1 Przyszłość Kościoła Mariackiego w Chojnie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 23 listopada 2024 r. imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa Sobota XXXIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Klemensa I, św. Kolumbana

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

HISTORIA 13 marca 2012 23:37 wyświetleń: 14377 ks. S. Z.

Przyszłość Kościoła Mariackiego w Chojnie

Monumentalny Kościół Mariacki w Chojnie – dzieło wybitnego architekta Henryka Brunsberga, wzniesiony w latach 1389 – 1407, należy do pereł gotyckiej architektury Pomorza Zachodniego. Niestety wojenne, tragiczne dzieje doprowadziły do jego degradacji a lata tuz po II wojnie św. dopełniły ogromu zniszczeń, które w bardzo jaskrawy sposób widoczne były niemal aż do końca lat 80 ubiegłego wieku.

Dopiero heroiczna zapobiegliwość dawnych mieszkańców Chojny poparta niezwykłym hartem ducha i wiarą w możliwość powodzenia ks. Kan. Antoniego Chodakowskiego sprawiły, że najpierw powstała Fundacja kościoła mariackiego a następnie podjęto szeroko zakrojone prace renowacyjne, które obecnie każą z szacunkiem oddać hołd tym, którzy doprowadzili do obecnego stanu całości bryły tej wspaniałej świątyni. W międzyczasie wielokrotnie postawiono sobie pytanie, co do przyszłości tego kościoła. Odpowiedzi na to zagadnienie poświęcone zostało, spotaknie zainteresowanych stron, które miało miejsce 1 marca w gościnnych murach klasztoru św. trójcy w Chojnie.

Chojeńskie spotkanie, zgromadziło ponad dwudziestu znamienitych gości, którzy podjęli w swojej refleksji główna problematykę spotkania przedstawiając ważne aspekty ze swojej optyki spojrzenia i pełnionego urzędu. Obecni byli min.: ks. abp. Andrzej Dzięga, wicemarszałek Andrzej Jakubowski, senator RP Sławomir Preiss, Burmistrz Chojny Adam Fedorowicz, Peter Helbich –prezes Fundacji Kościoła Mariackiego, wojewódzki konserwator zabytków Ewa Stanecka, inż. Maciej Płotkowiak – prowadzący projekt odbudowy, dr Paweł Migdalski z US a także ze strony kościelnej prowadzący całe spotkanie ks. Kan Antoni Chodakowski – z zarządu Fundacji i od początku odpowiedzialny za odbudowę, ks. Kan Dariusz Knapik – Ekonom Archidiecezji, ks. Kan Marek Cześnin – konserwator zabytków, ks. prof. Krzysztof Wojtkiewicz – odpowiedzialny za ekumenizm, pastor Justus Werdin, ks. Konrad Richter ze Schwedt. Po przedstawieniu przez P. Helbicha i ks. Kan. A. Chodakowskiego dotychczasowego postępu prac zarząd Fundacji naświetlono plany priorytetowe dotyczące inwestycji rewitalizacyjnych zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej bryły kościoła. Obecnie najważniejsza kwestia to zamknięcie istniejącej szczeliny pomiędzy dachem a wieżą kościoła, położenie nowego dachu na całej powierzchni świątyni, wykonanie elewacji oraz odtworzenie wnętrza kościoła z zachowaniem realiów 15 wieku. Obok tych inwestycji, na które od kilku lat coraz bardziej brakuje stałego finansowania ważne jest wniesienie treści duchowej, która ma stać się meritum funkcjonowania kościoła. Wizja Fundacji to połączenie funkcji religijno – ekumenicznych z warstwą kulturalną. Mocno akcentowane jest stworzenia tutaj prawdziwego centrum ekumenizmu. Kolejni mówcy akcentowali głownie możliwości zdobycia dotacji z różnorodnych źródeł, które zabezpieczą najpilniejsze potrzeby remontowe. Wskazywali na to zarówno senator, marszałek, burmistrz Chojny jak i wojewódzki konserwator zabytków, która uświadomiła wszystkim, że nadszedł ostateczny czas, aby podjąć finalną decyzję, co do przeznaczenia świątyni i jej wyglądu wewnętrznego, co jest konieczne do starania się o środki pomocowe. W toku dalszej dyskusji starano się podać konkretne propozycje, które miałyby później znaleźć swe odpowiednie miejsce w bieżącym funkcjonowaniu Kościoła Mariackiego po jego całkowitym albo częściowym zrekonstruowaniu. Plany te koncentrują się wokół przestrzeni sakralnej wypełnionej modlitwą katolików i protestantów, miejsca dla koncertów symfonicznych, występów chórów, zespołów muzycznych, koncertów organowych, inscenizacji teatralnych i poetyckich, stworzenia możliwości działalności muzeum, swoistego centrum konferencji naukowych i religijnych a także, co podkreślali ks. prof. K. Wojtkiewicz i pastor J. Werdin pierwszego centrum myśli ekumenicznej na naszych ziemiach.

Reasumując wszystkie idee, które zostały przedstawione ks. abp. Andrzej Dzięga nawiązując do niezwykłości architektury świątyni i dotychczasowego bilansu odbudowy podziękował członkom fundacji za włożony trud i troskę o przywrócenie świetności temu kościołowi. Mocno uwypuklił konieczność zachowania we wszystkich projektach przestrzeni sakralnej, która ma być zwornikiem poczynań religijnych, kulturalnych, edukacyjnych, społecznych i turystycznych, o których była mowa w propozycjach. Wymaga to szczegółowego pochylenia się nad każdą propozycją gdyż odbudowa świątyni jest niebywałą szansą dla kościoła, gminy Chojna, regionu nadgranicznego i całego województwa. Dlatego jak zauważył Metropolita Szczecińsko – Kamieński Fundacja Kościoła Mariackiego nie może pozostać sama w rozwiązywaniu kolejnych zadań!

Spotkanie w Chojnie przyczyniło się do zintegrowania w myśleniu o przyszłości tej wspaniałej, unikalnej świątyni przez najważniejsze osobistości i urzędy odpowiedzialne za funkcjonowanie Państwa i Kościoła. Wspólna troska o ten skarb dziedzictwa narodowego musi przynieść pozytywne owoce w postaci godnego odbudowania kościoła oraz późniejszego jego merytorycznego funkcjonowania.

ks. Robert Gołębiowski

aktualizowano: 2012-03-30 20:07
Wszystkich rekordów:

Polecane:

VI Forum Ogień z Nieba w Szczecinie

W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji. 

»

Procesja ze świętymi - Szczecin 2024

Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2024

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.

Zdjęcia: Daniel Szysz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności