Wcale nie było pewnie, że podczas III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, do czego pretekstem był II Krajowy Kongres Eucharystyczny, na papieskiej trasie znajdzie się w Szczecin. Wystawa (na pl. Solidarności – Centrum Dialogu Przełomy) opowiada o kulisach przygotowań papieskiej wizyty, pokazuje intencje ówczesnych władz i przypomina, jak wyglądała Polska drugiej połowy lat 80.
Przyjazd Papieża Jana Pawła II do Szczecina (11 czerwca 1987) był wyjątkowym wydarzeniem. Dodał miastu energii, wyrwał ludzi z marazmu, przyniósł nadzieję na zmiany. W organizację wizyty, w wielką operację logistyczną, były zaangażowane władze kościelne i państwowe, ale przede wszystkim mieszkańcy miasta, dzięki którym Szczecin zmienił się z dnia na dzień. Zaledwie kilka miesięcy później miasto po raz kolejny pokazało swoje niepokorne oblicze .... a potem w Polsce i Europie zmieniło się wszystko.
Jeszcze przed pielgrzymką i w trakcie jej trwania w Szczecinie i na Pomorzu miały miejsce wydarzenia, o których wiedziało niewielu, a które mogły mieć negatywny wpływ na atmosferę spotkania.
Wystawę przygotowaną przez Centrum Dialogu Przełomy można oglądać do końca lipca 2018.
Ojciec Święty Franciszek ustanowił 5 kapłanów pracujących w naszej Archidiecezji Misjonarzami Miłosiedzia, udzielając im władzy rozgrzeszania z grzechów zastrzezonych Stolicy Apostolskiej. Arcybiskup Wiesław Śmigiel uroczyście wręczył papieskie dekrety podczas modlitwy Anioł Pański, w Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.
Zdjęcia: Adam Szewczyk
»W środę, 2 kwietnia br. przypada 20. rocznica odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II – papieża.
»Już po raz dziesiaty Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury i Gmina w Policach, Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Bractwo Śpiewacze Stanowe, zapraszają na Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja odbędzie się w ruinach klasztoru augustiańskiego, w sobotę przed Niedzielą Palmowa, 12 kwietnia 2025 r., o godzinie 19:15.
»