Niedziela, 25 października 2020 r. imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora XXX Niedziela okresu zwykłego

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

Marsz dla Życia

Marsz dla Życia 2 maja 2011 00:23 wyświetleń: 7375 ks. S. Zyga

Największy w Polsce Marsz dla Życia już 8 maja w Szczecinie

Kolejny szczeciński Marsz dla Życia wyruszy z Jasnych Błoni im. Jana Pawła II,  w niedzielę 8 maja 2011, o godz. 15.00. Ten największy marsz w obronie życia w Polsce zgromadził w ubiegłym roku ponad 7 tyś uczestników, których podczas modlitwy Anioł Pański pozdrowił papież Benedykt XVI.

Zobacz jak wyglądał Marsz dla Życia 2010

 

Marsz Dla Życia w Szczecinie i jego symbole

 

Polska historia Marszów dla Życia nie jest zbyt odległa. Wszystko zaczęło się od ustanowienia w 1998 roku przez Episkopat Polski Dnia Świętości Życia Ludzkiego, który przypada na dzień 25 marca i jest odpowiedzią na wezwanie Sługi Bożego papieża Jana Pawła II zawarte w encyklice „Evangelium Vitae” do ochrony życia i jego godności. Marsz dla Życia jest zatem taką formą wyrazu, która nie jest skierowana przeciwko nikomu, ani przeciwko niczemu, ale jest za…!. Jest publiczną pochwałą, promocją, uczczeniem i uhonorowaniem życia ludzkiego oraz tych wartości, które warunkują jego godność. Ma charakter pokojowy oraz przebiega w duchu miłości chrześcijańskiej i radości.
Szczecińskie Marsze dla Życia gromadzą z roku na rok coraz więcej uczestników, ich liczba sięga do ponad 7 tys. osób. W archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej dynamicznie zwiększa się liczba osób angażujących się w obronę życia ponieważ organizatorzy bardzo dbają o to, by Szczecińskie Marsze miały trzy wymiary: społeczny, formacyjny i duchowy. Bardzo ważne jest również to, że trwają one przez cały rok. Przemarsz uczestników przez ulice miasta jest tylko efektem końcowym, owocem wielomiesięcznej pracy i modlitwy wielu tysięcy osób.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Szczecinie informuje o IX Szczecińskim Marszu dla Życia, który odbędzie się w niedzielę 8 maja 2011 r. pod hasłem: „Dzieci nasze anioły”. Hasło tegorocznego marszu zwraca uwagę na to, że dzieci są naszym skarbem, błogosławieństwem, szczęściem, bezcenną wartością, darem. Oznacza to, że nikomu nie wolno traktować dziecka instrumentalnie jako element demografii państwa, przeszkody w rozwoju osobowym czy gwaranta finansowego powodzenia przyszłych budżetów kraju, ale jako podmiot naszego szczęścia zbudowanego na miłosnym odniesieniu do potomstwa.
Głównym symbolem Marszu 2011 będzie maleńki znaczek - kopia stópek 10-11 tygodniowego nienarodzonego dziecka w skali 1:1, którą wszyscy uczestnicy Marszu dla Życia otrzymają wraz ze specjalną wizytówką. Nóżki odpowiadające wielkością niespełna dwumiesięcznemu dziecku mocno oddziaływają na wyobraźnię i pomagają w urealnieniu obrazu życia ludzkiego rozwijającego się pod sercem matki.
Marsz rozpocznie się tradycyjnie na Jasnych Błoniach, przy figurze Jana Pawła II, a zakończy w Bazylice Archikatedralnej, w której wierni w uroczysty sposób będą mogli podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego otrzymując specjalny różaniec na rękę i pamiątkową kartę z tekstem codziennej modlitwy za dzieciątko.
Uczestnicy przejdą z otwartymi parasolami, które będą z jednej strony znakiem naszej ochrony każdego dziecka, a z drugiej znakiem roztoczonej opieki błogosławionego Jana Pawła II nad naszymi rodzinami. Dla małych dzieci są przygotowane tekturowe skrzydełka, które będą wizualizacją hasła tegorocznego marszu.
Młodzież szkolna archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej przepisała na stumetrowy pas materiału Instrukcję o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i godności jego przekazywania „Donum Vitae”. Uczestnicy Marszu dla Życia poniosą ten materiał z przepisanym tekstem i symbolicznie zwrócą uwagę publiczną na ten ważny dokument Dyrektorium Kościoła Katolickiego. Instrukcja bowiem odpowiada na wszelkie wątpliwości i dylematy etyczne w sprawach przekazywania życia ludzkiego i nadaje właściwy kierunek myślenia człowieka w tym aspekcie. Wybór i przepisywanie dokumentu rozpoczęło się już rok temu i niejako wyprzedziło trwającą dyskusję publiczną na temat in vitro. Dziś dokument ten wydaje się trafiać w istotę tej trudnej, emocjonującej debaty i odpowiadać na jej wątpliwości i pytania. Przepisany dokument dodatkowo jest ozdobiony półtorametrowymi zdjęciami nienarodzonych dzieci w różnych etapach rozwoju prenatalnego.
W Marszu młodzież poniesie dziesiątki dużych, kolorowych flag, które symbolizują radosne, bezpieczne dzieciństwo, jakie my dorośli zobowiązani jesteśmy zapewnić naszym dzieciom. Nie zabraknie również flag z kopią podpisu ,,Jan Paweł II, papież”.
Marsz dla Życia dotrze do Katedry ok. godz. 16.30. Po Eucharystii i błogosławieństwie zakończenie planowane jest ok. godz. 18.00.
Na Marsz dla Życia nikogo nie zapraszamy. Uważamy bowiem, że udział w Marszu należy traktować jako świadomą, osobistą i odpowiedzialną deklarację; publiczne określenie się jako obrońca, orędownik i strażnik życia ludzkiego – każdego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. Albo się nim jest z własnego wyboru, albo nie. Taka deklaracja rodzi się w sercu człowieka i jest odpowiedzią na zaproszenie Boga, a nie organizatorów.

 

opracowała Joanna Szałata

 

 

O Marszu napisali:

> http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110428/szczecin/470749087
> http://ekai.pl/diecezje/szczecinsko-kamienska/x40780/dzieci-nasze-anioly-maja-ix-szczecinski-marsz-dla-zycia/
> http://www.fronda.pl/moniszon1/blog/ix_szczecinski_marsz_dla_zycia
> http://www.ichtis.info/index.php/component/content/article/2596
> http://www.parafie.zgora.eu/katolickie_wiadomosci,,30120_ix_szczecinski_marsz_dla_zycia.html
> http://milosierdzie.szczecin.pl/AktualnosciCzytaj.aspx?a=360
> http://marszprolife.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=123:080511-szczecin-ix-marsz-dla-ycia-qdzieci-nasze-anioyq&catid=14:zapowiedzi
> http://www.rcs.org.pl/pl/nowosci/zlot_rcs_marsz_dla.html
> http://www.fronda.pl/perelka47/blog/ix_szczecinski_marsz_dla_zycia_dlaczego_donum_vitae
> http://www.dk.szczecin.pl/zbliza-sie-marsz-dla-zycia/
> http://ekai.pl/diecezje/szczecinsko-kamienska/x41315/szczecin-przed-marszem-dla-zycia-akcja-oddawania-krwi/

 

Zobacz jak wyglądał Marsz dla Życia 2010

aktualizowano: 2011-05-17 14:24
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Stolica Apostolska: odpust dla wiernych zmarłych – przez cały listopad

Przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z  pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie.

»

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta w miejscu i czasie obowiązywania czerwonej strefy epidemicznej

Informujemy, że Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta w miejscu i czasie obowiązywania czerwonej strefy epidemicznej. Dyspensa jest ważna do czasu obowiązywania poziomu obostrzeń włąściwych dla strefy czerwonej.

»

„Różaniec do granic” – Różaniec za Polskę

Zapraszamy wszystkich na wspólny różaniec w intencji Polski w ramach inicjatywy „Różaniec do granic”, która w naszej Archidiecezji odbędzie się w środę, 7 października br., w Święto Matki Bożej Różańcowej, o godz. 15.00. Poniżej podajemy informacje o wszystkich miejscach modlitwy różańcowej nad granicą.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności