1
Wcale nie było pewnie, że podczas III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, do czego pretekstem był II Krajowy Kongres Eucharystyczny, na papieskiej trasie znajdzie się w Szczecin. Wystawa (na pl. Solidarności – Centrum Dialogu Przełomy) opowiada o kulisach przygotowań papieskiej wizyty, pokazuje intencje ówczesnych władz i przypomina, jak wyglądała Polska drugiej połowy lat 80.
Przyjazd Papieża Jana Pawła II do Szczecina (11 czerwca 1987) był wyjątkowym wydarzeniem. Dodał miastu energii, wyrwał ludzi z marazmu, przyniósł nadzieję na zmiany. W organizację wizyty, w wielką operację logistyczną, były zaangażowane władze kościelne i państwowe, ale przede wszystkim mieszkańcy miasta, dzięki którym Szczecin zmienił się z dnia na dzień. Zaledwie kilka miesięcy później miasto po raz kolejny pokazało swoje niepokorne oblicze .... a potem w Polsce i Europie zmieniło się wszystko.
Jeszcze przed pielgrzymką i w trakcie jej trwania w Szczecinie i na Pomorzu miały miejsce wydarzenia, o których wiedziało niewielu, a które mogły mieć negatywny wpływ na atmosferę spotkania.
Wystawę przygotowaną przez Centrum Dialogu Przełomy można oglądać do końca lipca 2018.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz