1 Jarmark Jakubowy i odpust w szczecińskiej katedrze | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 28 czerwca 2022 r. imieniny: Florentyny, Ligii, Leona Wtorek XIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Ireneusza

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA

KULTURA 20 lipca 2010 21:34 wyświetleń: 8398 x. S.Z.

Jarmark Jakubowy i odpust w szczecińskiej katedrze

Uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Apostoła, patrona Bazyliki Katedralnej w Szczecinie, połączone z Drugim Jarmarkiem Jakubowym, odbyły się w dniach 22 – 25 lipca 2010 r.
Punktem centralnym uroczystości była Msza Święta odpustowa w niedzielę, 25 lipca, o godz. 18.00.
Przez cały czas uroczystości odpustowych, na Placu Katedralnym, Placu Orła Białego i ul. Grodzkiej, trwał Jarmark Jakubowy z produktami regionalnymi, rękodziełem i wyrobami rzemieślniczymi.
Rodziny z dziećmi mogły wysłuchać koncertu zespołu Arka Noego, który odbył się w piątek, 23 lipca, o godz. 16.30, na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.
W programie były również: Nocne Kino Dobrych filmów, pokazy teatralne, koncerty, bezpłatne wjazdy na wieżę i wiele innych atrakcji.
Od strony duchowej do uroczystości przygotowywały rekolekcje odpustowe trwające od 22 do 24 lipca br. (czwartek – sobota), o godz. 18.00. Nauki rekolekcyjne wygłosił Ksiądz Kan. Dariusz Knapik – ekonom Archidiecezji.
Szczegółowy program w załączniku.

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE SZCZECIŃSKIEJ KATEDRY
I DRUGI JARMARK JAKUBOWY W SZCZECINIE
Pośród wielu propozycji kulturalno – rozrywkowych skierowanych do mieszkańców Szczecina i województwa, chyba żadna nie łączy w sobie tak ściśle wymiaru materialnego i duchowego, świeckiego i sakralnego jak Jarmark Jakubowy, który już po raz drugi odbył się w naszym mieście. Jarmark, który towarzyszy uroczystościom odpustowym w Bazylice Katedralnej p.w. św. Jakuba już na stałe wpisał się w kalendarz głównych uroczystości Szczecina, obok Dni Morza czy Urodzin Miasta. Tegoroczny Jarmark trwał od 22 do 25 lipca i mógł śmiało konkurować z innymi tego typu imprezami, jak Jarmark Dominikański w Gdańsku, czy Jarmark Jagielloński w Lublinie. Przez trzy dni centralną świątynię naszego miasta oraz Plac św. Jakuba odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
W czasie uroczystości odpustowych, Plac Katedralny, Plac Orła Białego i ul. Grodzka zamieniły się w jeden wielki targ, jak to drzewiej bywało w średniowieczu. Jarmark Jakubowy był wyjątkowym wydarzenie artystyczno-kupieckie, łączącym w swojej formule prezentację wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych twórców tradycyjnych z naszego regionu i całego kraju. Jednocześnie, w tym samym czasie w katedrze gromadziły się setki osób na adoracji Najświętszego Sakramentu i indywidualnej modlitwie. Od strony duchowej do uroczystości przygotowywały także rekolekcje odpustowe trwające od 22 do 24 lipca br. (czwartek – sobota), o godz. 18.00. Nauki rekolekcyjne, podczas których katedra była wypełniona po brzegi, wygłosił ks. kan. Dariusz Knapik – ekonom archidiecezji. Nie można pominąć istotnego i radującego serce faktu, iż w tych dniach bardzo wiele osób skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania oraz przystąpiło do komunii św.
Hejnał zagrany 22 lipca o godz. 12:00 z wieży katedralnej był oficjalnym znakiem rozpoczęcia uroczystości odpustowych. Obok rejestracji Jakubów i nauk rekolekcyjnych, wydarzeniem wieczoru pierwszego dnia jarmarku było „Nocne Kino Dobrych Filmów”. Mieszkańcy Szczecina i goście licznie odwiedzali również wieżę centralnej świątyni Szczecina, aby podziwiać panoramę miasta.
Drugiego dnia odpustu, w katedrze licznie gromadziły wiernych koncerty organowe, których można było wysłuchać co 15 minut. Wydarzeniem, które pozostanie niezapomniane dla najmłodszych, ale także dla ich rodziców był koncert zespołów Arka Noego i Dikanda, który odbył się na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Tego dnia także, już po raz kolejny miało miejsce wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Noc w Katedrze”. Od godz. 21:00 do 23:00 można było wysłuchać koncertów organowych, znanych i nieznanych historii o kościele św. Jakuba oraz zobaczyć panoramę Szczecina nocą. O godz. 22:30 zaprezentował się ze swoim spektaklem Teatr Ognia z Kobylanki.
Sobota – 24 lipca – to trzeci dzień odpustu i towarzyszącego mu jarmarku. Centralnym wydarzeniem tego dnia była Msza św. z udziałem Izb Rzemieślniczych sprawowana o godzinie 11:00 z okazji Święta Chleba. Zamierzeniem organizatorów Święta Chleba była prezentacja produktów tradycyjnych oraz efektów pracy lokalnych rzemieślników. Podczas tego wydarzenia zaprezentowali się producenci pieczywa i wyrobów cukierniczych. Odbył się także konkurs, który miał na celu wyłonienie produktu regionalnego. Wszyscy, którzy odwiedzili Jarmark Jakubowy mieli możliwość nabycia wyrobów zachodniopomorskich cukierników i piekarzy. Patronat honorowy nad Świętem Chleba objął wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jan Krawczuk. Wydarzenie to z pewnością pomogło lepiej poznać regionalne tradycje oraz podnieść świadomość kulturową mieszkańców. Dzięki temu, województwo zachodniopomorskie ma szansę stać się bardziej rozpoznawalne na mapie Polski, jako region bogaty w tradycje kulinarne i kulturowe.
Obok Święta Chleba, przez cały dzień odbywały się koncerty organowe w katedrze i występy zespołów folklorystycznych przed świątynią. Można było także zwiedzać Obóz Rycerski przygotowany przez Bractwo Maltańskie, a dzieci miały możliwość udziału w niezwykłej i specjalnie dla nich przygotowanej zabawie – „Ekowędrówce z Jakubem”. O godzinie 16:00 miał miejsce pokaz walk i tańców rycerskich. Jednym z głównych wydarzeń trzeciego dnia odpustu była wieczorna modlitwa Liturgii Godzin – Nieszpory, w której uczestniczyli wszyscy kanonicy Kapituły Katedralnej. Natomiast po Mszy św. z nauką rekolekcyjną o godz. 18:00, wystąpiła „Fala Lwowska” – kapela ze Lwowa, która skutecznie zachęciła odwiedzających jarmark do żywego tańca.
Czwartym i centralnym dniem odpustu ku czci św. Jakuba była niedziela – dzień liturgicznego wspomnienia Patrona Katedry, a być może wkrótce także całego miasta Szczecina. Podczas wszystkich Mszy św., katedra po brzegi była wypełniona wiernymi, którzy równie licznie korzystali z sakramentu spowiedzi. Po Mszy o godz. 12:00, odbyło się święcenie pojazdów. Obok takich atrakcji jak zabawy dla dzieci, występy zespołów folklorystycznych, koncerty organowe, możliwości degustacji potraw regionalnych, dużym zainteresowaniem cieszył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łobza, która już po raz drugi uświetniła uroczystości odpustowe. Kulminacją odpustu i jarmarku był niedzielny „Korowód Jakubowy” ulicami Szczecina, w którym o godz. 17.00 przeszli mieszkańcy miasta oraz licznie przybyli pielgrzymi i goście.
Zaraz po korowodzie, który był także okazją do prezentacji regionalnych strojów, odbyło się centralne wydarzenie uroczystości – Msza św. odpustowa w szczecińskiej katedrze. Odprawił ją o godz. 18.00 biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, który pochodzi z Choszczna. Eucharystia była zwieńczeniem odpustu i jarmarku. Na początku Mszy św. metropolita szczecińsko-kamieński – ks. abp Andrzej Dzięga wyraził zadowolenie, że podczas jarmarku wiele osób odwiedziło katedrę także na prywatną modlitwę i skorzystało ze spowiedzi św. – Ta Msza św. zwieńcza uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba u nas w Szczecinie, a także zwieńcza wielkie dzieło ludzi rzemiosła jakim stał się kolejny już rok Jarmark św. Jakuba – powiedział na początku Mszy św. abp Andrzej Dzięga. – Wszystkich was pielgrzymi z całego miasta i spoza miasta, przybysze i goście, gorąco pozdrawiam w tej modlitwie. Homilię natomiast wygłosił ks. bp Grzegorz Kaszak. Prawidłowo ukształtowane sumienie chrześcijańskie, tak podkreśla Kongregacja Nauki Wiary, nie pozwala nikomu popierać w głosowaniu programu politycznego czy też pojedynczej ustawy, w których podstawowe treści wiary i moralności byłyby obalane przez sformułowania alternatywne albo przeciwne tymże treściom – mówił biskup. – Oceńcie więc sami, jakie to sumienie i o jakie to sumienie w tym przypadku, w przypadku polityków i nas wszystkich chodzi – kontynuował.
Odpust i towarzyszące mu działo jarmarku połączyło ze sobą różne rzeczywistości: religijną, kulturową, artystyczną. Jarmark ma promować nie tylko katedrę, ale cały Szczecin. Jest możliwe, aby dzieło to konkurowało z największymi tego typu wydarzeniami w Polsce i w ten sposób promowało nasz region, ponieważ świątynia katedralna znajduje się w centralnym miejscu Szczecina, jest wyjątkowa, piękna i majestatyczna. Potencjał tego miejsca jest przeogromny.
Tegoroczne uroczystości odpustowe i towarzyszący im jarmark miały wyjątkowy charakter, bowiem przypadały w Roku św. Jakuba, który wypada zawsze wtedy, gdy uroczystość św. Jakuba jest w niedzielę. Następny Rok św. Jakuba będzie miał miejsce dopiero w 2021 roku.
Kolejny odpust i jarmark już za rok. Rozpoczęliśmy już przygotowania. Jednocześnie w imieniu organizatorów tegorocznych uroczystości pragnę wyrazić jak najserdeczniejsze podziękowania wszystkim, którzy włożyli swój wkład w to wyjątkowe dzieło.
ks. Maciej Pliszka
Sekretarz Komitetu Organizacyjnego
Jarmarku Jakubowego w Szczecinie
aktualizowano: 2011-03-12 12:04
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Jubileusz 50-lecia diecezji - 28 czerwca 2022

Główną Uroczystością obchodów tego Jubileuszu będzie Dziękczynna Msza Święta we wtorek, 28 czerwca br., o godz. 18.00 w Archikatedrze Szczecińskiej. Liturgię poprzedzi różańcowe czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 17.00. Zaproszeni są wszyscy, którzy mogą przybyć.

»

Tydzień Ewangelizacyjny 6 – 10 czerwca 2022

W dniach od 6 do 10 czerwca w ramach Tygodnia Ewangelizacyjnego odbyły się spotkania modlitewne w parafii Krzyża Świętego w Szczecinie, które zgromadziły wiernych z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. 

»

Forum Synodu Biskupów – 11 czerwca 2022

W sobotę 11 czerwca 2022 r. odbyło się ostatnie Forum diecezjalnego etapu Synodu Biskupów.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności