1
6 kwietnia br., na Wydziale Teologicznym US odbyła się promocja książka pt. „Arcybiskup prof. dr hab. Kazimierz Majdański. Obrońca życia i mąż stanu”, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz galerię zdjęć
Arcybiskupowi Kazimierzowi Majdańskiemu przyszło żyć i posługiwać w bardzo trudnych czasach, wymagających ogromnej wiedzy, charakteru, wyobraźni, wiary. Dał On jednakże bardzo piękne świadectwo Chrystusowi także na tej zachodniopomorskiej ziemi. Objęło ono różne wymiary Jego posługi kapłańskiej i biskupiej. Szczególny wyraz znalazło w aktywności na rzecz życia i rodziny – „Wasz Pasterz, biskup Kazimierz Majdański nosi w swojej pasterskiej «legitymacji» ten wielki temat, tę wielką sprawę: rodzina. Małżeństwa i rodziny. Sprawie tej służył i służy, nie tylko w Polsce, ale także w Rzymie” (Jan Paweł II, Szczecin 11 czerwca 1987 r.) – oraz w wymiarze działalności religijnej, naukowej, społecznej i moralnej, również na polu pojednania między zwaśnionymi narodami oraz wymiarze wewnętrznym Rzeczypospolitej. Ważna jest tu przestrzeni patriotyczna. Dał temu wyraz prezydent Lech Kaczyński 11 listopada 2007 r. w następujących słowach: „Przyznałem dziś Order Orła Białego Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi (...) także za uparte propagowanie polskości na ziemiach odzyskanych po roku 1945, za tworzenie podstaw polskiego życia religijnego na tych obszarach, które przecież dziś obejmują jedną trzecią terytorium Rzeczypospolitej”.
Autorami, oddanej do rąk Czytelników książki są osoby, które znały osobiście śp. Arcybiskupa Majdańskiego. Znawcy różnych dziedzin życia kościelnego, naukowego, medycznego, społecznego i politycznego pragną w dowód wdzięczności złożyć w darze Wielkiemu Człowiekowi swoje dociekania naukowe i wspomnienia.
W książce, w dwóch częściach stanowiących tkankę naukową tej publikacji, zostały uwypuklone najważniejsze wymiary życia i posługi Księdza Arcybiskupa, jako obrońcy życia i męża stanu. Wymiar wspomnieniowy stanowi refleksja ośmiu osób blisko związanych z abp. Kazimierzem Majdańskim. Nadto wzbogacono niniejszą publikację słowem zarówno Dziekanów Wydziału Humanistycznego i Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, jak i Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz Prezydenta Miasta Szczecin, Rektorów Uniwersytetu Szczecińskiego (obecnego i z czasów przyznania Księdzu Arcybiskupowi Majdańskiemu doktoratu honoris causa) i Przewodniczących Rady Miasta Szczecina (z lat 2006-2010 i z czasów nadania Arcybiskupowi honorowego obywatelstwa miasta), a także najnowszą wersję bibliografii prac Księdza Arcybiskupa Majdańskiego i obszerną dokumentację fotograficzną.
Książka jest wyrazem wdzięczności szczecińskiego środowiska naukowego oraz samorządowego dla śp. abp. prof. Kazimierza Majdańskiego za trzynaście lata Jego posługi w regionie. Uważamy ponadto, że praca ta wpisuje się w jubileusz dwudziestopięciolecia Uniwersytetu Szczecińskiego.
Promocja książki odbędzie się 6 kwietnia br. o godz. 14.30 na Wydziale Teologicznym US.
Kazimierz Kozłowski i ks. Grzegorz Wejman
Zdjęcie:
Okłada książki, autor Paweł Kozioł
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz