1 XIII Szczeciński Marsz dla Życia już za nami | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 26 grudnia 2024 r. imieniny: Dionizego, Kaliksta, Szczepana Oktawa Narodzenia Pańskiego | Święto Św. Szczepana

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Marsz dla Życia

Marsz dla Życia 20 kwietnia 2015 13:46 wyświetleń: 8137

XIII Szczeciński Marsz dla Życia już za nami

Niedzielne popołudnie 19 kwietnia 2015 r. Piękne słońce, wokół budząca się do życia przyroda, rozkwitające szczecińskie magnolie. Na Jasnych Błoniach w centrum miasta od południa gromadzi się młodzież rozwijająca kolorowe flagi, dmuchająca ogromne liczby baloników. Wszystkim tym pracom towarzyszy śpiew i radosne okrzyki, obwieszczające przechodniom, że życie jest piękne, święte, a ich entuzjazm pokazuje, jak bardzo może być radosne. 

Każdy ubrany jest w koszulkę z napisem Marsz dla Życia. To dziś! Grupa kilkudziesięciu młodych wolontariuszy zaangażowanych w ruch obrony życia, przygotowuje – nie szczędząc swoich sił i gardeł – największy w Polsce Szczeciński Marsz dla Życia. W tym roku w Szczecinie maszerujemy już po raz trzynasty, tym razem pod niezwykłym i zachęcającym do uczestnictwa hasłem „Kobieta jest piękna!”.

 

Ulice zablokowane przez kolorowy, rozśpiewany i rozkrzyczany pochód. Liczne utrudnienia w poruszaniu się w centrum miasta. Głośne, ciągnące się ponad godzinę, okrzyki nawołujące do obrony życia człowieka, przypominające o jego niezbywalnej wartości od poczęcia, do naturalnej śmierci oraz o godności jego przekazywania, słyszane w tak wielu domach mieszkańców centrum Szczecina, znajdujących się na trasie Marszu. Postronny obserwator mógłby zadać sobie pytanie, po w jakim celu te wszystkie utrudnienia? Czym jest Marsz dla Życia i dlaczego właśnie taką formę manifestacji na rzecz obrony nienarodzonych wybrali i tak bardzo upodobali sobie mieszkańcy Szczecina?


Idea Marszu


Marsz dla Życia jest publiczną demonstracją obrońców życia człowieka. Jego celem jest zamanifestowanie uznania wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Przejście ulicami miasta jest zarazem złożeniem świadectwa zaangażowania uczestników Marszu w walkę o prawo do życia dla osób najsłabszych i najbardziej bezbronnych. Forma Marszu daje możliwość obwieszczenia w przestrzeni publicznej wyznawanych i głęboko zakorzenionych w sercach obrońców życia wartości. Jest też próbą nacisku na rządzących naszym krajem, do obronienia wartości ludzkiego życia również w prawie polskim.


Kolejnym powodem wyboru takiej właśnie formy opowiedzenia się za obroną życia człowieka, jest możliwość stworzenia wspólnoty i zobaczenia, jak wielu nas – obrońców życia – jest. To daje siłę do podejmowania kolejnych działań na rzecz obrony tych, którzy sami obronić się nie mogą.


Szczeciński Marsz dla Życia – największa w Polsce manifestacja Pro-Life


Szczeciński Marsz dla Życia nie jest manifestacją przeciw komuś, bądź czemuś. Jest manifestacją ZA życiem i jego radosną afirmacją. Dzięki swojej formie wypełnionej kolorowymi flagami, balonami, okrzykami i śpiewem, ma niezwykle radosny charakter. Tę formę zawdzięcza zaangażowaniu młodzieży w jego organizację oraz ks. Tomaszowi Kancelarczykowi, głównemu organizatorowi i propagatorowi tego wydarzenia.


Wolontariusze, którzy tak licznie włączają się w organizowanie Marszu, mają możliwość zaangażowania w wielkie dzieło i formację ku obronie wartości ludzkiego życia. To znakomita okazja dla młodych osób, do poznania nowych, niezwykle wartościowych ludzi, być może zawiązania przyjaźni na całe życie oraz wspólnego działania dla większego, wspólnego celu.


Młodzi ludzie, wolontariusze Marszu, przez cały rok angażują się w liczne działania na rzecz obrony nienarodzonych, ale również swoją postawą świadczą o radości, jaką niesie ze sobą życie, niezależnie od momentu jego trwania i jego jakości. Takie świadectwo działa jak magnes i przyciąga kolejne osoby pragnące włączyć się czynnie w organizację, bądź po prostu uczestniczyć w Marszu. Dlatego na Szczecińskim Marszu dla Życia można spotkać osoby z całego przekroju społeczeństwa: ludzi młodych, rodziny z dziećmi, osoby starsze, osoby zdrowe, jak również te, które nie są w pełni sprawne.


Uczestnicy Marszu


Uczestnikami Marszu są również osoby różnych stanów – świeckie i duchowne. Choć Szczeciński Marsz dla Życia organizowany jest głównie przez organizacje oraz osoby związane z Kościołem Rzymsko-Katolickim, to uniwersalność bronionych wartości sprawia, że jednoczy osoby innych wyznań – prawosławnych, protestantów, jak również osoby niezrzeszone we wspólnotach religijnych, uznające wartość ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Śmiało można powiedzieć, iż bogactwo społeczności lokalnej w doskonały sposób odzwierciedla się w przekroju uczestników Szczecińskiego Marszu.


Mówiąc o uczestnikach, nie można również zapomnieć o gościach spoza Szczecina. Od lat nasz Marsz słynie ze swojej wielkości i atrakcyjności, dlatego przyciąga gości z najróżniejszych zakątków nie tylko Polski, czy Europy, ale i świata. Natomiast uczestnicy Szczecińskiego Marszu nie szczędzą sił, by wesprzeć swoją obecnością i entuzjazmem Marsze dla Życia organizowane w rożnych zakątkach Europy. Dotychczas byli uczestnikami na Marszach w Rzymie, Paryżu, Pradze, Budapeszcie, na Słowacji oraz Berlinie. Pomagają również organizatorom Marszy w Polsce, nie tylko swoją obecnością, ale również wiedzą i doświadczeniem w organizowaniu tak wymagającego przedsięwzięcia.


„Kobieta jest piękna!”


To, co wybrzmiało w różnych formach, odmienione przez wszystkie przypadki i połączone z najliczniejszymi rozwinięciami, to hasło tegorocznego Marszu. Kobieta jest piękna! Każda z uczestniczek nie mogła nie usłyszeć tego niezwykle dowartościowującego okrzyku. Został on podkreślony w niezwykłym geście organizatorów – każda z pań, biorąca udział w Marszu, niezależnie od wieku i stanu, otrzymała białą różę. Nie był to gest wyłącznie szarmancki. Biała róża stanowiła nawiązanie do działań Mary Wagner, obrończyni życia z Kanady, która wręczała właśnie białe róże kobietom w klinikach aborcyjnych. Wręczając kwiat, rozmawiała z kobietami, które oczekiwały na dokonanie aborcji i wiele z nich, odwiodła od tego czynu. Za takie działania wielokrotnie trafiała do więzienia – spędziła tam łącznie blisko 3 lata – w którym również obecnie przebywa.


Obok tradycyjnego przemarszu, Szczecińskiemu Marszowi dla Życia towarzyszyła zbiórka pieluszek jednorazowych dla dzieci uratowanych od aborcji zorganizowana przez Fundację Małych Stópek. Do fundacji każdego tygodnia zgłaszają się osoby, które zgłaszają sytuację zagrożenia aborcją. Fundacja zapewnia im wsparcie – zarówno psychologiczne, rozmowę i towarzyszenie, jak również gwarantuje pomoc materialną dla mamy, która zrezygnuje z zamiaru aborcji.


Szczeciński Marsz zgromadził w tym roku ponad 20 tysięcy uczestników. Jak zawsze pozostaje jednak pytanie, czy tak liczne zaangażowanie społeczne pomoże wpłynąć na opinię publiczną w temacie obrony życia człowieka? Czy ustawodawcy usłyszą głos tak licznie zgromadzonych obywateli naszego kraju?

aktualizowano: 2015-04-20 13:48
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2024

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.

»

Dyspensa od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek, 27 grudnia 2024 r.

Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej  i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.

»

Betlejemskie Światło Pokoju w szczecińskiej Kurii

Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności