1 Dekret Wykonawczy do Bulli Papieskiej SPES NON CONFUNDIT ogłaszającej Rok Jubileuszowy 2025 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 07 stycznia 2025 r. imieniny: Juliana, Lucjana, Walentyny Okres Narodzenia Pańskiego | Wspomnienie dowolne Św. Rajmunda z Penyafort

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

INSTYTUCJE

INSTYTUCJE 15 grudnia 2024 15:33 wyświetleń: 2170 SZ

Dekret Wykonawczy do Bulli Papieskiej SPES NON CONFUNDIT ogłaszającej Rok Jubileuszowy 2025

Ojciec Święty Franciszek Bullą Spes non confundit ogłosił dzień 29 grudnia 2024 r. dniem rozpoczęcia we wszystkich katedrach i konkatedrach Roku Jubileuszowego. Aby jeszcze bardziej umożliwić stawanie się skutecznym znakiem działania Boga, zachęca się, by Rok ten był czasem kontemplacji tajemnicy chrześcijańskiej nadziei, o której św. Paweł pisze, że „nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,1-2.5).

Zgodnie z Bullą Spes non confundit oraz dekretem Penitencjarii Apostolskiej O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025, istnieje dodatkowa możliwość zyskiwania odpustu zupełnego, Odpust ten można także ofiarować w intencji wiernych zmarłych. Wierni odpowiednio usposobieni, a więc w duchu prawdziwej skruchy za własne grzechy, wzbudziwszy wewnętrzną postawę całkowitego oderwania od każdego grzechu, także powszedniego, po sakramentalnej spowiedzi, przyjęciu Komunii Świętej, wyznaniu wiary i modlitwie w intencjach Ojca Świętego, mogą uzyskać tę łaskę w czasie trwania Roku Jubileuszowego, tj. od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r., w następujących okolicznościach:

1.
Wszyscy wierni, którzy odbędą pielgrzymkę do wybranego Kościoła Stacyjnego Roku Jubileuszowego, którymi na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, wskazuję i ustanawiam:
- Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie
- Konkatedrę pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim
- Bazylikę pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
- Sanktuarium Matki Bożej w Brzesku
- Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie
- Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku
- Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Resku
- Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach
- Sanktuarium Pani Fatimskiej w Szczecinie  
- Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie
- Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu
- Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie
- Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu

Wierni pielgrzymując do jednej z tych świątyń będą mogli uzyskać odpust zupełny gdy – oprócz zwykłych warunków uzyskania odpustu – będą pobożnie uczestniczyć w jednej z następujących praktyk: Mszy świętej, nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin, drodze krzyżowej, różańcu, recytacji hymnu „Akatyst” lub w nabożeństwie pokutnym, które zakończą indywidualna spowiedzią.

Wierni będą mogli uzyskać podobnie odpust jubileuszowy, jeśli indywidualnie i pobożnie nawiedzą dowolne miejsce jubileuszowe, gdzie przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.    

2.
Wierni prawdziwie skruszeni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystych celebracjach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu miejsc jubileuszowych z ważnych powodów (chorzy, osoby starsze i z niepełnosprawnością, siostry i mnisi klauzurowi, osadzeni w więzieniach, a także ci, którzy w szpitalu lub w innych miejscach opieki stale posługują chorym), uzyskają odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczeni duchowo z wiernymi obecnymi, zwłaszcza w momentach, w których słowa Ojca Świętego lub biskupów diecezjalnych są przekazywane za pośrednictwem środków masowej komunikacji, w swoim domu lub tam, gdzie powstrzymuje ich przeszkoda (np. w kaplicy klasztornej, w szpitalu, w domu opieki, w więzieniu), odmówią Ojcze nasz, wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny, ofiarowując swoje cierpienia lub życiowe trudności.

3.
Podobnie wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli udadzą się w celu odwiedzenia i poświęcenia właściwego czasu braciom znajdującym się w potrzebie lub w trudnej sytuacji (osobom chorym, samotnym, starszym i z niepełnosprawnością oraz więźniom), pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa i wypełniając zwykłe warunki duchowe, sakramentalne i modlitewne.

4.
Pomimo zasady, że dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny wierni, jeśli prawowicie przystąpią po raz drugi tego samego dnia do sakramentu Komunii w ramach celebracji eucharystycznej, będą mogli uzyskać dwukrotnie odpust zupełny tego samego dnia, obowiązujący jedynie za zmarłych.

5.
Jubileuszowy odpust zupełny można osiągnąć także przez działania wyrażające w sposób konkretny i bezinteresowny ducha pokuty odkrywając na nowo pokutną wartość piątku: powstrzymanie się w duchu pokuty przynajmniej przez jeden dzień od błahych rozrywek (realnych, ale także wirtualnych, oferowanych np. przez media i sieci społecznościowe) oraz od zbędnej konsumpcji (np. praktyka postu lub wstrzemięźliwości zgodna z ogólnymi normami Kościoła i zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski), połączona z przekazaniem odpowiedniej jałmużny na rzecz ubogich; wspieranie dzieł o charakterze religijnym lub socjalnym, zwłaszcza na rzecz obrony i ochrony życia na wszystkich jego etapach oraz samej jakości życia, opuszczonych dzieci, młodzieży zmagającej się trudnościami, starców potrzebujących opieki lub samotnych, migrantów z różnych krajów.

Ponadto, w celu ułatwienia zadań spowiednikom, Penitencjaria Apostolska, z upoważnienia Ojca Świętego, stanowi, że kapłani, którzy towarzyszą lub przyłączają się do pielgrzymek jubileuszowych poza własną diecezją, mogą korzystać z tych samych uprawnień, jakie zostały im powierzone w ich własnej diecezji.

Powyższy Dekret jest ważny jedynie w czasie trwania Roku Jubileuszu 2025.

Na owocne przeżywanie Roku Jubileuszowego 2025 z serca błogosławię.

Szczecin, dnia 12 grudnia 2024 r.
Znak: B2 - 05/2024

/-/+Wiesław Śmigiel  
        Arcybiskup Metropolita
Szczecińsko-Kamieński

/-/ks. Sławomir Zyga
    Kanclerz Kurii

aktualizowano: ponad 2 tygodnie temu, 2024-12-15
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Orszak Trzech Króli 2025 przeszedł ulicami Szczecina

Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.

»

Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 2025/26

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

»

Rok Jubileuszowy 2025 w Archidiecezji rozpoczęty

Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.

Zdjęcia: Adam Szewczyk

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności