1
Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało szereg wydarzeń poświęconych setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Zapraszamy wszystkich wiernych do ich śledzenia. W ramach wydarzeń odbędą się m.in.: koncert SANTO SUBITO - Prorok Naszych Czasów, film pt. „Świat według Jana Pawła II” oraz podcast – rozmowa z ks. Mateuszem Hosają – kustoszem Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.
Koncert SANTO SUBITO — Prorok Naszych Czasów
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na wyjątkowy koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II. Niepowtarzalne widowisko muzyczne, przygotowane z udziałem znanych artystów, można będzie zobaczyć lub usłyszeć już 18 maja 2020 roku o godz. 18:00 na antenach TVP1, radiowej Jedynki i na kanale Programu „Niepodległa” w serwisie YouTube.
Koncert jest jednym z wydarzeń przygotowanych na stulecie urodzin Jana Pawła II. Biuro Programu „Niepodległa” zrealizowało również dokument we współpracy z TVP „Świat według Jana Pawła II” oraz podcast – rozmowę z ks. Mateuszem Hosają o życiu i pontyfikacie Papieża „Wydarzyło się 100 lat temu” we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita.
– Koncert jest największym przedsięwzięciem realizowanym przez nas podczas obchodów setnych urodzin Ojca Świętego. Zapraszamy na widowisko, które przybliży najważniejsze przesłania pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. Kolejne części koncertu przypomną nam wyzwania, które postawił przed nami Papież Polak i wskazówki, którymi możemy się kierować w życiu – opowiada Jan Edmund Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Wydarzenie zarejestrowaliśmy we współpracy z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie i przy wsparciu Archidiecezji Krakowskiej. Dzięki temu mogliśmy przygotować w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie wyjątkowe widowisko, które na długo zapadnie w pamięci widzów. Zadbaliśmy nie tylko o walory muzyczne, ale i wizualne. Wykorzystaliśmy mozaiki, wykonane dla Sanktuarium przez grupę artystów z Centrum Badawczego Ezio Aletti Papieskiego Instytutu Wschodniego pod kierunkiem Ojca Marko Ivana Rupnika. Poszczególne mozaiki posłużyły nam jako tło dla artystów przy różnych utworach, tak aby obraz wzmocnił przesłanie utworów i lepiej ukazał wartości, do których nawiązujemy – tłumaczy Jan Kowalski.
Widzów powitają Arcybiskup Senior Archidiecezji Krakowskiej, Kardynał Prezbiter Stanisław Dziwisz oraz Kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej, Kustosz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II ks. Mateusz Hosaja. Ze względu na pandemię, koncert rozpocznie się pieśnią błagalną, „Święty Boże”, która od wieków śpiewana jest w intencji ochrony przed klęskami żywiołowymi i nieszczęściami. Podczas koncertu zabrzmią także: „Osiem błogosławieństw”, „Barka”, „Jezus Najwyższe imię”, „Wiruju Hospody”, „Nowa Wieża Babel”, „Wszystka moja nadzieja”, „Psalm 23”, „Modlitwa o pokój” oraz Hymn Światowych Dni Młodzieży. Koncert zakończy pieśń „Pan jest mocą swojego ludu”, której przesłanie Święty Jan Paweł II głosił całym swoim życiem. Poszczególne utwory przeplatane będą archiwalnymi materiałami wideo z wypowiedziami Świętego Jana Pawła II. Finałem widowiska będzie procesja księży z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie i przejście do wieży Sanktuarium, skąd usłyszymy błogosławieństwo na cztery strony świata dla Krakowa i Polski, które wygłaszane jest podczas pandemii codziennie w godzinę śmierci Papieża. Procesję poprowadzi Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.
– Koncert został przygotowany i zrealizowany zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas epidemii. Część utworów została wcześniej zarejestrowana, a w czasie nagrania całego widowiska wyświetlona na telebimach umieszczonych w krakowskiej świątyni, tworząc wrażenie współudziału artystów w koncercie. Występujące na miejscu, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, gwiazdy oraz współpracująca z nimi ekipa techniczna, dla wspólnego bezpieczeństwa zachowywali zasady postępowania zgodne z wymogami czasu epidemii – opowiada Jan Kowalski. – Ze względu na panującą sytuację nie mogliśmy zaprosić na koncert publiczności w sposób tradycyjny, mam jednak nadzieję, że jego transmisje tchną w nas optymizm i przyniosą widzom nadzieję na lepsze jutro, zgodnie z hasłem „Wszystko będzie dobrze” – dodaje dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
W wydarzeniu wezmą udział: Kamil Bednarek, Beata Bednarz, Stanisława Celińska, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Gacek-Duda, Edyta Golec, Łukasz Golec, Paweł Golec, Sebastian Karpiel- Bułecka, Angelika Korszyńska-Górny, Andrzej Lampert, Natalia Nykiel, Krystyna Prońko, Janusz Prusinowski, Skubas, laureatki The Voice Kids – Natalia Kawalec, Hanna Sztachańska i Roksana Węgiel oraz Siostra Janina Anna Kaczmarzyk Służebniczka NMP NP, o. Tomasz Jarosz CSsR, o. Rafał Kobyliński SJ. Wystąpią również zespoły DagaDana, Schola Braci Dominikanów z Krakowa oraz siostry ze zgromadzenia „Comunicadoras Eucarísticas del Padre Celestíal", sekcja Marcina Pospieszalskiego, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak i ICON Orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego. Wydarzenie poprowadzi aktor Maciej Musiał. Za scenariusz i realizację koncertu odpowiada Halina Przebinda.
Film pt. „Świat według Jana Pawła II”
– Przygotowaliśmy też obszerny zbiór informacji dla osób poszukujących wiedzy o życiu Świętego Jana Pawła II – zapowiada Jan Kowalski. – W koprodukcji z TVP powstaje film „Świat według Jana Pawła II” a dziennik Rzeczpospolita przygotuje podcast – rozmowę z ks. Mateuszem Hosają o pontyfikacie Jana Pawła II. Całość uzupełnią teledysk i spoty zapraszające Polaków do włączenia się we wspólne świętowanie – dodaje Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
Film dokumentalny pokazuje współczesną spuściznę po Janie Pawle II i zmiany, które jego pontyfikat wniósł w życie wielu narodów. Współczesne zdjęcia fabularne i wywiady pokazują, jak wizyty papieża zmieniły społeczeństwa odwiedzanych krajów. Ekipa filmowa podróżowała śladem papieskich pielgrzymek między innymi do Kalwarii Zebrzydowskiej i Częstochowy, Guadalupe w Meksyku, Knock w Irlandii i Kalkuty w Indiach. Materiały współczesne przeplatane są archiwaliami z pielgrzymek. Film wyemitowany zostanie przez TVP1 już 25 maja. Reżyserem filmu jest Piotr Kornobis.
Zapowiedzią filmu dokumentalnego jest teledysk „Poczekam na Ciebie tu”, w którym zdjęciom z miejsc odwiedzanych przez filmowców towarzyszy piosenka napisana przez Piotra Kornobisa i Antoniego Wojnara w wykonaniu Basi Pospieszalskiej.
Podcast – rozmowa z ks. Mateuszem Hosają
Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z dziennikiem Rzeczpospolita zapraszają wielbicieli podcastów do wysłuchania niezwykłej rozmowy z ks. Mateuszem Hosają, kustoszem Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Rozmowa o historii życia i posługi papieskiej „Papieża Polaka” przypomni lepiej lub mniej znane fakty z historii jednego z najbardziej znanych na świecie Polaków. Podcast dostępny będzie na stronie podcasty.rp.pl już od 18 maja w ramach cyklu „Wydarzyło się 100 lat temu...”.
***
Więcej informacji o wydarzeniach na https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/santo-subito-prorok-naszych-czasow-juz-w-poniedzialek-wyjatkowy-koncert/ oraz www.facebook.com/events/240318793958866/.
Koncert (również w wersji z audiodeskrypcją) dostępny 18 maja od godz. 18:00 na kanale: https://youtube.com/niepodlegla1918.
Działania Biura Programu „Niepodległa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nominacją Ojca Świętego Franciszeka, z dnia 13 września 2024 r., dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel został ogłoszony arcybiskupem szczecińśko-kamieńskim.
»Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim biskupa Wiesława Śmigla, dotychczasowego biskupa diecezji toruńskiej. Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
»Fundacja SZCZECIŃSKA, we współpracy z ogólnopolską kapitułą Parlamentu Jakubowego serdecznie zaprasza w dniach od 13 do 15 września br. do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Parlament Jakubowy Szczecin 2024. Tegoroczna, XI sesja tego ogólnopolskiego spotkania odbędzie się pod hasłem „Posługa kapłańska wśród caminowiczów: doświadczenia – oczekiwania – szanse” – pierwszy raz w Szczecinie.
»