1
11. czerwca 2012 r., dokładnie w ćwierć wieku po papieskiej wizycie w Szczecinie, odbył się finał II Metropolitalnego Konkursu Papieskiego dla gimnazjalistów. Konkurs ten jest poszerzoną kontynuacją czterech wcześniejszych edycji Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego dla gimnazjalistów, który oddolnie został zorganizowany dla upamiętnienia nauczania Bł. Jana Pawła II w Szczecinie.
Do auli Kurii Metropolitalnej dotarła młodzież z obszaru "trzech siostrzanych diecezji" naszej metropolii. Najdalsze zakątki to: Ustka,Piła, Włącz, Mirosławiec, Świdwin, Białogard w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, a także z Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej: Lubsko, Sulechów, Kostrzyn, Kargowa.
O godz. 11.00 młodzież z katechetami została powitana. Pracom Komisji Konkursowej (po dwie osoby z każdej diecezji) przewodniczył ks. dr Radosław Mazur, Dyrektor Wydziału Katechetycznego z Koszalina. Dużym Doświadczeniem prac w konkursie wspierała Komisję p. Aniela Brzezicka z Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.
Młodzież w ciągu godziny miała do rozwiązania test wiadomości złożony z 43 pytań w większości o wysokim stopniu trudności. Maksymalnie można było uzyskać 110 punktów. Po napisaniu, komisja pieczołowicie sprawdzała prace, natomiast młodzież i opiekunowie udali się na obiad do refektarza AWSD. Następnie udała się do miejsca wmurowania kamienia węgielnego na wirydarzu seminaryjnym, gdzie można było również obejrzeć przygotowaną wystawę. Pod Pomnikiem Czynu Polaków i przy pomniku bł. Jana Pawła II odbyła się wspólna modlitwa, a także wspomnienia sprzed 25 lat z papieskiej celebry.
Jednocześnie młodzież wykazywała się ponownie wiedzą, gdyż tegoroczny materiał, który był zadany do nauczenia dotyczył pobytu i słów bł. Jana Pawła II w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz treści kilku orędzi papieskich na Światowe Dni Młodych.
Po powrocie ogłoszono wyniki. Nagrody dla Laureatów wręczali Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych ze Szczecina i Koszalina. Fundatorami nagród były diecezje.
Dziękujemy AWSD Szczecin, Liceum Katolickiemu w Szczecinie, Parafii w Rurzycy, Fundacji Szczecińska, Caritas Szczecin, Wydawnictwu Esprit z Krakowa i Fundacji Nasza Przyszłość ze Szczecinka.
Gorące podziękowania należą się wszystkim Katechetom, którzy przygotowywali młodzież do finału i wcześniejszych etapów (szkolny, rejonowy, diecezjalny) i organizowali eliminacje szkolne. To ich wysiłek sprawił, że w konkursie wzięło udział w sumie ponad 1 tys. młodzieży z ponad 60 gimnazjów poznając niełatwe, a jakże potrzebna nam nauczanie papieskie.
Bóg zapłać wszystkim za każdy wysiłek w przeprowadzeniu tegorocznego konkursu, a młodzieży za zainteresowanie i trud zdobywania wiedzy.
ks. Tomasz Ceniuch
diecezjalny koordynator Metropolitalnego Konkursu Papieskiego
17 listopada 2023 roku w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa "Katechumenat i mistagogia na dzisiejsze czasy". Została ona zrealizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymał Instytut Nauk Teologicznych US w ramach programu Doskonała nauka II – wsparcie dla konferencji naukowych, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
»Odpowiadając pozytywnie na zachętę Papieża Franciszka, aby co roku Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata była czasem spotkania w diecezjach z młodzieżą, kandydaci do sakramentu bierzmowania z terenu całej Archidiecezji zostali zaproszeni wraz z opiekunami do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Ap. w Szczecinie. Koordynatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej. (fot. Adam Szewczyk)
»W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada 2023 r., w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga udzielił święceń prezbiteratu alumnowi szczecińskiego seminarium, diakonowi Krzysztofowi Dorau. Homilię podczas uroczystości wygłosił Biskup Henryk Wejman. Nowo wyświęcony kapłan pochodzi z Sopotu.
Zdjęcia: Jakub Józefowicz
»