1
Arcybiskup Wiesław Śmigiel uczestniczył w spotkaniu parafialnych zespołów Caritas z okazji 35lecia powołania Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Spotkanie poprzedziła liturgia w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
»26 października 2024 r. odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR na Jasną Górę. Podczas tego krajowego wydarzenia, kapłan naszej archidiecezji, ks. kan. Zbigniew Rzeszótko, który jest już od ponad 8 lat duchowym opiekunem szczecińskiego ogniska wspólnoty, wygłosił konferencję nt. "Dekalog Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR".
»Jak wiele zależy od bliskości rodziny z Bogiem...
Jak czasem w pośpiechu i licznych obowiązkach, trosce o codzienność można zapomnieć o naszej relacji z Bogiem, ale także o wzajemnej relacji w rodzinach. Przekazujemy różne propozycje umacniania dialogu małżeńskiego oraz przyblizenia się do Boga dla osób żyjących w sakramencie małżeństwa czy związkach niekanonicznych, dla osób żyjących w rodzinach.
»W czwartek 21. listopada 2024 r. w Warszawie w Pałacu Prezydenckim, w imieniu Fundacji Małych Stópek prezes fundacji ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes Paulina Rylska i rzecznik prasowy Anna Piotrowska odebrali z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nagrodę „Dla Dobra Wspólnego”. Wyróżnienie to honoruje osoby, inicjatywy oraz instytucje pozarządowe, które budują wspólnotę obywatelską i działają na rzecz dobra wspólnego.
»
Z wielką radością, wzruszeniem i dumą przekazujemy informację dotyczącą cyfrowego i światowego rozwoju Programów na Miłość i Życie, którymi kapłan Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej – ks. dr Jarosław Szymczak służy Bogu i ludziom.
»Adwent to czas, kiedy rodziny, szczególnie z dziecmi uczestniczą w roratach.
Pomagają w przeżywaniu tego czasu kalendarze adwentowe: te z jedną czekoladką dziennie i te w innych pobożniejszych formach.
Projekt adwentowy realizowany przez Fundację Donum Vitae w Szczecinie skierowany jest do tych, którzy przy stole wigilijnym szczególnie mocno cierpią - do Rodziców po stracie Dziecka w wyniku poronienia, martwego urodzenia oraz śmierci na krótko po urodzeniu.
»Przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą – czytamy w Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski wobec planowanego przedmiotu Edukacja Zdrowotna.
Najpierw te róże były
ozdobą dla Jezusa w Eucharystii,
a później stały się
darem dla Chrystusa w Ubogich.
Takie poświęcenie
zaowocowało realizacją tego Bożego pragnienia
dostrzeżenia Człowieka - Chrystusa
w człowieku - bliźnim.
Ten dzień to dobra okazja, by zapoznać się z ideą adopcji i uświadomić sobie jak ważne zadanie spełniają rodziny adopcyjne. Uśmiechnięta buźka, namalowana na dłoni to symbol tego szczególnego dnia. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Szczecinie od wielu lat prowadzi Ośrodek Adopcyjny. Jest to także Organizacja Pożytku Publicznego, na rzecz której możemy przekazywać 1,5 % swojego podatku.
»W różnym miastach w różnych dniach będzie obchodzony w naszej archidiecezji Dzień Dziecka Utraconego.
W dniach 11-13 października br. odbyły się już dla Rodziców po stracie Dzieci rekolekcje z wiarą w Wisełce.
9 pażdziernika skorzystalismy z zaproszenia na spotkanie w Rodzicami po stracie w Domu Kultury w Chojnie.
»Wczoraj, w tegoroczną Niedzielę Hospicyjną, po wielu latach starań wielu środowisk, uroczyście zainaugurowało swoją działalność Hospicjum Perinatalne JESTEM w Szczecinie. Pierwsza rodzina, która otrzymała od HP JESTEM pomoc organizacyjną, medyczną, psychologiczną i duszpasterską, słowami Mamy zmarłego Dziecka podziękowała: „Nigdy dotąd w tak krótkim czasie, w tak wielkim doświadczanym bólu nie spotkałam tak wielu dobrych ludzi, którzy okazali mi tak dużo dobra.”
»Wyobraź sobie ich strach, bezradność i niepewność. Powódź zalała całe miejscowości niszcząc wszystko na swojej drodze. Rodziny zostały bez dachu nad głową, bez jedzenia i środków do życia.
W dzisiejszą niedzielę (22 września) w kościołach naszej Archidiecezji zbiórka Caritas na pomoc ofiarom powodzi.
»JESTEM już jest!
Hospicjum Perinatalne JESTEM już działa!
Od wielu lat podejmowane były w Szczecinie przez różne środowiska próby, aby powstało w stolicy Pomorza Zachodniego hospicjum perinatalne. Wcześniejsze próby zmobilizowały do skuteczności połączenia sił osób z różnych środowisk.
»»
Wyrazy współczucia i solidarności po wypadku na Placu Rodła w Szczecinie wyraził biskup Zbigniew Zieliński, Administrator Apostolski Archidecezji.
»Czekaliśmy z niecierpliwością na ten czas. Już od 2 października gościmy na terenie naszej Archidiecezji ks. Josepha Mwarabu z Kenii, który spotyka się z uczniami i nauczycielami naszych zachodniopomorskich szkół.
»Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosowal apel w związku z dramatycznymi wydarzeniami w Słowenii. Fot. Archwium.
»Słowenia zmaga się ze skutkami największej i najbardziej katastrofalnej powodzi w swojej historii. Kataklizmem dotknięte zostały dwie trzecie terytorium kraju. Fot. Caritas Polska.
»Roczna praca była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób, ktorym na zakończenie roku można było podziękować. Fot. Archiwum.
»Czas wakacji jest dla Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej okresem wytężonych działań na rzecz wypoczynku dzieci.
»VI wyjazd misyjny ze Szczecina do Kenii pod patronatem Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej z udziałem Ks. Biskupa prof. Wojciecha Osiala - przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
»
11 września 2022 w Misokitsy na Madagaskarze odbyła się konsekracja świątyni i poświęcenie szkoły - daru naszej Archidiecezji z okazji 50 lecia powołania struktur Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Miejscowość Misokitsy leży w południowo-zachodniej części Madagaskaru, w diecezji Morondava, która jest jedną z najbardziej ubogich na wyspie.
»
22 marca z siedziby Fundacji Małych Stópek, wyjechał kolejny transport darów dla ofiar wojny na Ukrainie. Tym razem, dzięki materialnemu wsparciu darczyńców Fundacji, udało się uzbierać fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego oraz leków. Wszystko trafi do małych pacjentów oddziału neonatologii szpitala św. Mikołaja we Lwowie oraz do tych, którzy walczą na froncie.
»Siostry Jezusa Miłosiernego z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu przyjęły kobiety i dzieci uciekające z Ukrainy.
»Plebania przy parafii pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu otworzyła swoje drzwi dla uchodźców z Ukrainy. Zamieszkało w niej 21 osób.
»Od początku wybuchu kryzysu z uchodźcami seminarium w Szczecinie jest w kontakcie z Seminarium przemyskim. Klerycy seminarium przemyskiego podjęli różne dzieła na rzecz uchodźców, tym bardziej, że są na pierwszej linii pomocy. Pracują jako wolontariusze, ale także wypiekają pieczywo.
»Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które nie chcą się rozstawać ze swoimi milusińskimi i zostawić ich na łasce rosyjskich wojsk w bombardowanych miastach. Pomaga to także dzieciom poradzić sobie z wojenną traumą i odnaleźć poczucie bezpieczeństwa.
»Seminarium przyjęło uchodźców z Charkowa. Są to głównie kobiety i dzieci. Docelowo przygotowanych jest 30 miejsc, które oddano do dyspozycji Wojewody Zachodniopomorskiego. W przypadku rosnących potrzeb seminarium w trybie alarmowym może udostępnić następne miejsca. Akcja jest koordynowana z Caritas archidiecezji oraz Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie.
»Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej pomaga uchodźcom z Ukrainy na różnych płaszczyznach. Ośrodek służący pomocą Ukraińcom prowadzony jest przez Caritas w Szczecinie już od trzech lat. On teraz koordynuje pomoc, gdyż jest to miejsce znane wśród obywateli Ukrainy.
»Przewodniczący Episkopatu zwrócił się do biskupów i wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Zaapelował również, aby zorganizować zbiórkę ofiar, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
»W niedzielę 5 września w Kościele w Polsce będzie obchodzony „Dzień Solidarności z Afgańczykami”. Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
»Nasza Archidiecezja wspiera od lat misje. Dziś dzięki zaangażowaniu Papieskich Dzieł Misyjnych naszej Archidiecezji udało się przygotować upominki, słodycze i zabawki do szkoły w Misokitsy na Madagaskarze. Nauczyciele otrzymali koszulki, na których znajduje się logo naszej Archidiecezji. Kościół w Kenii (Isiolo, Kipsing, Embu, Matiri, Ngong) i na Madagaskarze (Misokitsy) to placówki, które od lat wspieramy. Wierzymy, że kiedy przywracamy radość i godność mieszkańcom Kościoła pierwszej ewangelizacji wypełniamy słowa naszego Nauczyciela Jezusa: "cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili". Dobro zawsze powraca. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją modlitwą i wsparciem materialnym pomagają nam budować "mosty braterstwa i miłości".
»Arcybiskup Wiesław Śmigiel uczestniczył w spotkaniu parafialnych zespołów Caritas z okazji 35lecia powołania Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Spotkanie poprzedziła liturgia w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
»Arcybiskup Wiesław Śmigiel przewodniczył, w szczecińskiej katedrze, uroczystym nieszporom na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, z udziałem przedstawicieli innych Kościołów chrześcijańskich Szczecina.
»Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»