszczony przez profesora Fijałkowskiego jego godny zastępca – prof. Bogdan Chazan. Profesor wydobył z dorobku prof. Włodzimierza Fijałkowskiego szczególnie to co dotyczyło godności dziecka poczętego ukazując je jako głównego bohatera narodzin. Wspominając osobę i postawę prof. Fijałkowskiego stwierdził, min.: że był on „gigantem w obronie życia człowieka. Życie było dla niego święte, ale nigdy nie gromił swoich przeciwników, ale z nimi rozmawiał. Nie walczył z aborcją wprost, ale pokazywał piękno prokreacji, macierzyństwa i ojcostwa. Zarażał ludzi swoimi przekonaniami i swoim pięknem wewnętrznym. Nie protestował, ale wspierał”.

25 lat działania Szkoły Rodzenia im. Prof. Włodzimierza Fijałkowskiego oraz nie dające się zmierzyć ani policzyć owoce jej pracy - to wyjątkowy powód wyrażenia Bogu wdzięczności dlatego o godz. 15.00 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona msza św. dziękczynna, której przewodniczył ks. biskup Henryk Wejman. Po wspólnej eucharystii – założyciele Szkoły Rodzenia, osoby prowadzące i współpracujące z nią na przestrzeni minionych 25 lat zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi od: Prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka, ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgi oraz Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – Tomasza Nakielskiego. Nasza Szkoła Rodzenia ściśle wiąże się z prof. Włodzimierzem Fijałkowskim, a jej program koncentruje się głównie na niemym bohaterze wydarzenia narodzin, jakim jest dziecko. To na jego przeżycie dramatycznego przejścia z łona mamy do życia na świecie profesor kładł największy akcent. Do takich narodzin: bez lęku, niepokoju czy zbędnego stresu Szkoła przygotowała już ponad 4 tys. par. Ale tych kilka tysięcy osób również zostało uformowanych w poczuciu szacunku do życia poczętego dlatego można postawić tezę: że nie było by tych największych w Polsce, szczecińskich Marszy dla Życia; kilkutysięcznych rzeszy ludzi podejmujących każdego roku Duchową Adopcję Dziecka Poczętego i tego silnego środowiska Pro life na naszym terenie, gdyby nie było prof. Fijałkowskiego oraz Szkoły Rodzenia. Obecność 20 – tys. ludzi na Marszu dla Życia i te nie dające się już policzyć Duchowe Adopcje Dziecka Poczętego to prosta konsekwencja 25 letniej pracy całej Kadry Szkoły, w duchu i idei jej patrona. Choć świadomość społeczna w kontekście zarówno dziecka poczętego, świadomego przeżywania cudu narodzin jak i odpowiedzialnego rodzicielstwa jest dziś zdecydowanie większa niż 25 lat temu, to ta Szkoła nadal jest potrzebna współczesnym rodzicom. To czego brakuje dzisiaj młodym rodzicom najbardziej, to pełnego zawierzenia i otwarcia się na działanie Boga, a przecież to zarówno dla Profesora Włodzimierza Fijałkowskiego jak i dla realizatorów Szkoły Rodzenia było i jest fundamentem pracy.

aktualizowano: 2015-11-03 22:37
Wszystkich albumów:

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone