1
Sobota, 7 września, ma być dniem postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Tak apeluje papież Franciszek do wiernych Kościoła Katolickiego. Wzywa również wiernych innych wyznań, by włączyli się w to dzieło. W świetle obecnych wydarzeń warto poznać nauczanie Magisterium Kościoła oraz zastanowić się nad własną oceną podejmowania działań zbrojnych, ideą „wojny sprawiedliwej” oraz „obrony koniecznej”.
Na najbliższym spotkaniu z serii „Porozmawiajmy o życiu...”, przyjrzymy się, jakie stanowisko zajmował Kościół i jego patriarchowie wobec wojen, konfliktów zbrojnych, które miały miejsce w historii. Jakie zmiany w ocenie użycia siły zaszły po Soborze Watykańskim II. Jeśli życie jest tą wartością, której bronimy od poczęcia, to jak daleko możemy się posunąć, by je ocalić? Czy aż do pozbawienia życia innych? Jakie znaczenie ma życie jednostki w świetle dobra społeczeństw? Na ile osoba jednostkowa, na ile państwo, ma się wydać agresji wroga, a na ile ma prawo do obrony? Jakich środków może użyć, by bronić życie?
Zapraszamy na spotkanie
Marta Kuśmierek
ks. Piotr Buda
Poniedziałek 9 września 2013 r., godz. 19.30
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”
ul. Kaszubska 20/3 w Szczecinie
Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.
»Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.
»Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.
»