Seminarium przyjęło uchodźców z Charkowa. Są to głównie kobiety i dzieci. Docelowo przygotowanych jest 30 miejsc, które oddano do dyspozycji Wojewody Zachodniopomorskiego. W przypadku rosnących potrzeb seminarium w trybie alarmowym może udostępnić następne miejsca. Akcja jest koordynowana z Caritas archidiecezji oraz Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie.
Seminarium dysponuje 30 miejscami i wszystkie już są zajęte. W placówce schronienie znalazły głównie kobiety i dzieci.
- Jak przekroczyliśmy granicę, to wszystko już było piękne, dali nam jeść i pić. Zaprowadzili nas do ciepłych pomieszczeń - mówi Ania, która do Polski uciekła z Zaporoża.
Ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego, podkreśla, że placówka jest gotowe na udostępnienie kolejnych miejsc, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Od samego początku, jak sprawa uchodźców się pojawiła, zaczęliśmy przygotowywać odpowiednie przestrzenie do przyjęcia uchodźców. W takim alarmowym trybie możemy uruchomić jeszcze salę konferencyjną, gdzie w warunkach już takich polowych też moglibyśmy przyjąć uchodźców. Na razie mamy grupę z Charkowa, chcemy dać im możliwość, aby odpoczęli, po tym wszystkim co przeszli. Jest wśród tych osób duża grupa dzieci. Tutaj mają spokój, to jest dla nich najważniejsze - mówi ks. dr Łuszczek.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas uroczystych liturgii Triduum Paschalnego (17.04.-19.04.) pod przewodnictwem Księży Biskupów.
»W sobotni wieczór w scenerii ruin XIV w. klasztoru augustiańskiego miała miejsce inscenizacja, której organizatorem była parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jasienicy, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Policach i Szkołą Podstawową nr 6. W organizację również aktywnie włączyła się Gmina Police.
»W piątek, 11 kwietnia, tradycyjnie przed Niedzielą Palmową ulicami Szczecina przeszła Akademicka Droga Krzyżowa. Wpisuje się ona od wielu lat w kalendarz duszpasterskich inicjatyw środowiska akademickiego.
»