Niedziela, 25 października 2020 r. imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora XXX Niedziela okresu zwykłego

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

Marsz dla Życia

Marsz dla Życia 18 maja 2012 17:09 wyświetleń: 5374 ks. S. Zyga

Młodzi ze Szczecina „za Życiem” w Rzymie.

W niedzielę 13 maja br. w Rzymie odbył się II włoski Marsz dla Życia. Organizatorzy nadali manifestacji charakter ponadnarodowy i ponadwyznaniowy. Polską Federację Ruchów Obrony Życia reprezentowała ponad 250 osobowa grupa młodych ze Szczecina skupiona wokół Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Zobacz też galerię zdjęć

Data Marszu ma związek z 34 rocznicą wejścia w życie włoskiej ustawy n. 194 z 22 maja 1978 r. dopuszczającej aborcję, która odebrała życie już ponad 5 mln dzieci. Przystąpiło do niej ok. 150 grup, stowarzyszeń i ruchów pro vita, w tym katolickich, ale brali też udział protestanci i buddyści.

Choć tegoroczny marsz miał być pierwotnie narodowym wydarzeniem, to można powiedzieć, że przyjął wymiar ogólnoświatowy, gdyż wzięli w nim udział przedstawiciele stowarzyszeń Obrońców Życia Ludzkiego z: Włoch, Austrii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Węgier, Niemiec, Polski, Belgii, Nigerii, a nawet Stanów Zjednoczonych. Organizatorzy: Stowarzyszenie Rodzina Jutro i Europejski Ruch Obrony Życia przedstawili poszczególne delegacje dając im możliwość wypowiedzenia się w imieniu swojej organizacji. W imieniu bardzo licznej, bo ponad 250 osobowej grupy pielgrzymów ze Szczecina i okolic, skupionych wokół Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i reprezentujących Polską Federację Ruchów Obrony Życia zabrała głos Joanna Szałata przypominając słowa Jana Pawła II, który w encyklice Evangelium Vitae mówił o potrzebie powszechnej mobilizacji sumień oraz wspólnym wysiłku etycznym do budowania strategii obrony życia.

Przedstawicielka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie w imieniu polskich Obrońców Życia pozdrowiła wszystkich uczestników manifestacji oraz zapewniła o wsparciu jakiego Obrońcy Życia w Polsce udzielają każdemu, kto staje w obronie fundamentalnych wartości człowieka niezależnie od koloru jego skóry, wieku czy pochodzenia. Polska grupa zaznaczyła swoją obecność również poprzez niesioną w marszu ponad 40 metrową flagę narodową oraz barwne, kolorowe flagi z napisami: „Kocham życie”, „Od poczęcia człowiek” czy „BMS” (Bractwo Małych Stópek).

Niesione w Marszu hasła: "Koniec z zabójstwami państwowymi", „Więcej narodzin, mniej aborcji", „Aborcja to przemoc, to zabójstwo", „Koniec z cichymi morderstwami" bardzo ostro kontestowały współczesną rzeczywistość społeczeństw, w których fundamentalne wartości i godność człowieka są deptane, a w przestrzeni publicznej funkcjonują kłamliwe i godzące w człowieka przekonania.

W manifestacji wziął udział i objął na nią patronat burmistrz Rzymu Gianni Alemanno, kardynał Raymond Leo Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej oraz najbardziej wzruszający i najbardziej znaczący świadek, którym jest Gianna Emanuela Molla, córka św. Gianna Beretta Molli, która została kanonizowana w 2004 przez papieża Jana Pawła II. Gianna Beretta Mola kierowana żywą wiarą i umiłowaniem życia wolała sama umrzeć niż odebrać życie swojemu dziecku, które miała pod sercem.

 

Marta Kuśmierek
Sekretarz Marszu dla Życia w Szczecinieaktualizowano: 2012-06-03 18:30
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Stolica Apostolska: odpust dla wiernych zmarłych – przez cały listopad

Przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z  pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie.

»

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta w miejscu i czasie obowiązywania czerwonej strefy epidemicznej

Informujemy, że Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta w miejscu i czasie obowiązywania czerwonej strefy epidemicznej. Dyspensa jest ważna do czasu obowiązywania poziomu obostrzeń włąściwych dla strefy czerwonej.

»

„Różaniec do granic” – Różaniec za Polskę

Zapraszamy wszystkich na wspólny różaniec w intencji Polski w ramach inicjatywy „Różaniec do granic”, która w naszej Archidiecezji odbędzie się w środę, 7 października br., w Święto Matki Bożej Różańcowej, o godz. 15.00. Poniżej podajemy informacje o wszystkich miejscach modlitwy różańcowej nad granicą.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności