16 października 2009 r., w 31 rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, otwarto w Szczecinie pierwsze Okno Życia. Uroczystej inauguracji dokonał Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga.
Będzie ono specjalnym miejscem gdzie kobieta, która ukrywała ciążę i nie rodziła w szpitalu, będzie mogła anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko, nie narażając je na śmierć lub jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
Okno życia jest zlokalizowane w dostępnym a zarazem dyskretnym miejscu i będzie otwarte non stop przez całą dobę. Po otwarciu Okna i pozostawieniu tam dziecka nadany zostanie delikatny sygnał, słyszalny tylko dla dyżurującej Siostry zakonnej, która zajmie się nim we właściwy sposób. Przy naszym szczecińskim oknie będą dyżurować siostry z dwóch zgromadzeń zakonnych: Służebniczek Starowiejskich i Uczennic Krzyża.
Pozostawiony w Oknie noworodek do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego po pobieżnej ocenie zdrowia będzie przebywał w specjalnym ,,ciepłym gniazdku”. Przewiezione do szpitala dziecko przejdzie dokładne badania, a następnie zostanie skierowane do pogotowia rodzinnego. Równolegle zostanie uruchamiana procedura ustalenia tożsamości i droga adopcyjna. Dzieci z okna mogą prędko trafić do adopcji, a w czasie okresu trwania procedury adopcyjnej przebywają już u nowej rodzinie. Okno życia jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie odbyło się zrzeczenie praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji normalną prawną drogą.
Okno życia z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt z narażeniem ich życia, a z drugiej strony ma być nieustannym głosem za życiem i alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji. Z całą pewnością otwarcie pierwszego w Szczecinie Okna życia, poprzez wagę wartości życia człowieka, stanie się wydarzeniem, które będzie ukoronowaniem tegorocznych Dni Papieskich.