1 Normy porządkujące zasady przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 27 grudnia 2024 r. imieniny: Fabioli, Jana, Żanety Oktawa Narodzenia Pańskiego | Święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

INSTYTUCJE 7 października 2013 16:24 wyświetleń: 48428
Tematy: Kościół lokalny (126) | Abp. Andrzej Dzięga (93) |

Normy porządkujące zasady przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej.

Celem ujednolicenia praktyki duszpasterskiej, opierając się na prawodawstwie Kościoła, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga przyponina, a w niektórych przypadkach na nowo określa, normy związane z przygotowaniem do Pierwszej Komunii Świętej w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

W świetle przedstawionych rozstrzygnięć i zaleceń nie powinna być w przyszłości rozważana kwestia: „w której klasie powinna być Pierwsza Komunia Święta”, gdyż przygotowanie do wprowadzenia dziecka w pełne życie eucharystyczne, rozeznanie o jego duchowej i intelektualnej zdatności, a także wstępne rozstrzygnięcie o czasie zwrócenia się w tej sprawie do swojego proboszcza, podejmują przede wszystkim rodzice (lub inni prawni opiekunowie). Nie ma też żadnych przeszkód duszpasterskich, aby w grupowej Pierwszej Komunii Świętej uczestniczyli kandydaci w różnym wieku, analogicznie jak ma to miejsce podczas udzielania innych sakramentów świętych, szczególnie Chrztu Świętego oraz Bierzmowania.

Oto obszerne fragmenty tego dokumentu. Całość możliwa do pobrania w załączonym pliku .pdf.

(...)

Wraz z rozpoczęciem obecnego roku duszpasterskiego (2013/2014) wycofuję zasadę organizacyjną w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, że do Pierwszej Komunii Świętej przystępują dzieci klasy II szkoły podstawowej, tym bardziej, że taka zasada nie była nigdy formalnie przyjmowana, a ukształtowała się jako wieloletni zwyczaj duszpasterski, na który nałożyła się tematyka katechezy szkolnej.

Przywołuję też, jako najbardziej czytelne i duszpastersko skuteczne, odnoszące się do tej kwestii kryteria zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego i Kodeksie Prawa Kanonicznego, którymi Kościół się posługuje. Według nich:
a) do Pierwszej Komunii Świętej dopuszcza proboszcz parafii, zgodnie z kryterium jurysdykcji terytorialnej, z zachowaniem kompetencji każdego proboszcza parafii personalnej w odniesieniu do kandydata do takiej parafii przynależącego;
b) zwyczajnie wymaganą dolną granicą wiekową do podjęcia pełnego życia eucharystycznego jest ukończony 7 rok życia, co wprowadza prawne domniemanie wystarczającego używania rozumu;
c) poniżej ukończonych 14 lat proboszcz parafii dopuszcza kandydata do podjęcia pełnego życia eucharystycznego na wyraźny wniosek jego rodziców bądź innych opiekunów prawnych.

(...)

Proboszcz dopuszcza kandydata, przynależącego do powierzonej mu wspólnoty parafialnej, do pełnego udziału w życiu eucharystycznym, czyli do Pierwszej Komunii Świętej, stwierdzając, że spełnia on następujące wymogi:
a) jest ochrzczony (świadectwo chrztu), czyli przynależy do wspólnoty Kościoła katolickiego. Gdy prośba o dopuszczenie do pełnego życia eucharystycznego dotyczy kandydata, który jeszcze nie jest ochrzczony, należy - w odniesieniu do niepełnoletnich we współpracy z rodziną - zorganizować najpierw katechumenalne przygotowanie do przyjęcia Chrztu świętego;
b) ma rozeznanie, że w Komunii Świętej przyjmuje Ciało Pana Jezusa, a nie opłatek;
c) osobistym aktem wiary uznaje żywą Obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie;
d) ma osobiste pragnienie przyjmowania Ciała Pańskiego;
e) ma rozeznanie co do istoty grzechów oraz co do cnót chrześcijańskich, a także osobiście pragnie w duchowej współpracy z Panem Bogiem postępować na drodze sakramentalnego pojednania, wyrzekając się swoich grzechów i osiągając chrześcijańskie cnoty;
f) jest wolny od grzechów ciężkich.

(...)

Inicjatywa w zakresie przystępowania do Pierwszej Komunii Świętej kandydata, który nie ma jeszcze ukończonych 14 lat życia, ma zawsze wychodzić od rodziców lub opiekunów prawnych kandydata. Prośba ta ma być wyraźna, a nie domniemana. Nie ma przeszkód, by ta prośba była złożona na piśmie zgodnie z wiarą wyznawaną przez rodziców lub prawnych opiekunów. Razem z prośbą rodzice powinni przedstawić dokumentację katechezy szkolnej, a przynajmniej opinię aktualnego katechety.

We wszystkich parafiach należy ogłosić, że od tego roku duszpasterskiego, jako jeden z owoców Roku Wiary, stosowane będą dwie formy przystępowania do Pierwszej Komunii Świętej: indywidualna (rodzinna) lub grupowa. Wybór formy należy jedynie do rodziców (analogicznie jak przy sakramencie Chrztu Świętego).

Indywidualna (rodzinna) Pierwsza Komunia Święta jest przeżywana przez rodzinę uroczyście, zawsze w czasie Mszy Świętej niedzielnej lub w zwykły dzień, w terminie uzgodnionym z proboszczem, jednak poza Triduum Paschalnym. Wskazane byłoby, aby ta Msza Święta była odprawiona w intencji tej rodziny.

(...)

Grupowa Pierwsza Komunia Święta może być przeżywana w parafii jeden raz w roku, w terminie wiosennym, zgodnie z dotychczasowymi zwyczajami miejscowymi w parafii. Podtrzymując obowiązywalność dotychczasowego dwuletniego cyklu katechumenalnego przygotowania dziecka w parafii, zgłoszenia kandydatów do grupowej Pierwszej Spowiedzi Świętej oraz Pierwszej Komunii Świętej winny być dokonane przez rodziców około jednego roku przed terminem (przed wakacjami), by umożliwić pełne przygotowanie duchowe i liturgiczne zarówno kandydatom, jak też ich rodzinom.

(...)

Usilnie prosimy wszystkie rodziny, aby domowe zgromadzenia rodzinne, organizowane z racji Pierwszej Komunii Świętej zachowywały charakter przeżycia religijno-duchowego, a ewentualne prezenty także wiązane były z pogłębionym wymiarem duchowego życia dziecka.

aktualizowano: 2013-11-03 15:32
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2024

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.

»

Dyspensa od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek, 27 grudnia 2024 r.

Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej  i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.

»

Betlejemskie Światło Pokoju w szczecińskiej Kurii

Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności