1 Nowa książka o śp. abp. prof. Kazimierzu Majdańskiem | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 27 września 2023 r. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego Środa XXVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Wincentego a Paulo

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA

KULTURA 1 kwietnia 2011 20:25 wyświetleń: 7595 ks. S. Zyga

Nowa książka o śp. abp. prof. Kazimierzu Majdańskiem

6 kwietnia br., na Wydziale Teologicznym US odbyła się promocja książka pt. „Arcybiskup prof. dr hab. Kazimierz Majdański. Obrońca życia i mąż stanu”, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zobacz galerię zdjęć

 

Arcybiskupowi Kazimierzowi Majdańskiemu przyszło żyć i posługiwać w bardzo trudnych czasach, wymagających ogromnej wiedzy, charakteru, wyobraźni, wiary. Dał On jednakże bardzo piękne świadectwo Chrystusowi także na tej zachodniopomorskiej ziemi. Objęło ono różne wymiary Jego posługi kapłańskiej i biskupiej. Szczególny wyraz znalazło w aktywności na rzecz życia i rodziny – „Wasz Pasterz, biskup Kazimierz Majdański nosi w swojej pasterskiej «legitymacji» ten wielki temat, tę wielką sprawę: rodzina. Małżeństwa i rodziny. Sprawie tej służył i służy, nie tylko w Polsce, ale także w Rzymie” (Jan Paweł II, Szczecin 11 czerwca 1987 r.) – oraz w wymiarze działalności religijnej, naukowej, społecznej i moralnej, również  na polu pojednania między zwaśnionymi narodami oraz wymiarze wewnętrznym Rzeczypospolitej. Ważna jest tu przestrzeni patriotyczna. Dał temu wyraz prezydent Lech Kaczyński 11 listopada 2007 r. w następujących słowach: „Przyznałem dziś Order Orła Białego Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi (...) także za uparte propagowanie polskości na ziemiach odzyskanych po roku 1945, za tworzenie podstaw polskiego życia religijnego na tych obszarach, które przecież dziś obejmują jedną trzecią terytorium Rzeczypospolitej”.

Autorami, oddanej do rąk Czytelników książki są osoby, które znały osobiście śp. Arcybiskupa Majdańskiego. Znawcy różnych dziedzin życia kościelnego, naukowego, medycznego, społecznego i politycznego pragną w dowód wdzięczności złożyć w darze Wielkiemu Człowiekowi swoje dociekania naukowe i wspomnienia.

W książce, w dwóch częściach stanowiących tkankę naukową tej publikacji, zostały uwypuklone najważniejsze wymiary życia i posługi Księdza Arcybiskupa, jako obrońcy życia i męża stanu. Wymiar wspomnieniowy stanowi refleksja ośmiu osób blisko związanych z abp. Kazimierzem Majdańskim. Nadto wzbogacono niniejszą publikację słowem zarówno Dziekanów Wydziału Humanistycznego i Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, jak i Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz Prezydenta Miasta Szczecin, Rektorów Uniwersytetu Szczecińskiego (obecnego i z czasów przyznania Księdzu Arcybiskupowi Majdańskiemu doktoratu honoris causa) i Przewodniczących Rady Miasta Szczecina (z lat 2006-2010 i z czasów nadania Arcybiskupowi honorowego obywatelstwa miasta), a także najnowszą wersję bibliografii prac Księdza Arcybiskupa Majdańskiego i obszerną dokumentację fotograficzną.

Książka jest wyrazem wdzięczności szczecińskiego środowiska naukowego oraz samorządowego dla śp. abp. prof. Kazimierza Majdańskiego za trzynaście lata Jego posługi w regionie. Uważamy ponadto, że praca ta wpisuje się w jubileusz dwudziestopięciolecia Uniwersytetu Szczecińskiego.

Promocja książki odbędzie się 6 kwietnia br. o godz. 14.30 na Wydziale Teologicznym US.

 

Kazimierz Kozłowski i ks. Grzegorz Wejman

 

Zdjęcie:

Okłada książki, autor Paweł Kozioł

aktualizowano: 2011-04-18 22:58
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego 2023/24

Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża zaprasza osoby, które pragną bardziej duchowo przeżywać Eucharystię, łączyć harmonijnie śpiew z liturgią, na roczny kurs (jedna sobota w miesiącu) związany z animacją śpiewu podczas liturgii.

»

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2023

W dniach 22 - 23 września 2023 roku miała miejsce coroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim, po którym odbyło się czuwanie, prowadzone przez wspólnotę Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. O północy odprawiona została uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył Biskup Henryk Wejman. Całonocne czuwanie pielgrzymów zakończone zostało poranną Drogą Krzyżową na Jasnogórskich Wałach.

Zdjęcia: Wojciech Kłosowski

»

Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Niektórzy pielgrzymowali od 25 lipca. 13 sierpnia zostali powitani na Jasnej Górze. Fot. Archiwum. 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności