1
Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie, Gmina Międzyzdroje oraz Stowarzyszenie Grodzisko zapraszają na IV Dzień Świętego Ottona w Lubinie, który odbędzie się w sobotę 8 czerwca 2019 r.
Wspólne świętowanie rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą o 14.00 w kościele parafialnym w Lubiniu. Na godz. 15.00 zaplanowano w kościele wykład historyczny dotyczący lubińskich odkryć archeologicznych. Następnie do godz. 20.00 na pięknych tarasach widokowych dawnego grodziska będzie można spotkać wystawców regionalnego rzemiosła oraz uczestniczyć w rodzinnych grach, zabawach, konkursach i ognisku. Każdy otrzyma poczęstunek. Serdecznie zapraszamy!
Warto przypomnieć, że Lubin należy do grona najwcześniej wymienianych w źródłach pisanych pomorskich osad. Chociaż przekazy te nie są liczne to wskazują jednoznacznie na niezwykły charakter, jaki miejscowość miała, zwłaszcza we wczesnym średniowieczu. Herbord - autor jednego z żywotów św. Ottona z Bambergu, misjonarza Pomorza - opisuje w połowie XII w. miejscowość jako gród (castellum lubinum) i informuje, że biskup bamberski wzniósł w jego obrębie ołtarz kościoła. Była to zatem jedna z kilku najstarszych chrześcijańskich świątyń na całym Pomorzu. Jak wskazują późniejsze dokumenty z lat 1186 i 1243 kościół lubiński był pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków. Drugi z autorów żywotów - Mnich z Prieflingen - opisuje miejscowość jako miasteczko Lubin (civitatula Liubin), co również wskazuje na jego niezwykłe znaczenie. Sądząc również na podstawie innych informacji pojawiających się w tych źródłach można stwierdzić, że gród w Lubinie był w XII w. główną siedzibą urzędnika książęcego zarządzającego krainą - a więc był ważną jednostką administracyjną. Gród w Lubinie został zdobyty i najprawdopodobniej doszczętnie zniszczony w czasie jednej z wypraw prowadzonych przez duńskiego króla Waldemara I w 2. poł. XII w. Stało się to najprawdopodobniej w 1173 r, a informację na ten temat przekazał duński kronikarz Saxo Gramatyk. Po upadku grodu kościół pod wezwaniem św. Mikołaja funkcjonował jeszcze bardzo długo jako kościół parafialny, a wzmiankowany był w latach 1321-1322. Rozebrany został dopiero w czasach nowożytnych, co wiązało się z budową kościoła w miejscu, w którym świątynia stoi do dziś.
W związku z nadchodzącym w 2024 roku jubileuszem 900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu powstała specjalna strona internetowa: www.swietyotton.pl. W jej zasobach znajduje się między innymi historyczny opis tego wydarzenia oraz materiały dotyczące działalności św. Ottona i chrystianizacji Pomorza przygotowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
»Pod adresem www.zapisy.ichtis.info trwa elektroniczna rejestracja grup uczestników na Archidiecezjalne Dni Młodych, które odbędą się w Wolinie w dniach 8-10 czerwca br. Serdecznie zapraszamy wszystkie dekanaty i parafie do organizacji grup uczestników tak, aby jak najwięcej wspólnot i młodzieży mogło być reprezentowanych w czasie tegorocznego spotkania. W spotkaniu weźmie udział także grupa młodzieży z Archidiecezji Bamberg.
»W tym roku członkowie Legionu Maryi z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zgromadzili się w sobotę, 29 kwietnia 2023r., w Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie na corocznym uroczystym odnowieniu przyrzeczeń. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman.
»