1 Podsumowanie II Akcji Misyjnej - Okulary dla Afryki | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 04 kwietnia 2025 r. imieniny: Benedykta, Izodory, Wacławy Piątek IV tygodnia Wielkiego Postu | Wspomnienie dowolne Św. Izydora
15 Noc Konfesjonałów - dołącz parafię do akcji

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

POMOC POTRZEBUJĄCYM

POMOC POTRZEBUJĄCYM 10 maja 2019 11:05 wyświetleń: 10545 pf

Podsumowanie II Akcji Misyjnej - Okulary dla Afryki

Ponad 23 tysięcy par okularów zebrano dotychczas w ramach II Akcji Misyjnej pt. "Okulary dla Afryki" w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Akcję zorganizowały Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie. Zbiórka trwała w okresie Wielkiego Postu w szkołach i parafiach Kościoła na Pomorzu Zachodnim.

Teraz przez cztery miesiące optycy będą sprawdzać i opisywać okulary. We wrześniu pierwsza transza trafi do Afryki. Zawiozą je lekarze, którzy polecą tam w ramach innej akcji chirurga i transplantologa z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prof. Jerzy Sieńko wyszedł z inicjatywą, żeby do Wamby w środkowej Kenii co miesiąc lecieli lekarze specjaliści, by pomóc tamtejszej ludności. To ortopeda, ginekolog położnik, okulista i stomatolog. Wszystkie okulary zostaną dostarczone przez rok, kiedy kolejna grupa lekarzy co miesiąc będzie lecieć do Afryki.

Ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ma doświadczenie pobytu w różnych miejscach Afryki i jak przyznaje dostrzegał, że nikt nie chodzi tam w okularach i wcale nie sugerowało to, że ktoś ma dobry wzrok, bo były też osoby niewidome. – Tam nikt nie kupi sobie okularów, bo ich nawet nie ma w sklepach, nie ma optyków. Ludzie szukają przede wszystkim pożywienia, żeby z dnia na dzień przeżyć – podkreśla ks. Płaczek.

– Takie mieliśmy marzenie, żeby ulepszyć im spojrzenie na świat od strony zewnętrznej, ale też pokazać nasze serce i nasze wsparcie i też to, co jest istotne w naszym przesłaniu; żebyśmy przez tą akcję również edukowali nasze społeczeństwo o potrzebach Kościoła Afryki, Kościoła pierwszej ewangelizacji, Trzeciego Świata – dodał ks. Płaczek.

To już druga akcja misyjna. W ramach pierwszej zebrano 6 tys. piórników dla dzieci w Kenii. Trwa też akcja "Adopcji na odległość", w ramach której udaje się pomóc kilkuset dzieciom w Kenii, dzięki ofiarności szkół i osób prywatnych z terenu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Roczne utrzymanie dziecka w zależności od tego czy jest to tylko edukacja, czy również internat waha się od 30 do 250 dolarów. Dzięki pomocy ludzi z Pomorza Zachodniego udało się także sfinansować budowę przedszkola.

pk/Szczecin

aktualizowano: 2019-07-18 09:08
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Czuwanie modlitewne – 2 kwietnia 2025 r.

Z okazji 20. rocznicy odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II, w Szczecinie na Jasnych Błoniach przy figurze Jana Pawła II miało miejsce czuwanie modlitewne, które rozpoczęło się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim, a zakończyło o godz. 21.37.

»

Arcybiskup Wiesław Śmigiel wręczył papieskie dekrety Misjonarzom Miłosierdzia

Ojciec Święty Franciszek ustanowił 5 kapłanów pracujących w naszej Archidiecezji Misjonarzami Miłosiedzia, udzielając im władzy rozgrzeszania z grzechów zastrzezonych Stolicy Apostolskiej. Arcybiskup Wiesław Śmigiel uroczyście wręczył papieskie dekrety podczas modlitwy Anioł Pański, w Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Zdjęcia: Adam Szewczyk

»

Wydarzenia związane z rocznicą odejścia św. Jana Pawła II – 2 kwietnia 2025 r.

W środę, 2 kwietnia br. przypada 20. rocznica odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II – papieża.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności