1
Pięknym świadectwem wypowiadania wdzięczności za uświęcanie wszystkich wiernych była uroczystość Jubileuszu 25 lecia funkcjonowania parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie, która odbyła się 19 czerwca 2011 r.
25 lat istnienia parafii nie jest być może dużym wymiarem czasu, choćby w porównaniu z wieloma wspólnotami powstałymi tuż po II wojnie św. Jednak kiedy patrzy się na historię świątyni na szczecińskim Wzgórzu Hetmańskim budzi się w sercu szacunek dla dokonań, jakie sprawiły, że od ćwierćwiecza w tym niezwykłym miejscu oddawana jest chwała Bogu. Nie ma z pewnością drugiego takiego miejsca w Polsce, które z wpisanej w XIX wieczną historię Szczecina i działającej tu wieży ciśnień mogło stać się świątynią. Fascynujące są chociażby krótkie rysy historii procedur przejmowania wieży na cele kultu oraz wzrastania wspólnoty parafialnej.
Wzgórze Hetmana Narodu i Hetmanki Maryi
W zapiskach kroniki parafialnej doczytać możemy się historycznych, wzruszających wspomnień: „Nazwę - Wzgórze Hetmańskie - nadano dla upamiętnienia pobytu w tej okolicy jesienią 1657r. wojsk hetmana Stefana Czarnieckiego. Od 1813 do 1945r. teren ten był nazywany “Wzgórzem Kozackim”, ponieważ w 1813r. bateria rosyjskiej artylerii ostrzeliwała Fort “Prusy”. W ubiegłym stuleciu “Wzgórze Kozackie” było ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców Szczecina i znanym punktem widokowym. Rozbudowujące się w XIX w. miejskie wodociągi usytuowały na tym wzgórzu wieżę ciśnień. Projekt inż. Bernharda z Dirschen z 1861 r. zrealizował James Hobrecht w latach 1863-65. Zbudowana w stylu arkadowym na rzucie szesnastoboku wieża łączy elementy architektury starochrześcijańskiej, bizantyjskiej i romańskiej. Przypomina kościoły na planie centralnym lub baptysteria. Wieża mieściła zbiornik o pojemności 3080m3. Po II wojnie światowej przestała pełnić swoją funkcję. Przez pewien czas była owczarnią, następnie adaptowana częściowo na mieszkania, częściowo na magazyn. Po trzynastu latach starań , aktem notarialnym z 3.XII.1984 r. teren wraz z wieżą ciśnień został przekazany Kościołowi. Projekt adaptacji wieży i budowy Zespołu Sakralnego opracował dr inż. arch. Witold Jarzynka. Po wyprowadzeniu z wieży ciśnień lokatorów, parafianie społecznie, z wielkim wysiłkiem i entuzjazmem, w ciągu ośmiu miesięcy wykonali we wnętrzu prace rozbiórkowe. Ks. Bp Kazimierz Majdański, przed pasterką w 1985 r. poświęcił mury wieży ciśnień, aby stała się świątynią, a następnie odprawił w niej pierwszą Mszę Św. Odtąd w dni powszednie trwała ciężka praca, a w niedziele odprawiano Msze Św. 22.VI.1986 r. Ks. Bp. Kazimierz Majdański erygował na Wzgórzu Hetmańskim Parafię Matki Bożej Jasnogórskiej, a jej proboszczem mianował ks. Stanisława Skibińskiego. Równolegle z pracami budowlanymi wewnątrz kościoła, na wiosnę 1987 r. rozpoczęto budowę domu katechetycznego i czterech przybudówek do kościoła (dwie kaplice, zakrystia, kruchta), a na wiosnę 1988 r. rozpoczęto budowę plebanii” -tak w największym skrócie wygląda historia wzrastania parafii.
Ks. prałat Stanisław Skibiński – Ojciec i Autorytet Parafii
Ikoną parafii, Ojcem i autorytetem od samego początku był ks. prał. Stanisław Skibiński który z ogromnym heroizmem tworzył duchowe i materialne zręby powstającej parafii. Z podziwem po 25 latach oglądać można owoce tej mozolnej pracy. To co z początku wydawało się niemożliwym do pokonania w sensie trudności technicznych, obecnie budzi podziw dla wspaniałego wyglądu i pietyzmu z jakim wyposażone zostało wnętrze wieży ciśnień tak, aby stało się miejscem godnym modlitwy i medytacji. Wszyscy, przez ponad 25 lat, razem z wrażliwym sercem ks. prałata ( gdyż zadanie tworzenia świątyni powierzone zostało jeszcze za czasów posługi w sąsiedniej parafii św. Józefa), oraz dobroczynni parafianie dokonywali ogromnej metamorfozy powstającego kościoła. Finalnym efektem całokształtu prac była uroczysta konsekracja kościoła i ołtarza, która miała miejsce 15 VI 1996 roku. Ks. prałat pełnił obowiązki proboszcza do 26 VIII 2008 roku, kiedy to odszedł na emeryturę a nowym proboszczem został ks. Kan. Andrzej Buczma, który kontynuuje dzieło budowania rodziny parafialnej i upiększania świątyni. Ważnym momentem ostatnich lat było wprowadzenie 26 VIII 2010 r. w posługę duszpasterską Sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Obecnie w dawnym budynku katechetycznym pełni swoją ważną funkcję Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rodziny.
Uroczystości Jubileuszowe odbyły się 19 czerwca podczas koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem ks. abp Andrzeja Dzięgi z udziałem ks. prał. Stanisława Skibińskiego, ks. Kan. A. Buczmy, O Mieczysława Witalisa CSSR, ks płk. prał. S. Obszyńskiego z Lublina oraz ponad 20 kapłanów, którzy pracowali w tej parafii a także z niej się wywodzą. Gospodarz parafii ks. A. Buczma przypomniał zgromadzonym, którzy szczelnie wypełnili mury kościoła historię parafii mocno akcentując zasługi ks. prał. S. Skibińskiego. Pasterz Metropolii w wygłoszonym Słowie Bożym nawiązując do przesłanek historycznych ukazał role Maryi jako Hetmanki Narodu Polskiego wskazując na zobowiązania jakie wypływają dla parafian, którzy czczą Panią Jasnogórską. Pochylił się także nad istotnym zagadnieniem troski o naród, gdyż: „ o Ojczyźnie mówi się wiele i w różnych odcieniach ale o narodzie wszyscy zapominają, a to on świadczy o potędze kraju”. Wszystkim, którzy przyczynili się do adaptacji zabytkowej wieży ciśnień na świątynię wyraził ks. abp hołd wdzięczności. Bardzo wzruszającym a zarazem niezwykle miłym, końcowym akcentem pomorzańskiej uroczystości było poświęcenie w kruchcie kościoła pamiątkowej tablicy ufundowanej przez wdzięcznych parafian a dedykowanej ks. prał. St. Skibińskiemu oraz 295 parafianom, którzy przyczynili się do zaistnienia w tym miejscu kościoła. Ich imiona i nazwiska umieszczone w specjalnej kapsule, która znajduje się pod tablicą.
Tekst i zdjęcia: Ks. Robert Gołębiowski
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz