1 Stulecie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 23 listopada 2024 r. imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa Sobota XXXIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Klemensa I, św. Kolumbana

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

HISTORIA 29 października 2013 19:14 wyświetleń: 28179
Tematy: Kościół lokalny (125) |

Stulecie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie obchodzi w tym roku jubileusz 100 lecia wybudowania miejscowej świątyni oraz powstania parafii. Uroczystościom Jubileuszowym, które miały miejsce w sobotę, 12 października 2013 r., przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga.

Zobacz również galerię zdjęć

Jeden wiek w porównaniu z całymi dziejami świata jest niewielkim odcinkiem czasu. Jednak sto lat to przestrzeń, która zagospodarowana jest zawsze bogactwem ludzkich losów, ich życiorysów, kształtowania ich człowieczeństwa. Sto lat to także era, w której nieustannie rozwija się dzieło zbawienia wpisane w historię kościoła i poszczególnych wspólnot tworzących jego rzeczywistość. W ten bogaty charyzmat czasu komponowana został również parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie, która w tym roku obchodzi podniosły jubileusz 100 lecia wybudowania miejscowej świątyni oraz powstania parafii. Te piękne treści stały się kanwą obchodów, które miały miejsce w sobotę 12 października.

Parafia w Chojnie należy do nielicznych na terenie naszej archidiecezji, które swój rodowód wywodzą sprzed II wojny św. To niezwykle ważny fakt, gdyż ciągle uświadamiamy sobie, że przez ponad 400 lat dominowała tutaj reformacja, dlatego obecność parafii katolickiej była zawsze ogromnym ewenementem. Przypomnijmy, więc sobie krótko historię tej już stuletniej parafii. Dopomoże nam w tym monografia wydana przez parafie jubilatkę pod auspicjami ks. Kan. H. Przestackiego pod autorstwem Macieja Stryczka: „do rolniczego regionu, jakim był powiat chojeński, przyjeżdżało po I wojnie św. wiele osób za pracą. Byli to przeważnie pracownicy sezonowi, w głównej mierze katolicy. I to oni zdecydowali, że chcą mieć własną świątynię. Na terenie Nowej Marchii (historycznej krainy, której częścią jest Chojna)  pierwszy katolicki kościół powstał już w 1858 r. w Kostrzynie. Początkowo katolicy z Chojny i okolicy załatwili z władzami, iż modlić się będą w jednym z pomieszczeń dawnego poaugustiańskiego klasztoru, gdzie obecnie mieści się kaplica Matki Boskiej. Katolików było jednak coraz więcej, dlatego pojawił się pomysł budowy nowego kościoła. Na ten cel wykupiono, bowiem działkę poza średniowiecznymi obwarowaniami miasta. Trzeba wiedzieć, że jeszcze w 1926 r. pierścień obwarowań zachował się w całości. Datki samych robotników nie starczyły budowę, więc wsparł finansowo niemiecki ruch katolicki z hrabią Józefem Stolbergiem na czele. Piękna neogotycka świątynia została oddana do użytku wiernych w 1913 r. Od czasów reformacji był to pierwszy katolicki kościół w Chojnie. Służył wiernym z całej północnej części powiatu chojeńskiego. Parafia została włączona do diecezji wrocławskiej. Zmiany społeczne i wyznaniowe przyniósł koniec wojny. Przed frontem część Niemców uciekła za Odrę, ale część chojnian została. Został również z matką niemiecki ksiądz katolicki Franciszek Müller”. Dla oddania hołdu pracującym tutaj kapłanom przypomnijmy wszystkich proboszczów: ks. Klimek, ks. Papierz, ks. Franciszek Muller, ks. Andrzej Czechowicz, ks. Kazimierz Terlecki, ks. prał. Zbigniew Wójcik, ks. Kan. Waldemar Michałowski i ks. Kan. Henryk Przestacki. Dla oddania prawdy historycznej należy jeszcze dodać pracującego tutaj przez 17 lat ks prał. Pawła Mikulskiego, który był spokrewniony z ks. prał Zb. Wójcikiem i ofiarnie pomagał w odgruzowaniu i remoncie klasztoru. Niewątpliwie osobny duży artykuł należałoby napisać na temat 31 lat posługi ks. prał. Zbigniewa Wójcika, który całe swoje kapłańskie serce poświęcił heroicznej pracy duszpasterskiej nad budowaniem nieprzemijających wartości, które zostały zaszczepione w jego parafianach. Rok temu, gdy ks. prałat obchodził 60 lecie kapłaństwa przybliżyliśmy na naszych łamach postać ks. prał. Zb. Wójcika. Bez Jego wiary, siły ducha, zapału i ufnej modlitwy Chojna nie wyglądałaby dziś tak jak się obecnie prezentuje.

Wspólnota chojeńska przygotowała się do jubileuszu bardzo godnie. Duchowym odnowieniem serc parafian były Misje Święte, które zakończyły się na tydzień przed jubileuszem. Materialnym zaś dowodem troski o świątynię była wytrwała dążność a później konkretna praca, która pod przewodem proboszcza ks. Kan Henryka Przestackiego podjęta została w postaci generalnego remontu dachu kościoła, przez co bryła kościoła nabrała estetycznego wyglądu. Przed rozpoczęciem uroczystości licznie zebrani wierni, którzy wypełnili cały kościół odmówili różaniec oraz wysłuchali montażu słowno – muzycznego przypominającego pokrótce historię budowy kościoła i stuletniego funkcjonowania parafii. Uroczystościom jubileuszowym w asyście ponad 30 kapłanów przewodniczył ks. abp Andrzeja Dzięga. Dziękczynna Eucharystia zgromadziła również kapłanów pracujących dotąd w tej parafii jak i wywodzących się z niej. Obecni byli przedstawiciele samorządów: powiatowego ze starostą Wojciechem Konarskim oraz chojeńskiego z burmistrzem Adamem Fedorowiczem na czele. Nie zabrakło pocztów sztandarowych i przedstawicieli szkół, służb mundurowych, organizacji kombatanckich. W słowie Bożym Dostojny Celebrans odniósł się do wartości historycznej stulecia parafii uzmysławiając zebranym dziedzictwo pokoleń, które ja tworzyły a także znaczenie trwania tej enklawy katolicyzmu przed, w czasie i w trudnym pierwszych latach powojennych. Ks. abp nawiązał także do zmasowanych ataków na kościół, które pojawiły się w liberalnych mediach z niezwykłym spokojem serca i mądrością argumentów przedstawiając liczne fakty ukazujące proces wyolbrzymiania i manipulowania negatywnymi wydarzeniami dotykającymi życia współczesnego kościoła.  

U kresu Eucharystii do wyrażenia wdzięczności ustawiła się długa kolejka przedstawicieli wielu stanów życia publicznego i parafialnego chcących wyrazić swą radość z przeżywanego jubileuszu. Głos zabierał starosta, burmistrz, przedstawiciele grup parafialnych a także ks. Kan. Waldemar Michałowski, poprzedni proboszcz, który ze wzruszeniem przypominał swoją posługę i niektóre wątki z życia parafialnego. Po błogosławieństwie wszyscy udali się procesyjnie na zewnątrz świątyni by dokonać odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy upamiętniającej stulecie kościoła i parafii. Całe sobotnie popołudnie wypełniły występy miejscowych zespołów i artystów podczas jubileuszowego festynu. Niewątpliwym wydarzeniem był także recital piosenek w wykonaniu cenionego polskiego barda Andrzeja Cierniewskiego, który stworzył niepowtarzalne widowisko godnie czczące uroczystości jubileuszowe. Dla wielu parafian obchody stulecia były także miłą okazją do spotkania się ze swoimi kapłanami wikariuszami, którzy przed wielu laty, jako młodzi kapłani służyli swą posługą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. Stuletniej, ale nieustannie młodej duchem parafii cała archidiecezja życzy wielu łask płynących szczególnie od Serca Pana Jezusa!


Tekst i zdjęcia: ks. Robert Gołębiowski

aktualizowano: 2013-12-01 21:29
Wszystkich rekordów:

Polecane:

VI Forum Ogień z Nieba w Szczecinie

W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji. 

»

Procesja ze świętymi - Szczecin 2024

Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2024

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.

Zdjęcia: Daniel Szysz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności