25 lat temu zostały reaktywowane struktury Caritas w Polsce. Z tej okazji rok 2015 obchodzony jest jako Rok Caritas. „Niech świadectwo miłosierdzia chrześcijańskiego promieniuje na całe społeczeństwo polskie” – życzy z tej okazji Ojciec Święty Franciszek
Pomimo trudnych początków po 1990 roku, dzięki wielkiemu wysiłkowi osób zaangażowanych w pomoc drugiemu człowiekowi oraz zaufaniu Polaków, możemy dziś dziękować za 25 lat ze świadomością godnej odpowiedzi na bolączki polskiego społeczeństwa – podkreśla ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
Dziś obok ogólnopolskiej Caritas funkcjonują 44 Caritas diecezjalne, które lokalnie niosą pomoc potrzebującym. Caritas prowadzi blisko 900 wyspecjalizowanych placówek: noclegownie, jadłodajnie, domy samotnej matki, hospicja, świetlice socjoterapeutyczne i warsztaty terapii zajęciowej, ośrodki interwencji kryzysowej. Powstają także okna życia, punkty wydawania odzieży i dystrybucji żywności. Co roku Caritas wydaje ubogim ok. 1 mln 800 tys. posiłków. Najbardziej znanym symbolem Caritas w Polsce jest świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, dzięki tej akcji blisko milion dzieci otrzymało pomoc. Na pomoc Caritasu mogą liczyć osoby poszkodowane w wyniku katastrof naturalnych, tak w Polsce, jak i na świecie, a także ofiary konfliktów zbrojnych. Tylko w 2014 roku Caritas Polska, współpracując z Caritas Europa i Caritas Internationalis, realizowała projekty pomocy w 20 krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i innych.
Caritas cieszy się zaufaniem Polaków, według badań TNS OBOP z grudnia 2014 r. jest najbardziej rozpoznawalną i najchętniej wspieraną organizacją charytatywną w Polsce. Aktywnie w działania Caritas włącza się ok. 100 000 wolontariuszy, a w blisko 5000 parafiach działają Parafialne Zespoły Caritas.
Mottem Roku Caritas jest hasło „Caritas dla rodziny”, a głównymi wydarzeniami będą międzynarodowa konferencja pod hasłem: „Rodzina troską Caritas” oraz ogólnopolska Gala dobroczynności w październiku br. Obchody Roku Caritas można śledzić na nowej witrynie Caritas – www.rokcaritas.com.
Symbolicznie Rok Caritas zainaugurował papież Franciszek, zapalając świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w grudniu 2014 r. „Ojciec Święty duchowo uczestniczy w tym ogólnopolskim święcie czynnego miłosierdzia i życzy, aby było ono okazją do kształtowania wyobraźni miłosierdzia i ożywienia ducha dobroczynności, kierującej się miłością do wszystkich potrzebujących. Niech będzie to również owocny czas formacji pracowników i wolontariuszy w Parafialnych, Szkolnych i Akademickich Zespołach Caritas. Niech świadectwo miłosierdzia chrześcijańskiego promieniuje na całe społeczeństwo polskie” – napisał w imieniu Ojca Świętego kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.
Jubileusz Caritas objął swoim patronatem honorowym Prezydent RP Bronisław Komorowski. Komitetowi honorowemu Roku Caritas przewodniczy Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Caritas Polska jest największą kościelną organizacją działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego.
/episkopat.pl/
Z okazji 20. rocznicy odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II, w Szczecinie na Jasnych Błoniach przy figurze Jana Pawła II miało miejsce czuwanie modlitewne, które rozpoczęło się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim, a zakończyło o godz. 21.37.
»Ojciec Święty Franciszek ustanowił 5 kapłanów pracujących w naszej Archidiecezji Misjonarzami Miłosiedzia, udzielając im władzy rozgrzeszania z grzechów zastrzezonych Stolicy Apostolskiej. Arcybiskup Wiesław Śmigiel uroczyście wręczył papieskie dekrety podczas modlitwy Anioł Pański, w Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.
Zdjęcia: Adam Szewczyk
»W środę, 2 kwietnia br. przypada 20. rocznica odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II – papieża.
»