1 Tablica dla litewskich lotników w szczecińskiej katedrze | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 23 listopada 2024 r. imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa Sobota XXXIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Klemensa I, św. Kolumbana

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

HISTORIA 11 lipca 2008 19:18 wyświetleń: 10778 Webmaster

Tablica dla litewskich lotników w szczecińskiej katedrze

W obecności Prezydente Republiki Literskiej, Arcybiskup Metropolita Zygmunt Kamiński poświęcił 13. lipca 2008 r. w szczecińskiej katedrze tablicę pamiątkową dedykowaną tragicznie zmarłym literwskim lotnikom z 1933 roku: Steponasowi Dariusowi i Stasysowi Girenasowi.
Tablica upamiętniająca litewskich lotników /fot.: M. Cześnin / Tablica upamiętniająca litewskich lotników
/fot.: M. Cześnin /
Steponas Darius i Stasys Girenas.  /fot.: Archiwum /
Steponas Darius i Stasys Girenas.
/fot.: Archiwum /
Szczątki zniszczonego samolotu  /fot.: Archiwum /
Szczątki zniszczonego samolotu
/fot.: Archiwum /
Rekonstrukcja litewskiego samolotu  /fot.: Archiwum /
Rekonstrukcja litewskiego samolotu
/fot.: Archiwum /
15 lipca 1933 roku w rocznicę bitwy pod Grunwaldem z Nowego Jorku wystartował samolot „Lituanika” („Bellanca” – model CH-300 Pacemaker) z litewskimi lotnikami – Steponasem Dariusem i Stasysem Girenasem. Bohaterscy lotnicy lot ten w testamencie poświęcili Wolnej Litwie, a ich celem było rodzinne Kowno. Przelecieli Atlantyk i via Szkocję i Niemcy zbliżali się do swego rodzinnego miasta, gdzie oczekiwało ich blisko 100.000 ludzi. W nocy z 16/17 lipca o godz. 0.36, gdy pokonali już 6.411. km. samolot w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach rozbił się w pszczelnickim lesie k. Myśliborza. (ówczesny Kundham – obecnie w woj. zachodniopomorski) Do celu brakowało jedynie 650 km. Był to na ówczesne czasy drugi pod względem sportowym lotniczy wyczyn.
Tragiczna śmierć Dariusa i Girenasa była komentowana wówczas przez wszystkie światowe agencje prasowe. Cała Litwa była pogrążona w żałobie. Rządowa delegacja Litwy z Vytautasem Żemkalinsem Landsbergisem na czele via Szczecin przetransportowała zwłoki lotników do Kowna, gdzie odbyły się uroczystości żałobne i pogrzeb.
Rankiem, 17 lipca 1933 roku na wieść o pszczelnickiej tragedii wyruszyli z Myśliborza do miejsca tragedii dwaj rowerzyści. Jednym z nich był – Stefan Lingowski - Polak, pracownik gospodarczy i kierowca właścicielki zamku w pobliskich Renicach (Rehnitz). Drugim był – prawdopodobnie fotograf z Soldin (Myśliborza) - Paul Kohl.
aktualizowano: 2011-03-12 12:23
Wszystkich rekordów:

Polecane:

VI Forum Ogień z Nieba w Szczecinie

W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji. 

»

Procesja ze świętymi - Szczecin 2024

Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2024

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.

Zdjęcia: Daniel Szysz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności