1
W ramach tegorocznego Koncertu Wielkopostnego Opera na Zamku zaprasza do Kościoła Garnizonowego na pełen refleksji poruszający koncert muzyki związanej z przeżywanymi misteriami Wielkiego Postu.
Opis Koncertu:
Wielki Post to czas refleksji na temat życia, cierpienia, zadumy i kontemplacji krzyża, przemiany swojego postępowania, przygotowanie duchowe do Świąt Wielkanocnych.
Podczas Koncertu Wielkopostnego realizowanego przez Operę na Zamku usłyszymy najpiękniejsze i niezwykle poruszające utwory: Popule meus Mariana Sawy oraz Dwa motety wielkopostne Pawła Łukaszewskiego. W drugiej części koncertu po raz pierwszy w Szczecinie usłyszymy Stabat Mater Janusza Stalmierskiego.
Wystąpią: Iwona Hossa – sopranistka oraz Chór i Orkiestra Opery na Zamku prowadzone przez Małgorzatę Bornowską.
Doskonałym miejscem do przeżywania czasu wielkopostnego i uczestnictwa w koncercie będzie klimatycznie oświetlone wnętrze Kościoła Garnizonowego p.w. św. Wojciecha w Szczecinie.
Koncert odbędzie się 3 marca 2018 roku o 19.30. Bilety w cenie 15-20 zł można kupić w kasie Opery na Zamku oraz za pośrednictwem strony internetowej www.opera.szczecin.pl.
Janusz Stalmierski – kompozytor. Urodzony w Stargardzie Szczecińskim, kompozycję studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu u prof. A. Koszewskiego. Od 2012 roku jest prorektorem ds. artystycznych, naukowych i kontaktów międzynarodowych w Akademii Muzycznej w Poznaniu, do 2016 był również wykładowcą w Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureat konkursów kompozytorskich, m.in.: Ogólnopolskiego Konkursu na Pieśń Chóralną a cappella im. S. Wiechowicza, Konkursu dla Młodych Kompozytorów ZKP, Konkursu Kompozytorskiego im. K. Szymanowskiego oraz nagród, m.in. wojewody szczecińskiego „za osiągnięcia twórcze w dziedzinie muzyki”, Nagrody Artystycznej Prezydenta Szczecina. Autor hejnału Szczecina. Trzon twórczości Janusza Stalmierskiego stanowi muzyka wokalno-instrumentalna.
Małgorzata Bornowska – chórmistrz, dyrygent, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Edukacji Muzycznej w AMiFC w Warszawie, Podyplomowe Studia w zakresie Chórmistrzostwa, a później Emisji Głosu w AM w Bydgoszczy. W 2011 r. uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura (Uniwersytet Muzyczny F. Chopina w W-wie). Współpracowała ze Szczecińskim Chórem Chłopięcym „Słowiki”, była korepetytorem wokalnym w Chórze Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Od 2005 r. chórmistrz w Operze na Zamku w Szczecinie. Sprawowała kierownictwo muzyczne nad spektaklami: Farfurka królowej Bony, O krasnoludkach i sierotce Marysi oraz nad widowiskiem Dla Niepodległej, których jest również dyrygentem. Pracuje również jako adiunkt w Akademii Sztuki w Szczecinie, a od września 2017 r. prowadzi Chór Amatorski przy Operze na Zamku.
Iwona Hossa – sopran, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (1998), solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu, związana również z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi w Polsce i za granicą. Laureatka licznych nagród, m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas. Dokonała wielu prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej, m.in. W. Kilara, J. Maksymiuka, M. Jasińskiego i P. Serafińskiego. Na swoim koncie ma liczne nagrania płytowe, m. in. Stabat Mater i Litanię do Marii Panny K. Szymanowskiego, wzięła także udział w nakręconym przez BBC Holocaust: A Music Memorial Film from Auschwitz, który otrzymał Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii „najlepszy program poświęcony sztuce”.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz