1
Tylko wykształcenie może wyrwać afrykańskie dzieci z błędnego koła biedy i bezradności. Szkoła jest najlepszą inwestycją w przyszłość ich i ich rodzin. Dlatego obok budynku kościoła, który jest darem naszej Archidiecezji na wotum 50.lecia istnienia Kościoła nad Odrą i Bałtykiem, powstaje także szkoła dla lokalnej społeczności.
Prace budowlane i adaptacyjne trwają już od 2 tygodni. Szkoła będzie miała 2 duże klasy i zostanie wyposażona w ławki, biurka, tablice oraz wszystkie inne niezbędne sprzęty szkolne.
Budynek szkoły, to obecnie jeden, wielki plac budowy. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z pierwszego etapu budowlanego tego budynku. Obecnie szkoła jest tynkowana i przygotowywana do malowania. Widoczne na zdjęciach drewniane konstrukcje zostaną za kilka dni zamienione na solidne betonowe filary. W otworach okiennych i drzwiowych pojawią się nowe okna i drzwi. Wokół szkoły zostanie przygotowana betonowa wylewka.
Młodzież malgaska zebrała potrzebne kamienie na fundamenty zewnętrznej wylewki. Zamówione są już nowe okna, drzwi i farby, a w stolarni przygotowywane są szkolne ławki i meble, którymi wyposażymy klasy. Cała lokalna społeczność włączyła się do działania, a dorosłym chętnie pomagają dzieci. Przyszli mali uczniowie nie mogą się doczekać otwarcia szkoły. To dla nich ogromna nowość i radość.
Dziękujemy jeszcze raz Fundacja ORLEN - bo to dzieło - szkoła w Misokitsy na Madagaskarze - sfinansowane zostanie z jej środków. Wspólnie i realnie zmieniamy życie i codzienność konkretnych osób. Malgaskie dzieci i ich rodzice są bardzo wdzięczni za dar Waszego serca. Dziękujemy i my, za wspólną misyjną wędrówkę - "od serca do dłoni".
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz