1
15 czerwca 2012 r. w historycznym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu odbyła się III Pielgrzymka Sołtysów z terenu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Obecne w nim przez wieki Opactwo Cystersów było ważnym miejscem modlitwy i pracy, które wpłynęło na rozwój rolnictwa i kultury na naszych ziemiach. Pielgrzymkę połączono ze spotkaniem edukacyjno-integracyjnym sołtysów.
Do udziału w III Pielgrzymce Sołtysów zostali zaproszeni wszyscy sołtysi z terenu Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej. W spotkaniu wzięło udział ok. 300 osób. Program spotkania składał się z dwóch głównych części:
- część I - Msza Święta w intencji sołtysów, środowisk wiejskich i osób pracujących na rzecz rolnictwa na Pomorzu Zachodnim, która odbyła się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu;
- część II - Spotkanie edukacyjno-integracyjne dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego, które odbyło się w sali widowiskowo-sportowej w Kołbaczu.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, po której Ksiądz Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga dokonał poświęcenia wieży z sygnaturką na kościele parafialnym w Kołbaczu. Wieża ta została odbudowana po 34 latach z wykorzystaniem środków pomocowych pochodzących z zarządzanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Bezpośrednio po obrzędzie poświęcenia wieży uczestnicy spotkania przeszli w korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą z Dolnej Odry do hali sportowej w Kołbaczu. Drugą częścią spotkania był panel dyskusyjny, poświęcony pracy Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, a także bieżącym problemom rolników. Spotkanie rozpoczął Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, a całość prowadził Pan dr Bogdan Matławski. W dalszej części spotkania Pan Jarosław Rzepa, Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego zaprezentował działania Wydziału na rzecz wspierania rolnictwa i obszarów wiejskich regionu. Po zakończeniu prezentacji Pan dr Bogdan Matławski poprowadził dyskusję na tematy bieżące oraz tematy powiązane z wystąpieniem. Głos zabrał między innymi gospodarz gminy Pan Marek Woś, wójt gminy Stare Czarnowo, pani Małgorzata Piekutowska, Dyrektor Stowarzyszenia Dolnoodrzańskiej Inicjatywy Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz księża i sołtysi, którzy dzielili się z innymi swoim doświadczeniem.
Całe wydarzenie urozmaicone było występami zespołów folklorystycznych „Kalina” z Kobylanki oraz „Borzymianki„ z Borzymia. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli skosztować produktów regionalnych i tradycyjnych Województwa Zachodniopomorskiego.
Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz. Biuro Powiatu Gryfińskiego ARiMR zorganizowało wspólnie z Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach punkt informacyjno-promocyjny, w którym można było uzyskać informacje dotyczące działań prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także otrzymać materiały promocyjne. Podczas spotkania obecni byli także m.in.: Jan Krawczuk - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Jarosław Rzepa - Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Rybactwa, Arkadiusz Misiuro - zastępca Dyrektora Zachodniopomorskiego OR ARiMR.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz