1
W Roku Wiary, w II Niedzielę Wielkiego Postu, 24 lutego 2013 r., w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga uroczyście ogłosił utworzenie Penitencjarii Archidiecezjalnej w Szczecinie
Biorąc pod uwagę potrzeby powierzonego mi Ludu Bożego w zakresie nieustannego formowania ludzkich sumień, mając też na uwadze trwającą aktualnie dyskusję na tematy bioetyczne, w tym problematykę etyczno-moralnej oceny indywidualnej odpowiedzialności poszczególnych wiernych za publicznie wygłaszane opinie a także podejmowane publicznie decyzje dotyczące promowania oraz rozszerzania możliwości stosowania naruszających porządek natury oraz godność osoby ludzkiej procedur in vitro, uwzględniając także inne, trudne współczesne kwestie etyczno-moralne, działając na mocy kanonu 145 §2 oraz kanonu 148 Kodeksu prawa kanonicznego, niniejszym Dekretem powołuję do istnienia w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej autonomiczny urząd pod nazwą: Penitencjaria Archidiecezjalna w Szczecinie.
Penitencjarię Archidiecezjalną tworzyć będzie zespół kapłanów - ekspertów z zakresu teologii pastoralnej, teologii moralnej, teologii duchowości, bioetyki i prawa kanonicznego. Na czele Zespołu stoi Penitencjarz Archidiecezjalny, wyposażony na forum wewnętrznym we wszystkie uprawnienia jurysdykcyjne, zwyczajnie przynależne biskupowi diecezjalnemu, zaś na forum zewnętrznym równy w kompetencjach wikariuszowi biskupiemu w sprawach określonych niniejszym Dekretem, podlegający bezpośrednio Arcybiskupowi Metropolicie. W skład Zespołu wchodzą Konsultorzy, według swoich kompetencji i specjalności akademickich, w liczbie od 3 do 7. Odrębny Zespół stanowią w Penitencjarii Księża Penitencjarze kapitulni i sanktuaryjni, działający zawsze z zachowaniem klauzuli forum wewnętrznego.
Do zadań Penitencjarii należeć będą przede wszystkim:
Siedzibą Penitencjarii jest budynek Sądu Metropolitalnego przy ul. Królowej Korony Polskiej 28E w Szczecinie, z zachowaniem jednak autonomii godzin urzędowania. Konieczną obsługę biurową zapewnia wiceoficjał Sądu Metropolitalnego wprowadzony do Zespołu. Wewnętrzna dynamika i metodologia działania Zespołu może być określona własnym, wewnętrznym Regulaminem.
Funkcje w Penitencjarii będą powierzane na okres 3-letnich kadencji, z możliwością ponawiania na kolejne kadencje. Pierwsza, rozpoczynająca się obecnie kadencja, będzie trwać od momentu ogłoszenia niniejszego Dekretu do końca lutego 2016 roku.
W pierwszej kadencji Penitencjarię Archidiecezjalną tworzą:
Penitencjarz Archidiecezjalny - Ksiądz Infułat Prof. dr hab. Andrzej Offmański
Konsultorzy: Ks. Infułat dr Ryszard Ziomek
Ks. Prałat Prof. dr hab. Henryk Wejman
Ks. Prałat dr Zygmunt Wichrowski
Ks. Kanonik Prof. dr hab. Wiesław Dyk
Ks. dr Artur Pestka – Wiceoficjał Sądu Metropolitalnego
Niniejszy Dekret wchodzi w życie w dniu 24 lutego 2013 r., z momentem odczytania go w czasie uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, rozpoczynającej cykl modlitw dziękczynnych za pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI.
Na trudy podejmowanych działań i radość czynionego oraz ukazywanego dobra, przede wszystkim na obfitość szafowanych łask Bożego Miłosierdzia w naszym pokoleniu, upraszam obfitości darów Ducha Świętego i z serca błogosławię.
Szczecin, dnia 24 lutego 2013 r.,
Znak: B2 – 5/2013
/-/ + Andrzej Dzięga
Arcybiskup Metropolita
Szczecińsko-Kamieński
/-/ Ks. Sławomir Zyga
Kanclerz Kurii
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz