1 Powstaje pierwsza w Szczecinie szkoła o modelu edukacji spersonalizowanej | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 26 grudnia 2024 r. imieniny: Dionizego, Kaliksta, Szczepana Oktawa Narodzenia Pańskiego | Święto Św. Szczepana

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA

KULTURA 31 maja 2011 21:30 wyświetleń: 11295 ks. S. Zyga

Powstaje pierwsza w Szczecinie szkoła o modelu edukacji spersonalizowanej

Uroczystego poświęcenia budowy i kamienia węgielnego pod pierwszy w Województwie Zachodniopomorskim kompleks budynków: przedszkola koedukacyjnego, szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum dla dziewcząt, w których realizowany będzie model edukacji spersonalizowanej i zróżnicowanej, dokonał w niedzielę, 29 maja 2011, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga.

 

Budowy podjęli się rodzice, którzy poznawszy model edukacji zróżnicowanej i spersonalizowanej uznali go za najlepszy dla swoich dzieci, a nie znajdując takiej oferty wśród zachodniopomorskich placówek postanowili „wziąć sprawy w swoje ręce”.
W budowanym obiekcie swą dotychczasową działalność będzie kontynuowało szczecińskie Przedszkole „FALE”, utworzone z inicjatywy rodzin naszego regionu i prowadzone przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „STERNIK”. Model edukacyjny realizowany w tego typu placówkach zakłada edukację całościową od przedszkola do matury. Prymat wychowania nad dydaktyką, praca nad dobrymi nawykami (pracowitość, porządek, wytrwałość, radość, przyjaźń, etc.), ścisła współpraca szkoły i rodziny oraz edukacja spersonalizowana i zróżnicowana za względu na płeć – to główne filary, na których opierają swoją działalności placówki edukacyjne „Sternika”.

 

Niezwykle ważną rolę odgrywa tu edukacja spersonalizowana. Począwszy od przedszkola, każda rodzina ma do dyspozycji swojego opiekuna (tutora), z którym ustala plan osobistego rozwoju dziecka. W ciągu roku szkolnego oboje rodzice regularnie spotykają się z opiekunem w celu omówienia postępów wychowawczo – dydaktycznych. Od poziomu szkoły podstawowej placówki prowadzone są osobno dla dziewcząt i chłopców. Celowo używa się właśnie tego terminu: „dla dziewcząt”, „dla chłopców”, a nie – szkoła żeńska i szkoła męska. Różnica jest zasadnicza. W tym drugim przypadku chodzi o placówki, gdzie po prostu uczą się same dziewczynki lub sami chłopcy. „Szkoła dla…” to coś innego. Tu cały program wychowawczo – edukacyjny jest dostosowany do naturalnych różnic rozwojowych jakie istnieją pomiędzy dziewczętami i chłopcami, co rzutuje na sposób przyswajania przez nich wiedzy, pracę w grupie, wzajemną komunikację. Dzięki edukacji spersonalizowanej i zróżnicowanej można bardziej precyzyjnie dobierać narzędzia edukacyjne i skuteczniej pomagać dziecku w rozwijaniu własnych talentów.

 

Szkoły Sternika, które są owocem inicjatywy rodziców, zachowują swą chrześcijańską tożsamość, nie będąc szkołami wyznaniowymi, tj. placówkami założonymi przez diecezję, lub jakąś inną instytucję religijną. Z myślą o pełnym wzroście człowieka, w szkołach STERNIKA rodzicom i uczniom proponuje się, z zachowaniem zasad wolności sumienia, formację i opiekę duchową, które oparte są o prawdy wiary katolickiej. Uniwersalizm zasad sprawia, że w szkołach tych mogą kształcić się, i rzeczywiście kształcą się, uczniowie różnych wyznań i przekonań. Opiekę duszpasterską, na prośbę Stowarzyszenia STERNIK, będą sprawowali kapłani Opus Dei - Prałatury Personalnej Kościoła Katolickiego. Korzystanie z formacji religijnej jest dobrowolne.

 

Placówki „STERNIKA” działają w Polsce od ośmiu lat, między innymi w Józefowie, Nadarzynie, Poznaniu Krakowie i Szczecinie. Z inicjatywy rodziców powstały również pierwsze w Polsce Szkoła dla dziewcząt „Strumienie” i Szkoła dla chłopców „Żagle”. Od września 2011 rodzice w kolejnych miastach takich jak Poznań, Kraków i Szczecin planują otworzenie pierwszych klas w szkołach podstawowych, w których będzie realizowany ten model edukacyjny. Więcej informacji na stronach: www.sternik.edu.pl oraz www.easse.org.pl

aktualizowano: 2011-07-07 00:51
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2024

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.

»

Dyspensa od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek, 27 grudnia 2024 r.

Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej  i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.

»

Betlejemskie Światło Pokoju w szczecińskiej Kurii

Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności