1 Sesja naukowa z okazji Złotego Jubileuszu święceń kapłańskich bp Mariana Błażeja Kruszyłowicza | Kościół Szczecińsko-kamieński
Poniedziałek, 29 maja 2023 r. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji Poniedziałek IX tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Urszuli Ledóchowskiej

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA 19 maja 2010 19:07 wyświetleń: 7346 Webmaster

Sesja naukowa z okazji Złotego Jubileuszu święceń kapłańskich bp Mariana Błażeja Kruszyłowicza

Kościół katolicki w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej w okresie przemian społeczno-politycznych to temat sesji naukowej oragnizowanej przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską, dedykowanej Biskupowi Marianowi Błażejowi Kruszyłowiczowi z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich i 20. rocznicy sakry biskupiej.
Zobacz galerię zdjęć z sesji i Jubileuszowej Mszy Świętej
  /fot.: Webmaster /
/fot.: Webmaster /
Sesja odbyła się 20 maja 2010 r. (czwartek) o godz. 9.30w auli Jana Pawła II Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego ul. Papieża Pawła VI nr 2 w Szczecinie
Godz. 9.30 Powitanie Gości:
Ks. dr hab. prof. US Zdzisław Kroplewski, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego
Godz. 9.35 Wystąpienie laudacyjne:
O. dr Roman A. Soczewka OFMConv, Prezentacja życia i działalności Księdza Biskupa Mariana Błażeja Kruszyłowicza OFMConv, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Godz. 10.00 Wystąpienie wprowadzające:
Abp prof. dr hab. Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, Źródła duchowości Europy Środkowo-Wschodniej.
Godz. 10.20-11.30 - część I: Białoruś i Rosja
Prowadzący: O. Prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv
Prelegenci:
Godz. 10.20      Abp Tadeusz Kondrusiewicz, Odradzanie się struktur i działalności Kościoła katolickiego na Białorusi i w Federacji Rosyjskiej.
Godz. 10.40      Ks. Prałat dr Andrzej Steckiewicz, Przywrócenie do istnienia i działalność Wyższego Seminarium Duchownego na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Godz. 10.55      Ks. Prałat mgr Jerzy Steckiewicz, Powrót Kościoła katolickiego na terytorium Okręgu Kaliningradzkiego.
Godz. 11.10      O. Nikołaj Dubinin OFMConv, Posługa zakonu franciszkańskiego w Federacji Rosyjskiej
w okresie przemian społeczno-politycznych, z podkreśleniem działalności wydawniczej, zwłaszcza publikacji Encyklopedii Katolickiej.
Godz.12.00-14.00 - część II: Rumunia i Polska
Prowadzący: Ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman
Prelegenci:
Godz. 12.00      Ks. Bp Petru Gherghel, Obrona żywotności Kościoła katolickiego w Rumunii w czasach dyktatury komunistycznej i odradzanie się struktur kościelnych oraz dynamizmu duszpasterskiego w okresie zmian społeczno-politycznych.
Godz. 12.20      O. Sebastian Diac OFMConv, Odradzanie Prowincji Franciszkańskiej św. Józefa w Rumunii, jej rozwój i zaangażowanie duszpastersko-misyjne.
Godz. 12.40      O. Prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv, Beatyfikacja (1971) i kanonizacja (1982)
Ojca Maksymiliana Marii Kolbego jako jedna z przyczyn ożywienia religijnego w Polsce.
Godz. 13.00      Ks. Prałat dr Ireneusz Sokalski, Powstanie i rozwój katolickich mediów elektronicznych
w Polsce w okresie przemian społeczno-politycznych.
Godz. 13.15 Wystąpienie konkludujące:
O. Prof. dr hab. Leon Dyczewski OFMConv, Dziedzictwo kulturowe Europy Środkowo-Wschodniej, jego charakterystyka i ewolucja w konsekwencji przemian społeczno-politycznych.
Godz. 13.35 Dyskusja
Uroczystości Jubileuszowe zakończyła uroczysta Msza Święta, o godz. 18.00, w Bazylice Katedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie.
aktualizowano: 2011-03-12 12:05
Wszystkich rekordów:

Polecane:

900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona - portal wydarzenia

W związku z nadchodzącym w 2024 roku jubileuszem 900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu powstała specjalna strona internetowa: www.swietyotton.pl. W jej zasobach znajduje się między innymi historyczny opis tego wydarzenia oraz materiały dotyczące działalności św. Ottona i chrystianizacji Pomorza przygotowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

»

Dni Młodych w Wolinie 8-10 czerwca 2023

Pod adresem www.zapisy.ichtis.info trwa elektroniczna rejestracja grup uczestników na Archidiecezjalne Dni Młodych, które odbędą się w Wolinie w dniach 8-10 czerwca br. Serdecznie zapraszamy wszystkie dekanaty i parafie do organizacji grup uczestników tak, aby jak najwięcej wspólnot i młodzieży mogło być reprezentowanych w czasie tegorocznego spotkania. W spotkaniu weźmie udział także grupa młodzieży z Archidiecezji Bamberg.

»

Diecezjalne odnowienie przyrzeczeń wspólnoty Legionu Maryi

W tym roku członkowie Legionu Maryi z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zgromadzili się w sobotę, 29 kwietnia 2023r., w Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie na corocznym uroczystym odnowieniu przyrzeczeń. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności