Czwartek, 22 października 2020 r. imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa Czwartek XXIX tygodnia okresu zwykłego

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

Marsz dla Życia

Marsz dla Życia 17 listopada 2009 09:56 wyświetleń: 7560

Program i symbolika Marszu dla Życia 2010 r

Hasło: "Armia Życia - silniejszy broni słabszego"


VIII Szczeciński

Marsz dla Życia 2010

pod hasłem:

Armia Życia - silniejszy broni słabszego”

Niedziela 18 kwietnia o godz. 15.00

 

Sens i znaczenie symboli przyszłorocznego Marszu mają przypominać i pobudzać do przyjmowania takich postaw, które współczesny świat wielokrotnie nie rozumie, lekceważy, zniekształca i deformuje. Dlatego cała symbolika znaków i treści będzie nawiązywała do etosu i kodeksu rycerskiego, którego  najważniejsze wyznaczniki opierają się na siedmiu podstawowych cnotach, stojących w opozycji do siedmiu grzechów głównych: wierność (fidelitas), pobożność (pietas), męstwo (virtus), roztropność (prudentia), dworność (curiositas), hojność (largitas) i honor.

W skład etosu rycerskiego wchodzą następujące wartości: solidarność rycerska, hojność rozumiana jako pragnienie obdarowywania innych dobrem i bezinteresowną pomocą, żądza sławy – jako starania o dobre imię i sławę po śmierci, odwaga, męstwo – zarzucenie rycerzowi tchórzostwa stanowiło największą zniewagę, wierność, honor – rozumiane jako stała, niezachwiana postawa wobec Boga i zwierzchności ziemskiej, etyka walki  jeden z najważniejszych składników rycerskiego etosu: nieatakowanie słabszych, powinność ataku twarzą w twarz oraz szacunek dla przeciwnika, siła fizyczna, uroda, wdzięk – obraz zewnętrzny rycerza odpowiadający obrazowi wewnętrznemu, szlachetna postawa wobec kobiet – cecha wzmacnia rycerza w boju, nadając mu cech wyższych przede wszystkim ze względu na to, iż kobieta jest w swej naturze słabsza fizycznie.

Wyrazem tego w czasie manifestacji będą charakterystyczne (rycerskie) flagi, stroje rycerskie, a także nieśmiertelniki, które uczestnicy marszu otrzymają po Eucharystii w katedrze.

- Flagi rycerskie kiedyś zdobione były symbolami chrześcijaństwa i pod takimi świętymi sztandarami polskie rycerstwo walczyło w obronie ojczyzny i wiary. Zapraszamy wszystkich do szycia takich flag we własnym zakresie, zdobienia ich i składania własnoręcznych podpisów świadczących o przyjęciu świadomej, dojrzałej postawy broniącej życie i jego godność od poczęcia do naturalnej śmierci na wzór rycerza. Zachęcamy do samodzielnego przygotowania flag w parafiach, wspólnotach, a nawet rodzinach w całej diecezji. a

- Każdy młody uczestnik  Marszu dla Życia otrzyma nieśmiertelnik. W czasie wojny był on przedmiotem identyfikującym żołnierza. Nieśmiertelnik z wyrytym znakiem Trójcy Świętej w swojej symbolice nawiązuje do rycerskiego ryngrafu. Można powiedzieć, że nieśmiertelnik jest jednocześnie identyfikatorem – znakiem kim jest osoba nosząca go, a także co jest dla niej najważniejsze. Nieśmiertelnik, którego możesz otrzymać stanie się znakiem rozpoznawczym Rycerza dla Życia.

 

BOGURODZICA BOGIEM SŁAWIENA MARYJA

 Polskie rycerstwo zanim wyruszyło w bój, śpiewało swój święty hymn – Bogurodzicę. Dlatego mocnym rycerskim śpiewem wypełni się szczecińska katedra na Eucharystii po Marszu dla Życia. Już teraz każda parafialna grupa muzyczna (schole, chóry parafialne, zespoły i grupy muzyczne) zaproszona jest do przygotowania się do przygotowania się i do wspólnego wykonania tej pieśni podczas Eucharystii. Prosimy o kontakt w tej sprawie - prorodzina1@wp.pl. Postarajmy się by jak najwięcej osób mogło wykonać ten utwór jednocześnie. Jest propozycja, by w czasie uroczystości wszyscy razem mogli wykonać jeszcze kilka innych utworów.

 

Akcja: „Uratuj różaniec”

W ramach przygotowań do tego ważnego wydarzenia ponawiamy zaproszenie do kolejnej akcji: „Uratuj różaniec”. Kontynuujemy zbiórkę starych, uszkodzonych różańców, tak aby z jednej strony pozyskać paciorki do ,,produkcji” nowych, a z drugiej strony, aby włączyć w to wielkie dzieło jak największą liczbę „Rycerzy”. Zniszczone różańce i paciorki prosimy przesyłać do siedziby Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie przy ul. Kaszubskiej 20/3. Tradycyjnie – osoby, które podejmą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego po Marszu dla Życia otrzymają dziesiątkę różańca na rękę wykonaną ze starych paciorków oraz specjalną kartę wraz z tekstem codziennej modlitwy za dzieciątko. RÓŻANIEC DUCHOWEJ ADOPCJI o prawdziwy oręż Rycerstwa Życia. Dziewięć miesięcy modlitwy jedną dziesiątką różańca św. w intencji poczętego życia to ogromna siła, a każdy rycerz wie, że ,,… są takie złe duchy, które można pokonać tylko modlitwą i postem”.

 

II Archidiecezjalny Konkurs: „Poznajemy dokumenty Ojca Świętego Jana Pawła II”

W ramach wieloletniego  programu formacyjnego dla młodzieży szkół ponad gimnazjalnych na terenu archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej pt.: „Poznajemy dokumenty Ojca Świętego Jana Pawła II”  w roku szkolnym 2009/2010 młodzież będzie rozważała encyklikę „Redemptor hominis” . Ten dokument będzie przedmiotem rozważań w czasie comiesięcznych Nocnych Spotkań z Papieżem JP II w siedzibie stowarzyszenia oraz stanie się głównym tematem Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy organizowanym na poziomie szkół ponad gimnazjalnych przy współpracy z Wydziałem  Teologicznym US. Konkurs będzie miał dwa etapy: szkolny i diecezjalny. Tradycyjnie pierwszą nagrodą w konkursie jest pielgrzymka do Rzymu ufundowana przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitarnej. Ponadto młodzież przepisze tę encyklikę na 200 metrowy materiał i tradycyjnie zaprezentuje ją w Marszu dla Życia. Tym samym w sposób symboliczny zaprosi wszystkich do zapoznania się z tym dokumentem.

 

Archidiecezjalny Ośrodek Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Niezwykle ważną inicjatywą, która zrodziła się w konsekwencji wszystkich dotychczasowych Marszy dla Życia jest Archidiecezjalny Ośrodek Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Poza nieustanną modlitwą, duchową Adopcją Dziecka Poczętego świadczy pomoc duchową i psychologiczną w syndromie proaborcyjnym oraz interwencyjną, kompleksową pomoc przed podjęciem decyzji o aborcji. Został powołany zespół specjalistów (terapeutów, psychologów, doradców rodzinnych), który pomaga osobom, które już dokonały aborcji, a obecnie borykają się z poczuciem winy, lękami, wstydem, bólem, rozpaczą itd…oraz wspiera i prowadzi kobiety, które zastanawiają się nad zabiciem własnego dziecka bardzo często z powodu niezwykle dla niej złożonej i trudnej rzeczywistości osobistej.

 

Akcja krwiodawstwa: „Daj żyłę! Oddaj krew!”

W aspekcie przygotowań do Marszu dla Życia będziemy chcieli zaprosić również do różnego rodzaju akcji na rzecz szeroko rozumianej obrony życia. Do jednej z ważniejszych należeć będzie akcja  Krwiodawstwa, która odbędzie się w NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA tj. 11.04.2010 r. Zanim staniemy jako Armia Życia na Jasnych Błoniach gotowi do Marszu dla Życia przejdziemy „chrzest bojowy”. Tydzień przed Marszem dla Życia ,,poleje się krew”(!). W tym celu na Jasne Błonia przyjedzie Krwiobus Krewniaków, w którym każdy kto jest zdrowy i ma ukończone 18 lat będzie mógł dać swoją żyłę i upuścić z niej 450 ml swojej krwi. Już teraz można zgłaszać się do udziału w tej akcji. Zapisy na poczcie  krewdlazycia@gmail.com – podając imię i nazwisko, a tuż przed akcją ustalimy Ci i prześlemy godzinę przyjścia.

 

ŻAGIEL ŻYCIA

         W ostatnim Marszu dla Życia oprócz kajaków ponieśliśmy wiele żagli z osobistymi podpisami dla życia. Kajaki powróciły do swoich przystani, a żagle oczekują na następny Marsz dla Życia. Zostanie z nich uszyty jeden ogromny żagiel, którego tuż przed Marszem wciągniemy na maszt przed pomnikiem Jana Pawła II. W Niedzielę Miłosierdzia 11 kwietnia na Jasnych Błoniach będzie można go podpisywać jako wyraz swojego włączenia się w ten wieki ruch obrony życia.

 

Lednica 2010

 Na Lednicy od kilku lat jest głośno o Szczecinie (zobacz na YouTube-Lednica-Szczecin), ale w tym roku pokażemy się w sposób wyjątkowy, jako Armia Życia. Wyruszymy pociągami, które rozpoczną swój bieg w Świnoujściu, aby jadąc przez całą diecezję zbierać Rycerzy dla Życia. Z Lednogóry, gdzie wysiądziemy mamy tylko 6 kilometrów do BRAMY - RYBY. Na pola lednickie wejdziemy w pełnym rynsztunku - co 4 osoba z flagą, wszyscy tego samego koloru koszulki, no i nieśmiertelniki.

 

 

 

 

ARMIA ŻYCIA W PIESZEJ PIELGRZYMCE NA JASNĄ GÓRĘ i do Rzymu

Zapraszamy wszystkich BOŻYCH WARIATÓW, którzy trzymając w ręku flagę Armii Życia przejdą przez całą Polskę. Marsz dla Życia rozpoczęty w Szczecinie przejdzie całą Polskę, aby i inni dołączyli do tej Armii broniącej życie.

         Owoce całorocznej pracy formacyjnej zawieziemy do Rzymu w czasie II Archidiecezjalnej Pielgrzymki dziękczynnej za pontyfikat i nauczanie Jana Pawła II w terminie 15 – 21.10.2010 r. Tradycyjnie na ręce Głowy Kościoła Katolickiego – Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI złożymy w darze symbole owoców naszej pracy. W czasie poprzedzającym modlitwę Anioł Pański na placu św. Piotra na Watykanie młodzież  rozwinie 200 metrowy materiał z przepisaną encykliką JPII  „Redemptor hominis” – i symbolicznie zaprosi cały świat do studiowania nauki kościoła katolickiego. Zachęcamy wszystkich w całej diecezji do organizowania grup pielgrzymkowych na własną rękę z zamierzeniem wspólnego uczestnictwa na Placu Św. Piotra w modlitwie Anioł Pański oraz Środowej Audiencji Generalnej. Spotkajmy się tam wszyscy.

        

 

 

Fascynująca dokumentacja fotograficzna z poprzednich Marszy dla Życia na stronie: www.prorodzina.szczecin.pl

 

Kontakt z biurem: Szczecin, ul. Kaszubska 20/3

Tel. 91/433 71 33 lub 91/812 27 79

Email: prorodzina1@wp.pl

 

 

 

 

 

aktualizowano: 2009-11-17 10:01
Wszystkich rekordów:

Polecane:

„Różaniec do granic” – Różaniec za Polskę

Zapraszamy wszystkich na wspólny różaniec w intencji Polski w ramach inicjatywy „Różaniec do granic”, która w naszej Archidiecezji odbędzie się w środę, 7 października br., w Święto Matki Bożej Różańcowej, o godz. 15.00. Poniżej podajemy informacje o wszystkich miejscach modlitwy różańcowej nad granicą.

»

Koronacja obrazu Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie

W sobotnie, 5 września 2020 r., w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie, Ksiądz Arcybiskup Metropolita A ndrzej Dzięga przewodniczył Eucharystii, w czasie której dokonał aktu koronacji obrazu NMP Królowej Korony Polskiej. Korony są wyrazem wdzięczności za okazane łaski i nieustanną opiekę Maryi nad mieszkańcami Gryfina i całej Ojczyzny. 
Obraz autorstwa Stanisława Kaczora-Baczewskiego, powstał na przełomie 1931-1932 roku dla kościoła w Kałuszu (archidiecezja lwowska) jako wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość, przywiązanie do wiary, czci Bogarodzicy i jako akt głębokiej miłości do Ojczyzny. Do Gryfina przybył wraz z mieszkańcami i proboszczem ks. Janem Palicą z Kałusza. 
Zdjęcia: UMiG Gryfino
»

Dożynki Archidiecezjalne 2020 – Mieszkowice

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przez niemal 20 lat uroczystości dożynkowe organizowano w Pyrzycach; w dwóch ubiegłych latach miały miejsce w Gryfinie. W tym roku odbyły się w liczących 3,5 tys. mieszkańców, położonych w powiecie gryfińskim Mieszkowicach. 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności