1 Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum 2017 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 26 grudnia 2024 r. imieniny: Dionizego, Kaliksta, Szczepana Oktawa Narodzenia Pańskiego | Święto Św. Szczepana

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA

KULTURA 18 sierpnia 2017 09:59 wyświetleń: 11534 S.Z.

Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum 2017

Od 17 do 26 sierpnia w Szczecinie, Berlinie i nadbałtyckim Trzęsaczu odbędzie się po raz trzynasty Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Artystycznym patronem i jednocześnie głównym bohaterem wydarzenia będzie Sir Andrzej Panufnik, kompozytor oraz dyrygent, który nie mogąc pogodzić się z narzuconymi przez komunistów ograniczeniami swobód twórczych, opuścił Polskę i osiadł na stałe w Anglii, gdzie mieszkał i tworzył aż do śmierci.

Zaproszenie na festiwal przyjęła Lady Camilla Jessel-Panufnik. Słuchaczy usatysfakcjonują zapewne koncerty słynnej Orkiestry Filharmonii Lwowskiej, która w swej ponad stuletniej historii pierwszy raz wystąpi na Pomorzu Zachodnim. Wśród wykonawców znajdą się także Robert Kabara – skrzypek, Marcin Murawski – altowiolinista, Arkadiusz Bialic, Karol Gołębiowski, Bogdan Narloch – organiści, Andrzej Jungiewicz, Ewa Pobłocka, Gabriela Szendzielorz Sławomir Wilk – pianiści, Łukasz i Agata Długoszowie – fleciści, Bohdan Boguszewski, Volodymyr Syvokhip – dyrygenci, Orkiestry Filharmonii Lwowskiej i Academia.   

Jak zwykle koncertom towarzyszyć będzie wiele imprez, a wśród nich wystawa fotograficzna Andrzej Panufnik – życie i twórczość, a także seans filmu dokumentalnego o kompozytorze pt. Tata zza żelaznej kurtyny. Ponadto zaplanowano spotkanie z autorkami książek o twórcy, zatytułowane Andrzej Panufnik. Architekt emocji.

Festiwalowe imprezy i koncerty odbędą się w pięknych salach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Zamku Książąt Pomorskich oraz w berlińskim kościele Herz Jesu Kirche, w szczecińskiej katedrze św. Jakuba, a także w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu. 

Festiwalowa tradycja popularyzowania współczesnej muzyki polskiej będzie kontynuowana w następnych latach, między innymi poprzez prezentację dorobku kompozytorów, których dzieła na lata wykreśliły z sal koncertowych i z mediów władze komunistyczne.

W zamiarze organizatorów festiwalu jest przypomnienie, a w wielu przypadkach także odkrycie twórczości Wielkich Nieobecnych. Pierwszym z Nich będzie w tym roku Sir Andrzej Panufnik.

Więcej informacji na www.sacrumnonprofanum.eu

aktualizowano: 2017-09-11 10:04
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2024

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.

»

Dyspensa od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek, 27 grudnia 2024 r.

Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej  i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.

»

Betlejemskie Światło Pokoju w szczecińskiej Kurii

Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności