1 Koncert dedykowany | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 30 listopada 2023 r. imieniny: Andrzeja, Maury, OndraszkaCzwartek tygodnia okresu zwykłego | Święto Św. Andrzeja Apostoła

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA 4 czerwca 2011 12:13 wyświetleń: 7881 ks. S. Zyga

Koncert dedykowany

Pod honorowym patronatem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, odbędzie się coroczny koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wzorem lat ubiegłych koncert odbędzie się w nocnej scenerii Cmentarza Centralnego w Szczecinie.

 

10 czerwca 2011 roku, wieczorną porą (godz. 22.00), przestrzeń Cmentarza Centralnego w Szczecinie wypełnią głęboko poruszające dźwięki Pieśni o ziemi Gustava Mahlera – symfonii wokalnej na dwa głosy solowe. Przeżywające od kilkunastu lat wielki renesans popularności kompozycje austriackiego kompozytora należą do najwybitniejszych dzieł symfoniki oraz liryki wokalnej okresu późnego romantyzmu, silnie wiążąc się z niespokojnym duchem wiedeńskiej secesji. Symfonia, która będzie zaprezentowana podczas koncertu dedykowanego Tym, którzy nie powrócili z morza, jest nie tylko jednym z najgłębszych i tajemniczych dzieł Mahlera, ale także jednym z najbardziej poruszających utworów muzycznych inspirowanych tajemnicą istnienia i transcendencji. Pieśń o ziemi, skomponowana do wierszy poetów chińskich w niemieckim przekładzie Hansa Beghtego, łączy dwie kultury – Wschodu i Zachodu - dotykając granicy życia i śmierci, wieczności i przemijania.

Mamy nadzieję, że wspólne przeżywanie muzyki genialnego kompozytora, którego setną rocznicę śmierci czci cały muzyczny świat, w miejscu tak szczególnym, nastrojowym i zachęcającym do refleksji pozwoli nam uczcić tradycję pamięci o tych, których porwał wiatr historii, skupić się na tym, co ważne i piękne. Liczymy, że niezwykłe dźwięki Pieśni o ziemi pomogą nam zatrzymać się na chwilę, zwolnić tempo życia, pozwolić sobie na odrobinę wytchnienia, by odnaleźć równowagę ducha.

 

Oprac: Karolina Bindas

Opera na Zamku

 


 

 

…Tym, którzy nie powrócili z morza…

PIEŚŃ O ZIEMI

Gustav Mahler

wersja kameralna – oprac. A. Schönberg i R. Riehn

10 czerwca 2011 Cmentarz Centralny w Szczecinie, godz. 22.00

Obsada:

Katarzyna Hołysz – mezzosopran

Przemysław Borys – tenor

Muzycy Opery na Zamku

Dyrygent:

Piotr Deptuch

 


Cmentarz Centralny

Cmentarz Centralny w Szczecinie to miejsce szczególne. Malownicza, okazała nekropolia jest trzecią co do wielkości w Europie. To nie tyle zwykłe miejsce pochówku zmarłych, co park funeralny – rozległy, akcentujący piękno przyrody, a przez to skłaniający do zadumy i refleksji. Wraz ze wspaniałą kompozycją przestrzenną cmentarza harmonizują zachwycające elementy architektoniczne, m.in. liczne pomniki wzniesione dla upamiętnienia tych, których porwał wiatr historii. Swój pomnik w nekropolii mają również Ci, którzy nie powrócili z morza.

 

Telefoniczna rezerwacja biletów: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00

Tel.: +48 91 434 81 06, +48 91 434 81 40, +48 91 434 81 39

Kasa Opery czynna: od wtorku do piątku w godz. 12.00 – 18.00

 


 

 

PIEŚŃ O ZIEMI

Gustav Mahler

Muzyka Gustava Mahlera bardzo długo torowała sobie drogę do największych sal koncertowych świata. Początkowo widziano w niej jedynie kaprys wielkiego dyrygenta, odmawiając jakiejkolwiek wartości. Przełom, który dokonał się w latach 60 i 70 ubiegłego stulecia, był zasługą jednego w zasadzie artysty – Leonarda Bernsteina, który z popularyzacji muzyki austriackiego kompozytora uczynił niemal swoją życiową misję. Od tamtego czasu dzieła Mahlera stały się najbardziej spektakularną częścią repertuaru wielkich dyrygentów, najsławniejsze orkiestry symfoniczne świata prezentują je na światowych trasach koncertowych, a liczba rejestracji płytowych dokonanych w krótkim czasie zdumiewa. Mahler, mimo iż zawsze pragnął być wielkim symfonikiem podobnym do Beethovena, był od początku prowokatorem i tak powinien być postrzegany również dzisiaj. Towarzysząca jego muzyce atmosfera dziwaczności, histerycznego rozgorączkowania i dźwiękowego banału, zespolona z wzniosłością i subtelną liryką, utworzyła jedyny w historii muzyki amalgamat tak ekstremalnych emocji. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek wypośrodkowaniu – wypowiedzi są skrajne, co sprawia, że Mahler, pomimo ogromnej popularności swojej muzyki, pozostawił nam dzieło samotne, niepodobne do niczego, co wcześniej i później stworzono. W słynnych słowach skierowanych do Sibeliusa powiedział: Symfonia musi być jak świat – musi obejmować wszystko.

Pieśń o ziemi powstała w roku 1908, w trudnym okresie życia Mahlera – pełnym zdrowotnych i rodzinnych komplikacji. Kompozytor po ogromnym sukcesie VIII Symfonii – tzw. Symfonii tysiąca - odczuwał paniczny lęk przed skomponowaniem Symfonii Dziewiątej – pamiętając, iż dla Beethovena, Schuberta, Dworzaka i Brucknera były to symfonie ostatnie. Powstał więc projekt symfonii nietypowej – symfonii pieśni, w której żywioł instrumentalny i wokalny splatają się w idealnej harmonii. Teksty dzieła pochodzą ze zbioru „Fletnia chińska”, zawierającego swobodne tłumaczenia wierszy poetów chińskich dokonane przez Hansa Bethge. Dwójka solistów śpiewa o bólu istnienia, samotności, urodzie życia, zmysłowym pięknie i wreszcie pożegnaniu z młodością, pięknem i przyjaźnią jak to określił sam Mahler. Kluczową dla całości dzieła jest część ostatnia - Der Abschied (Pożegnanie), będąca sugestywnym obrazem zasypiania świata i stopniowo zapadającej ciemności, w której rozegra się symboliczne misterium pożegnania przyjaciela. Orkiestrowe interludium, którym jest przejmujący marsz żałobny pełen żydowskich asocjacji, doprowadza nas do dramatycznej kulminacji, symbolicznie ilustrującej kres ziemskiej wędrówki. Następuje potem najwspanialszy fragment dzieła, w którym napięcie stopniowo uspokaja się, doprowadzając w ostateczności do całkowitego rozjaśnienia. Świetlistym brzmieniom zastygłej niemal w mistycznym transie orkiestry towarzyszą w nieskończoność powtarzane słowa altu: ewig, ewig (wiecznie, wiecznie).

aktualizowano: 2011-06-11 08:40
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Archidiecezjalny Dzień Jedności kandydatów do Bierzmowania

Odpowiadając pozytywnie na zachętę Papieża Franciszka, aby co roku Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata była czasem spotkania w diecezjach z młodzieżą, kandydaci do sakramentu bierzmowania z terenu całej Archidiecezji zostali zaproszeni wraz z opiekunami do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Ap. w Szczecinie. Koordynatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej. (fot. Adam Szewczyk)

»

Święcenia kapłańskie w kościele seminaryjnym

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada 2023 r., w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga udzielił święceń prezbiteratu alumnowi szczecińskiego seminarium, diakonowi Krzysztofowi Dorau. Homilię podczas uroczystości wygłosił Biskup Henryk Wejman. Nowo wyświęcony kapłan pochodzi z Sopotu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

»

Z modlitwą w Ravensbrück

W piątek, 3.11. br. w trwającej oktawie uroczystości Wszystkich Świętych  delegacja Kurii Metropolitalnej  udała się na modlitwę do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, znajdującego się w Niemczech około 120 km od Szczecina.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności