Poniedziałek, 26 października 2020 r. imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy Poniedziałek XXX tygodnia okresu zwykłego

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

Marsz dla Życia

Marsz dla Życia 8 maja 2010 11:53 wyświetleń: 6060 JS

VIII Szczeciński Marsz dla Życia

Pierwsze owoce VIII Szczecińskiego Marszu dla Życia.

W niedzielę 25.04.2010 r. z Jasnych Błoni, spod figury Jana Pawła II wyruszył VIII Szczeciński Marsz dla Życia – znów największy w Polsce. Ponad 7 tysięczny tłum zgromadził się w tym bardzo ważnym dla szczecinian miejscu w Godzinę Miłosierdzia rozpoczynając spotkanie tradycyjnie - modlitwą. Przed godziną 16.00 Armia Życia, na czele z trzystu osobową "husarią rowerową" i Rycerzami Kolumba wyruszyła w kierunku Bazyliki Katedralnej. Tuż za nią maszerowali żołnierze Wojska Polskiego niosąc Godło Państwowe przepasane kirem oraz wyjątkowy nieśmiertelnik dla Prezydenta RP - śp. Lecha Kaczyńskiego. Tuż za nimi szła 96 osobowa grupa studentów trzymając w dłoniach zapalone  znicze pamiętając o ofiarach tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem.

Odpowiedzią na każdą śmierć jest Jezus Chrystus - Zbawiciel człowieka. Dlatego szczecińska młodzież poniosła przepisaną przez siebie encyklikę Jana Pawła II - Redemptor Hominis na 200 metrowym płótnie. Tym samym zaprosiła w sposób symboliczny cały świat do studiowania i kontemplowania nauki Kościoła Katolickiego oraz życia według Ewangelii. Licznie zgromadzone wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia w bardzo wyrazisty sposób zaznaczyły swoją obecność i gotowość włączenia się w walkę, pod hasłem Obrona Życia. Dziś można ją traktować jako bój toczony nie mieczem czy karabinem, ale modlitwą i Słowem Bożym, stąd symboliczny rycerz VIII Szczecińskiego Marszu dla Życia zaprosił uczestników do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i różnego rodzaju aktów ofiary z siebie na rzecz drugiego człowieka. Owocem tego jest ponad 2 tysięczna armia ludzi, która w naszej diecezji w tym roku, po raz kolejny zdecydowała się wziąć w opiekę duchową jedno zagrożone, a nienarodzone jeszcze dziecko, przez 9 miesięcy codziennie ofiarować mu dziesiątkę różańca i specjalną modlitwę.

 

Innym, niezwykle ważnym owocem Marszu dla Życia jest ok. 350 litrów krwi oddanej przez 700 młodych ludzi w 5 dniowej akcji "KREW - DLA ŻYCIA". W tej grupie ludzi znalazł się również nasz ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga.

Grupy z Kamienia Pomorskiego, Dębna, Barlinka, Gryfina, Nowogardu, Goleniowa, Myśliborza, Maszewa i innych miast i miasteczek naszej diecezji; Warszawy, Poznania, Gorzowa, Zielonej Góry, a nawet Berlina i Szwed, niezliczona ilość młodych ludzi, zaangażowana w trwające przez cały rok przygotowania do Marszu, obecność ogromnej liczby osób chorych, niepełnosprawnych, rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i potrzebujących pomocy - to obraz budzący nadzieję i radujący serce współczesnego człowieka.

Po raz kolejny w Szczecinie, kilka tysięcy osób złożyło niezwykłe świadectwo, które potrzebne było naszej Ojczyźnie i światu szczególnie teraz. To świadectwo wsparł i mu pobłogosławił papież Benedykt XVI w swoim słowie wypowiedzianym tego dnia podczas modlitwy Anioł Pański.

Można powiedzieć, że VIII Szczeciński Marsz dla Życia ze wszystkimi swoimi owocami będzie trwał przez kolejny rok. Można również stwierdzić, że  tym samym rozpoczął się już okres przygotowań do następnego, który będzie miał miejsce w niedzielę dn. 08.05.2011 r.  Już dziś zapraszamy do włączenia się w tą pracę i aktywny w nim udział wszystkich Polaków.

 

Autor: mgr Joanna Szałata

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Szczecinie

aktualizowano: 2011-03-14 07:45
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Przewodniczący Episkopatu po niedzielnych profanacjach kościołów

O wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka, zaapelował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu wobec aktów przemocy, które uniemożliwiły w niektórych kościołach osobom wierzącym modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii. Wydarzenia te były reakcją na ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego. 

»

Stolica Apostolska: odpust dla wiernych zmarłych – przez cały listopad

Przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z  pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie.

»

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta w miejscu i czasie obowiązywania czerwonej strefy epidemicznej

Informujemy, że Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta w miejscu i czasie obowiązywania czerwonej strefy epidemicznej. Dyspensa jest ważna do czasu obowiązywania poziomu obostrzeń włąściwych dla strefy czerwonej.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności