1 Nowa książka o śp. abp. prof. Kazimierzu Majdańskiem | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 23 maja 2024 r. imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty Czwartek VII tygodnia okresu zwykłego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA

KULTURA 1 kwietnia 2011 20:25 wyświetleń: 7837 ks. S. Zyga

Nowa książka o śp. abp. prof. Kazimierzu Majdańskiem

6 kwietnia br., na Wydziale Teologicznym US odbyła się promocja książka pt. „Arcybiskup prof. dr hab. Kazimierz Majdański. Obrońca życia i mąż stanu”, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zobacz galerię zdjęć

 

Arcybiskupowi Kazimierzowi Majdańskiemu przyszło żyć i posługiwać w bardzo trudnych czasach, wymagających ogromnej wiedzy, charakteru, wyobraźni, wiary. Dał On jednakże bardzo piękne świadectwo Chrystusowi także na tej zachodniopomorskiej ziemi. Objęło ono różne wymiary Jego posługi kapłańskiej i biskupiej. Szczególny wyraz znalazło w aktywności na rzecz życia i rodziny – „Wasz Pasterz, biskup Kazimierz Majdański nosi w swojej pasterskiej «legitymacji» ten wielki temat, tę wielką sprawę: rodzina. Małżeństwa i rodziny. Sprawie tej służył i służy, nie tylko w Polsce, ale także w Rzymie” (Jan Paweł II, Szczecin 11 czerwca 1987 r.) – oraz w wymiarze działalności religijnej, naukowej, społecznej i moralnej, również  na polu pojednania między zwaśnionymi narodami oraz wymiarze wewnętrznym Rzeczypospolitej. Ważna jest tu przestrzeni patriotyczna. Dał temu wyraz prezydent Lech Kaczyński 11 listopada 2007 r. w następujących słowach: „Przyznałem dziś Order Orła Białego Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi (...) także za uparte propagowanie polskości na ziemiach odzyskanych po roku 1945, za tworzenie podstaw polskiego życia religijnego na tych obszarach, które przecież dziś obejmują jedną trzecią terytorium Rzeczypospolitej”.

Autorami, oddanej do rąk Czytelników książki są osoby, które znały osobiście śp. Arcybiskupa Majdańskiego. Znawcy różnych dziedzin życia kościelnego, naukowego, medycznego, społecznego i politycznego pragną w dowód wdzięczności złożyć w darze Wielkiemu Człowiekowi swoje dociekania naukowe i wspomnienia.

W książce, w dwóch częściach stanowiących tkankę naukową tej publikacji, zostały uwypuklone najważniejsze wymiary życia i posługi Księdza Arcybiskupa, jako obrońcy życia i męża stanu. Wymiar wspomnieniowy stanowi refleksja ośmiu osób blisko związanych z abp. Kazimierzem Majdańskim. Nadto wzbogacono niniejszą publikację słowem zarówno Dziekanów Wydziału Humanistycznego i Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, jak i Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz Prezydenta Miasta Szczecin, Rektorów Uniwersytetu Szczecińskiego (obecnego i z czasów przyznania Księdzu Arcybiskupowi Majdańskiemu doktoratu honoris causa) i Przewodniczących Rady Miasta Szczecina (z lat 2006-2010 i z czasów nadania Arcybiskupowi honorowego obywatelstwa miasta), a także najnowszą wersję bibliografii prac Księdza Arcybiskupa Majdańskiego i obszerną dokumentację fotograficzną.

Książka jest wyrazem wdzięczności szczecińskiego środowiska naukowego oraz samorządowego dla śp. abp. prof. Kazimierza Majdańskiego za trzynaście lata Jego posługi w regionie. Uważamy ponadto, że praca ta wpisuje się w jubileusz dwudziestopięciolecia Uniwersytetu Szczecińskiego.

Promocja książki odbędzie się 6 kwietnia br. o godz. 14.30 na Wydziale Teologicznym US.

 

Kazimierz Kozłowski i ks. Grzegorz Wejman

 

Zdjęcie:

Okłada książki, autor Paweł Kozioł

aktualizowano: 2011-04-18 22:58
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszu Ottonowego

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 19 maja 2024 r., Biskup Zbigniew Zieliński, Administrator Apostolski Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, uroczyście zainaugurował Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu, podczas Mszy świętej o godz.18:00, w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Na zakończenie liturgii kanclerz Kurii odczytał dekret inugurujący Rok Jubileuszowy oraz dekret Penitencjarii Apostolskiej, w któym Ojciec Święty Franciszek udzielił spacjalnych jubileuszowych odpustów.

Zdjęcia: Adam Szewczyk

 

»

Dekret inaugurujący Rok Jubileuszowy

Wyrażam nadzieję, że orędownictwo św. Ottona przyczyni się i zachęci wiernych do podejmowania trudu odnowienia i ożywienia własnej wiary. W tym duchu zachęcam do podejmowania wielorakich inicjatyw duszpasterskich, które będą pomocne w odnawianiu i umacnianiu stylu życia w duchu Chrystusowej Ewangelii.

»

Inauguracja i odpusty na Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu

W niedzielę, 19 maja 2024 r., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Biskup Zbigniew Zieliński, Administrator Apostolski Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, uroczyście zainauguruje Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu, podczas Mszy świętej o godz.18:00, w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Z racji Jubileuszowego Roku Ottonowego Ojciec Święty Franciszek udzielił spacjalnych jubileuszowych odpustów.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności