1 Orzeczenie Sądu Okręgowego w Szczecinie: Ks. Piotr Kordula nie był tajnym współpracownikiem SB | Kościół Szczecińsko-kamieński
Niedziela, 07 sierpnia 2022 r. imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana XIX Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Sykstusa II i towarzyszy, św. Kajetana, bł. Edmunda Bojanowskiego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

INSTYTUCJE

INSTYTUCJE 10 czerwca 2011 13:16 wyświetleń: 10737 ks. S. Z.

Orzeczenie Sądu Okręgowego w Szczecinie: Ks. Piotr Kordula nie był tajnym współpracownikiem SB

W głównym wydaniu Kroniki Szczecińskiej oraz w prasie lokalnej i ogólnopolskiej w dniu 06. czerwca 2008 r. została podana informacja, że ks. prał. Piotr Kordula znajduje się na liście tajnych współpracowników SB o pseudonimie „Emil”. Lista ta została sporządzona przez Metropolitalną Komisję Historyczną badającą zasoby szczecińskiego oddziału IPN.

Ks. Piotr Kordula po zapoznaniu się z dokumentacją zawierającą raporty funkcjonariuszy SB sporządzone na podstawie relacji współpracownika o pseudonimie „Emil” złożył na ręce ks. abp. Zygmunta Kamińskiego wyjaśnienie i zapewnił, że nigdy nie był tajnym współpracownikiem SB. W celu ostatecznego wyjaśnienia powyższej sprawy w dniu 25 listopada 2008 r. złożył w Sądzie Okręgowym w Szczecinie wniosek o autolustrację wraz z oświadczeniem lustracyjnym. Po rozpoznaniu sprawy Sąd Okręgowy w dniu 16 listopada 2010 r. w swoim orzeczeniu stwierdził, że złożone oświadczenie lustracyjne jest zgodne z prawdą. W czasie trwania procesu lustracyjnego ks. Piotr Kordula nie korzystał z pomocy adwokata, a więc zdał się na tzw. sprawiedliwość sądu.

Sąd w obszernym uzasadnieniu napisał m.in.:

„W dniu 9 czerwca 1979 r. funkcjonariusz SB zarejestrował Piotra Kordulę najpierw jako kandy-data na tajnego współpracownika, a następnie jako tajnego współpracownika, pseudonim „Emil”. O fakcie rejestracji nie poinformował Piotra Kordulę, nie przedstawiał mu pisemnych deklaracji ani zobowiązań, zaś sam ksiądz nigdy żadnych dokumentów o tym charakterze nie podpisywał. Piotr Kordula nie składał także meldunków, nie otrzymywał od funkcjonariusza zadań do wykonania, nie dostawał pieniędzy. (...) Za wiarygodne należało uznać najistotniejszą część zeznań funkcjonariuszy SB, którzy konsekwentnie i stanowczo stwierdzili, że mimo rejestracji księdza Korduli pod pseudonimem „Emil", nie był on tajnym współpracownikiem służb bezpieczeństwa PRL, zaś zgromadzone w archiwum IPN meldunki osoby o tym samym pseudonimie, z całą pewnością nie pochodzą od Piotra Korduli. (...) Wydaje się natomiast, że faktyczną przyczyną publikacji medialnych o rzekomej współpracy księdza Piotra Korduli z organami służb bezpieczeństwa była działalność innej osoby, o tym samym pseudonimie „Emil”. Zgromadzony materiał dowodowy jednoznacznie wyklucza, by tą osobą był Piotr Kordula (...)”.

Szczecin, 1 czerwca 2011 r.

 

 

/-/ Ks. Edmund Cybulski     
Moderator Kurii Metropolitalnej
Szczecińsko-Kamieńskiej

aktualizowano: 2011-06-10 13:20
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Dziękczynienie za Jubileusz Diecezji

Wspominając Liturgię z okazji Jubileuszu 50. lat istnienia Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, którą Papież Paweł VI utworzył z wielkiej gorzowskiej Administratury Apostolskiej bullą Episcoporum Poloniae coetus 28 czerwca 1972 r., serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i wspólną modlitwę podczas Głównej Uroczystości obchodów tego Jubileuszu we wtorek, 28 czerwca br., w Archikatedrze Szczecińskiej.

 

»

Synodalna synteza Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Podczas Uroczystej Mszy Świętej z okazji Jubileuszu 50-lecia istnienia diecezji, 28 czerwca w Archikatedrze Szczecińskiej zostały zakończone prace diecezjalnego etapu Synodu Biskupów.

»

Jubileusz 50-lecia diecezji - 28 czerwca 2022

Główną Uroczystością obchodów tego Jubileuszu będzie Dziękczynna Msza Święta we wtorek, 28 czerwca br., o godz. 18.00 w Archikatedrze Szczecińskiej. Liturgię poprzedzi różańcowe czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 17.00. Zaproszeni są wszyscy, którzy mogą przybyć.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności